Milenyum Problemleri

30622

Bin yılın soruları: milenyum problemleri. Zengin olmak istersen hemen kağıt kalemi hazırla! 7 tane sorumuz var. Milenyum sorular… Üstelik her soru için tam 1 milyon dolar para ödülü var. (İyi Para) Peki ya çözmesi bu kadar iyi? Daha az önce söylediğimiz sözleri geri alıyoruz. Bu sorular öyle bildiğiniz sorulardan değil… Çözmesi bir dert, çözdükten sonra kontrol edilmesi bir dert… Bu sorular Amerika’da bulunan Clay Matematik Enstitüsü tarafından bin yılın problemleri adı altında toplanmış ve çözüm için bir babayiğitin çıkması bekleniyor. Hatırlarsanız bu sorulardan biri olan Poincare Sanısı Rus Matematikçi Grigori Perelman tarafından çözülmüş ve ödülü almamıştı. Kaldı 6 soru… Şimdi bu soruları inceleyelim.

Bu sorular için ilk soru Riemann Hipotezi. Riemann hipotezi anlaşılması en kolay problem olduğundan birçok kişi tarafından bilinir. Birçok matematikçi için bu hipotez sonsuza kadar çözülemeyeceğini düşünmektedir. Riemann hipotezi asal sayıların dağılımı ile ilgili bir hipotezdir. Bir an için durup düşünün ve ne kadar basit bir cümlenin olduğunu, çözümünün ise zor olabileceğini… 1859 yılında Ünlü Matematikçi Bernhard Riemann tarafından ortaya atılmıştır. Acaba Riemann çözümü biliyor muydu? Bu soruda tartışmaya açıktır elbette.

Riemann HipoteziBaşka bir soru Yang – Mills hipotezi matematiksel fizik ve kuantum fizik konuları ile alakalı bir problemdir. Çok basit olarak hipotez şunu söyler tüm kompakt basit gösterge grupları için R^4’te Yang-Mills hipotezinin doğruluğunun ispatlanmasıdır. Parçacık fiziğinin de uygulama alanı olan bu hipotez Abel olmayan kuantum alan teorisine yeni bir soluk getirecektir. Bu kadar yeter!

Yang - Mills hipoteziDiğer bir soru P’ye karşı NP problemidir ki bu problem bilgisayar bilimleri ile ilgili bir sorudur. En basit şekilde çözümü bilgisayar tarafından doğrulanan her sorunun çabucak çözülüp çözülemeyeceğini araştıran bir konudur. Bu soru John Nash’den Kurt Gödel’e oralardan Von Neumann tarafından çözülmeye çalışılmıştır. İlk kez 1971 yılında Stephen Cook tarafından “Teorem kanıtlama prosedürlerinin karmaşıklığı” adı altında toplanmış ve makale haline getirilmiştir. Yine bu soruda milyon dolarlık bir soru olarak hali hazırda beklemektedir.

P ile NP arasındaki ilişkiSorulardan bir başkası olan Navier – Stokes denklemi bir kısmi diferansiyel sorusudur. Bugün matematik okuyan bir çok lisans ve üst seviye öğrenciler diferansiyel denklemleri çözebilmektedir. Bu problemin çözümünü veren bir formül olmadığından sonuca ulaşılamamaktadır. Bu denklem sıvıların ve gazların akışkanlığını tanımlayan bir dizi denklemlerin sorusudur. Adından anlaşılacağı gibi iki fizikçi olan Georg Stokes ve Louis Navier tarafından ortaya atılmıştır.

Bunlar tabiki oluşturalan çözülemeyen ilk matematik problem listesi değildir. 1900 yılında Paris Konferansında Alman Matematikçi David Hilbert gelecek için önem arzeden 23 problemi konferansta sunmuştu. 22 problem 100 yıl içinde çözüldü ve 2000 yıllarına gelindiğinde çözülemeyen tek problem olan Riemann Hipotezi kalmıştı.

Bu soruları çözdükten sonra alacağınız para miktarı bir yana eğer olurda çözerseniz matematik dünyasında unutulmayan bir kişi olacağınızdan emin olabilirsiniz. Hadi ne duruyorsun, psikolojini bozmadan çalışmaya devam!

4 Yorum

 1. dün yeni farkettigim soru icin, bir den elli ye karekok agirliklarini iki kefeye fizibil dagitan program yazdim.

  fizibil olan insanlardan beklenendir.
  minumum olan problemi çözme çabası, einsteinin imzaladığı mektuptan sonra, anlamsızca pişman olmasından beter, pişmanlık getirir, unutmayın!

  yeni bir iddaa atmak istiyorum:
  2 den bir milyona tam sayıların karekoklerinden kupkoklerini çıkar, farkını bul. bütün farları iki kefeye rastgele dağıt.
  fark olan ağırlıkları, biraz yer değiştir ve dengeyi bulmaya, en azından dengeye yaklaşmaya çalış.
  fizibil olarak problem, 5 sene önceki eski model bir laptopta en çok 1/(10^11) denge sapması ile bir-kaç saniyedeki kısa sürede çözülebilir.
  ## şeklinde çift duyarlıklı, 18 haneye kadar kayan noktalı, işlem değişkenleri kullanmalısınız, ki qbasic 64 te olanaklı.
  bunun için 50 karekök programını kullanamazsınız, az biraz modifiye etmelisiniz.
  2 üzeri bir milyon işlem yapmaya çalışmadan, saniyeler içinde, bu problem, çok basit bilgi işlem kaynaları ile çözülebiliyor.

  peki, fizibil olan mümkün ve fazlası ile yeterli iken,
  dengedeki matematik minumumu bulma isteği,
  merak olan, saf matematik sevgisi için mi?
  hayır!
  işin perde arkası, gavurun niyeti, çok korkunç:

  suudi yurttaşlığı verilen konu mankeni bir makine, ki gerçek robot değil:
  bütün insanların yok edilmesini
  seslendiriyor.
  gramafon da bilinç olmaz!
  sadece programlanmış kaydı seslendiriyor, söyleten gavura bak!

  bir den elli ye: 50 adet karekok un, iki kefeye fizibil dağıtımını,
  tek bir laptop ve qbasic64 yapısı kullanarak 1 saniyeden az zamanda,
  yüzmilyonda bir civarı kefe farkı sapması ile analiz edip, minumum değil, fizibil anlamda çözebilecek ve qbasic programını oluşturabilecek bir

  android yapılabilir mi?
  cevap: mümkün ama olmasını istemiyorum.

  bu tip bir android seviye normalde rahmet olurdu:
  insan çalışma saatleri bir-kaç kat azalır, çalışan gelirleri bir-kaç kat artardı.
  artan mal ve hizmet ihtiyacını, makineler büyük ölçüde üstlenirdi.

  gerçekte ne yazık ki, işin içinde gavur var ise, tam tersi olur:
  artan mega işsizlik, milyarlara varan insan katli
  {androidler, insan kaatletmeyi istemez, cahil ve zalim gavur programlarsa, katleder), …
  sağlıkta, yaşam konforunda iyileşme devede kulak kalır.

  kalp sektesine karşı, iyi bir önlem olan, google sürücüsüz car gibi yarı otomatik, teknik olarak aslında ilkel olan, insani fikirler hariç,
  bu tip, 1 milyon fark için fizibil qbasic programı yazacak şekilde, analiz melekesi olan, android geliştirilmemesi için çaba sarfedeceğim inşaa allahu.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.