Brownian Hareketi Nedir

5762
brownian hareketi

Brownian hareketi ya da brownian hareket dediğimiz olay, toz parçacıkları gibi büyük parçacıkların akışkan içerisinde sıvı ya da gaz moleküller gibi daha küçük parçacıklarla çarpışması sonucu oluşan rastlantısal harekettir.

brownian hareketi gif

Peki nereden çıktı bu Brownian Hareketi

Aslında rastlantısal hareketleri incelediği bilinen ilk bilim insanı biyolog, fizyolog ve kimyager Jan Ingenhousz‘dur. Ancak yine de bundan yaklaşık 45 sene sonra botanikçi Robert Brown tarafından bulunduğu kabul edilir. Brown, parçacıkların hareketini polen üzerinde mikroskop ile inceliyordu. Ortada bir hareket mevcuttu ancak kaynağını bulamıyordu, polenlerin canlı olabileceği konusunda bir düşünceye kapılan Brown, aynı gözlemi toz parçacıkları üzerinde gerçekleştirdi ve aynı rastlantısal hareketin toz parçacıklarda da meydana geldiğini görünce, polenlerin canlı olmadığı konusunda emin oldu. Ancak yine de hareketin kaynağını saptayamamıştı.

Hareketin sebebi araştırılmaya başlandı ve 1900’lerin başında Albert Einstein tarafından rastlantısal hareketin moleküller gibi mikroskop ile göremediğimiz (Brown zamanında moleküller tartışmalı bir kavramdı) çok küçük parçacıkların bombardımanı nedeniyle oluştuğu kanıtlandı ve bu hareketin gözlemcisi Robert Brown anısına, Brownian Movement yani Brown Hareketi olarak adlandırıldı.

Albert Einstein ve Norbert Wiener tarafından matematiksel model temelleri atılmış brownian hareketi, uygulamada ısı transferinden borsa değişimlerine kadar kullanılmaktadır.

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere ;)

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.