Biber Sıkan İnsansız Hava Aracı

1882
biber sıkan insansaız hava aracı

Evet yanlış duymadınız Güney Afrika merkezli Desert Wolf isimli bir şirket, biber gazı kapsülü fırlatabilen insansız hava aracı (İHA) üretimine başladı. Hedef gözetmeksizin atış yapabilme yeteneğine sahip olan hava aracı eylemlerde ve toplumsal olaylarda kullanılması düşünülüyor. İcadı ilk sipariş eden bir maden şirketi oldu. İnsanlık adına üretilmiş bir ayıp diye düşünüyorum…

Londra’daki teknoloji fuarında “toplumsal olay helikopteri” olarak pazarlanan aracın, kamu düzeninin bozulduğu hallerde, “güvenlik güçlerinin hayatını riske atmadan” müdahale imkanı sağlayabileceği belirtiliyor. Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu ITUC nin konu hakkındaki görüşü ise aracı “korkutucu” buldu…

ITUC sözcüsü Tim Noonan şöyle diyor: “Bu son derece rahatsız edici ve çirkin bir gelişme; inanıyoruz ki her mantıklı hükümet, bu gelişmiş muharebe teknolojisinin işçilere ve aslında meşru protesto ve gösterilere katılan halka karşı konuşlandırılmasını derhal durduracaktır.”

Biber sıkan insansız hava aracı saniyede 80 kapsül fırlatabiliyor. Desert Wolf şirketinin internet sitesinde, sekiz pervaneli ‘oktokopter’ aracının fotoğraflarına göre; araç 4 adet paintball namlusuna sahip. Her bir namlu isen saniyede her biri 20 adet kapsül atabilme yeteneğine sahip. Araca verilen isim ise Skunk.  Ayrıca verilen bilgilere göre biber sıkan insansız hava aracı nın boya kapsülü ve plastik mermi fırlatma özelliğine de sahip olduğu belirtiliyor.

 


Yazımızı Beğendiniz mi?

Bilim konuları,mühendislik, sağlık,proje ve bilişim teknolojileri ağırlıklı makale ve haberlerin yer aldığı kaynak site olarak tanımlayabileceğimiz Mühendis Beyinlerın asıl amacı, kaliteli Türkçe içerik oluşturmak adına gayret göstererek, Türk internet mecrasına katkıda bulunmaktır.

2 Yorum

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.