Ana Sayfaİnceleyip ÖğrenEkran Kartının Boyutunu Nasıl Öğrenebilirim

Ekran Kartının Boyutunu Nasıl Öğrenebilirim

Ekran Kartı Nedir?

Ekran kartı, kasanın içinde yapılan algoritmik işlemleri monitörümüze yansıtan bir çıkış birimidir. Günümüzde ekran kartlarının birçok farklı tipte olanını görebilmekteyiz. Her  model bizlere farklı  video seçenekleri sunmakta ve görüntü depolamaktadır bu görüntü depoları sayesinde görüntüler geçiçi belleklere(ram) yüklenmek zorunda kalmadan daha hızlı video izleme olanağı sağlar.

ekran kartımın boyutunu nasıl öğrenirim

Buna ek olarak çoğu ekran kartının kendi grafik işlemcisi bulunmaktadır. Zamanımızda ki birçok monitör görüntüleri göstermek için analog sinyaller kullanır. Ekran kartı ise monitöre gidecek olan görüntünün dijital bilgisini alır. Kendi belleğinde depolar ve bunu analog sinyallere çevirerek monitöre gönderilmesine yarayan bir ana donanım elemanıdır.

Ekran kartı nasıl satın alınmalı?

Ekran kartı alınırken ilk dikkat edilmesi gereken konunun Ram olmadığının üstünü çizmek istiyorum. Ekran kartlarında Ram önemli değildir. Peki ekran kartları için ne önemlidir? Ekran kartı nasıl alınır? Ekran kartı nereden alınır? Ekran kartlarında ilk olarak GPU önemlidir. Eğer aranızdan GPU nedir diyecek olan olur ise şimdi, GPU nedir birlikte sınıflandıralım. Öncelikle bir ekran kartı satın alırken az çok teknoloji haberlerini okumanız gerek. Yeni nesil ekran kartlarını öğrenmeniz gerek. Sınıflandırma sistemine geri dönecek olur isek en son seri bir kartı aldık elimize. Kartın soldan ikinci rakamına bakıyoruz. Soldan ikinci rakam 0 ile 9 arasında değişiyor.

Mesela elimizde olan bir ekran kartının soldan 2. sayıs “8” olsun, “8” iyi bir seviyedir. “9” en üst seviye olduğunu düşünür isek “8” de üst seviyeye yakın bir performans sergileyeceği aşikardır. “0” en düşük seviyedir. 0’a örnek verirsek örneğin bütünleşik ekran kartları, GMA900. GMA900 ün soldan 2. rakamı 0 bu kartla oyun oynamak bir hayalden ibarettir. Bu ekran kartı ile mario bile zor oynarsınız. Yine x3110 var o da bütünleşik bir kart soldan 2. rakamı 1, daha sonra bakacak olursak piyasada 1 GB’lık ekran kartları var. Görünüşte sanki böyle 1 ton oyunları oynatabilirmiş gibi bir havası var ama buna bir örnek verecek olur isek HD 4350 soldan 2. basamağa bakacak olur isek 3 tür. Yani kart giriş seviyesi bir kart ve istediğiniz oyunları oynatması oldukça zordur. Mesela Crysis oynarken Nomad’i çöp adam olarak görebilirsiniz. :) Bu şekilde bir sonuç ile karşılaşabilirsiniz. Bunun için ekran kartının belleğine aldanmamak gerekir.

Benim tavsiyem eğer çok yoğun bir oyuncu iseniz kesinlikle kartın soldan ikinci rakamı 7 ve üssü olmalı örneğin GTX 880M, GTX780M gibi kartlar çok iyi kartlardır.

Ekran Kartının Boyutunu Nasıl Öğrenebilirim?

Ekran kartımın özelliklerime nasıl bakarım diyorsanız  çektiğim videoyu izleyebilirsiniz.

Ahmet Kaplan
Ahmet Kaplan
Makine Mühendisi Adayı.

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?