Araç kullanırken Debriyaj Gaz Ayarı

2243
Araç kullanırken Debriyaj Gaz Ayarı

Kullandığınız araç eğer manuel vitesli bir araçsa ihtiyacınız olan temel şey kavramadır. Debriyaj gaz ayarının diğer adı ya da halk arasındaki adı kavramadır. Kavrama noktası araç kullanmaya yeni başlayanlar için kısa süreli sorunlara yol açabilir. Bunun için aracın mekanik aksamına zarar vermek pahasına yarım debriyaj gibi kimi denemelerde bulunulur.

Bu denemelerin kısa sürede sonlandırılması aracın ömrünün daha fazla kısalmasının önüne geçecektir. Araç kullanırken debriyaj gaz ayarı için şartlar zorlayıcı olabiliyor. Zira kimi yollar haddinden fazla diktir ve oralara konumundan ötürü trafik lambaları konulmuştur. Bu noktada sizin ustalığınız devreye girer ve aracınızı çok fazla zorlamadan ve dolayısıyla geriye kaydırmadan hareket ettirmeniz gerekir.

Bunun için frenle debriyaj pedalına aynı anda basılır ve arabanın ileri doğru hareket etmesi beklenir. Araç bir süre ileri doğru hareket ettiğinde siz gaz pedalını da kullanarak kontrolü ele almış olacaksınız. Bu süre ne kadar uzarsa o kadar geç kontrolü ele alacağınızdan elinizi çabuk tutmanızda fayda var.

Debriyaj gaz ayarı araçtan araca farklılık gösterebilir. Servislerde bu ayar bazen kullanıcının talepleri doğrultusunda belirlenebiliyor. Sadece bir aracı kullanmaya alışmış bir sürücü başka bir araç kullanacakken pedallara alışana kadar bir süre acemilik çekecektir. Bu acemilikte elbette debriyaj gaz ayarı en başta gelir. Fakat başka bir aracı kullanacak sürücü için aracın tüm aksamlarında bir acemilik olması doğaldır.

Debriyaj gaz ayarı koltuğun dik ya da yatık olmasına bağlı olarak bile yeni kullanıcıya acemilikler yaşatabilir. Burada kavrama noktasının bir seviye olduğunu hatırlatmak yerinde olacaktır. Ayağınızı debriyaj pedalının üzerinde tuttuğunuz son nokta ve dolayısıyla seviye kavrama noktasıdır. O noktayı her defasında bulmak durumundasınız ve ilerleyen süreçte bu iş içgüdüsel olarak başarılacaktır.

Muhakkak ki araç hareket etmeye başladığında siz gerekeni yapmışsınız demektir. Muhakkak ki aracın bulunduğu yerde çıkardığı zorlanma sesi bittiğinde siz gerekeni yapmışsınız demektir. Ancak meselenin içgüdüsel boyutunu da atlamamak gerekiyor. Debriyaj gaz ayarının seviyesini her defasında bir nesneyle ölçemeyeceğinize göre ölçümlemeyi kulaklarınızla, gözlerinizle ve hislerinizle yapacaksınız demektir.

Debriyaj gaz ayarında eğer araç düz bir yerdeyse büyük sorunlar yaşamayız. Bunun için ister istemez yarım debriyajla da kaldırma işlemi yapılabilir. Aracı zorlayacak fiziki şartlar yoksa vites boştayken de kalkılabilir. Esasında işin püf noktası alışkanlıklardır. Bazen her gün yaptığımız bir işi anlatmakta güçlük çekeriz. Bu da böyle bir şey.

Önceki İçerikFenomenoloji Nedir
Sonraki İçerikİndirimli Ürün Alma Tüyoları
Oğuzhan Mallı
Merhaba Ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin kurucusuyum, Bir süre Karadeniz Teknik Üniversitesinde Elektrik ve Elektronik mühendisliği okuduktan sonra, yurtdışında eğitimime devam etmekteyim. Advanced seviyesinde İngilizce ve Rusça bilmekteyim. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yalnızca “Merhaba, buralardaydım.” demek için dahi olsa vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için çok teşekkür ederim.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.