Cüce Gezegen Nedir

5
138

Gezegen tanımını gözden geçirten keşif cüce gezegenler:

Cüce gezegenler, 21. yüzyılın ilk yıllarında Güneş Sistemi’nde ortaya çıkan gezegenlerdir. Bu gezegenler, bilim insanlarının daha önce görmediği türde gökcisimleriydi. Bu durum, bilim insanların ‘gezegen’ adı altında tanımladıkları cisimleri baştan gözden geçirmelerine neden olmuştur. Öyle ki, Uluslararası Astronomi Birliği 2006 yılında gezegenler hakkında bazı tanımlar oluşturmaya başlamıştır. Araştırmaların ve bilgilerin ışığında, artık bir cismin gezegen terimine uyması için bazı kriterler içerisinde olması gerekmektedir.

cüce gezegenler

İlk olarak, bir cismin gezegen olabilmesi için, Güneş Sistemi’nde Güneş’in etrafında ya da yıldızların etrafında dönüyor olmalıdır. İkinci olarak, cismin kütlesi büyük olmalıdır ve kütle büyüklüğü ile birlikte küresel bir yapı oluşturmalıdır. Son olarak da, cisim, yakın çevresini manyetik alan yardımı ve kütle çekimsel açıdan temizlemiş olmalıdır. Bu durum, gökcisminin etrafında başka herhangi bir cismin olmaması anlamına gelmektedir.

Plüton gezegeni

Kısacası, bir cismin cüce gezegen sayılabilmesi için, yukarıda bulunan koşullardan sadece ikisini tamamlıyor olsa dahi o cisim cüce gezegen tanımına uymaktadır. Bununla birlikte, cismin etrafında herhangi bir gökcisminin uydusu olmaması gerekmektedir. Cüce gezegen olarak adlandırılan gezegenlerin kütle sınırları tamamlanmamıştır. Bir bakıma, bir gezegeni cüce gezegen yapan özellikle de bu olabilir. Aynı şekilde, bir cüce gezegenin alt sınırı hidrostatik dengeyi belirlemektedir. Bu denge, küresel yapıyı oluşturmaktadır.

Ceres gezegeni

Güneş Sistemi’nde Bulunan Başlıca Beş Cüce Gezegen:

Güneş Sistemi’nde astronomi kapsamında beş tane cüce gezegen bulunmaktadır. Bu cüce gezegenlerden ilki, 1801 yılında keşfedilen Ceres cüce gezegenidir. Bu gezegen, İtalyan astronom Giuseppe Piazzi tarafından Asteroit kuşağı olarak bilinen bölgede keşfedilmiştir. En büyük cüce gezegendir. Diğer cüce gezegenler; Plüton, 2006 yılında, Plüton’dan daha büyük olan Eris 2005 yılında, tıpkı Plüton gibi Kuiper Kuşağı’nda olan cüce gezegen Haumea 2004 yılında, son olarak Makemake cüce gezegeni de, 31 Mart 2005 yılında keşfedilmiştir.

5 Yorum

    • plüton’a yapılan haksızlıktır. Diğer gezegenleri(bazılarının uyduları plütondan büyük de olsa) bu duruma tepki göstermeye davet ediyorum:)
      *bu arada Plüton Eris’ten yaklaşık 40 km daha büyük bir çapa sahip diye biliyorum.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.