Ana Sayfa Eğitim Dünya Üzerindeki Okyanuslar

Dünya Üzerindeki Okyanuslar

Dünya’mız kara ve denizlerden oluşmaktadır. Dünya üzerinde sürekli yenilenen bilgiler ışığında ve bilinen kısmıyla %28’lik kara bölümünde 7 kıta bulunmaktadır. Bu kıtalar büyüklüklerine göre sırasıyla; Asya, Güney ve Kuzey Amerika, Afrika, Antarktika, Avrupa ve Avustralya (Okyanusya) olmaktadır. Deniz kısmında ise Dünya’da büyük bir orana sahip olan büyük denizler yani okyanuslar bulunmaktadır.

deniz-ulastirma-ve-isletme-bolumu

Okyanusların Özellikleri

Okyanuslar Dünya’nın %71’ini oluştururlar. Gündüz geç ısınan okyanuslar, zor soğuduğu için geceleri atmosferin ısınmasına katkıda bulunurlar. Büyük ve bitmek bilmeyen sulara sahip olmasından dolayı birçok deniz hayvanı okyanuslarda yaşam sürdürmektedir. Ayrıca, deniz canlılarının çeşitli olmasından dolayı, önemli bir geçim kaynağına olanak sağlamaktadır.

Okyanuslar

Dünya üzerinde varlığı bilinen 4 okyanus bulunmaktadır. Bunlar;

Büyük Okyanus: Diğer adı Pasifik Okyanusu olmakla birlikte Dünya’nın en büyük okyanusu olma niteliğini kazanmıştır. Büyük Okyanus, Amerika, Asya ve Avustralya (Okyanusya) kıtaları arasında yer almaktadır. Yüz ölçümü 179,4 milyon kilometrekare ve Dünya’nın en derin noktası Mariana çukuru burada bulunmakla birlikte derinliği 11.034 metredir. Üzerinde 20.000’den fazla ada ve kara parçası bulunmaktadır. Ayrıca çok fazla fay hattına sahip olması nedeniyle en büyük ve tehlikeli depremler burada meydana gelmektedir. Son yıllarda meydana gelen Tsunami felaketlerinden yakınında bulunan ülkeler büyük derecede zarar görmüştür.

Aşağıda ki harita Pasifik Okyanusu haritasıdır.

Pasifik Okyanusu

Atlas Okyanusu: Atlas Okyanusu’nun diğer adı Atlantik Okyanusudur. Afrika, Avrupa ve Amerika kıtaları arasında yer almaktadır. Dünyanın 2. büyük okyanusu olma unvanına sahiptir. Kapladığı alan 106,4 milyon kilometrekare olmakla birlikte, Bermuda Şeytan Üçgeni burada bulunmaktadır.

Aşağıda ki harita Atlas Okyanusu haritasıdır.

Atlas Okyanusu

Hint Okyanusu: Asya kıtasının güneyinde, Afrika Ve Arap Yarımadası’nın doğusunda, Malezya Yarımadası ve Okyanusya kıtasının batısında yer alır. Yüzölçümü 73,5 milyon kilometrekaredir. Tropikal bir bölgede bulunması nedeniyle, Muson iklimin etkisi altındadır. Eskiden kullanılan Baharat yolu, bu okyanus üzerinde yer almaktadır.

Aşağıda ki harita Hint Okyanusu haritasıdır.

Hint Okyanusu

Arktik Okyanusu: Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika kıtalarının kuzeyinde yer almaktadır. Kuzey Buz Kutbu’nu kapsamakla birlikte, donmuş sudan oluşmaktadır. Yüzölçümü 14 milyon kilometrekare olmakla birlikte, çoğu kişi tarafından hala deniz olarak bilinmektedir. Diğer adı Kuzey Buz Denizi’dir.

Aşağıda ki harita Arktik Okyanusu haritasıdır.

Arktik OkyanusuBu yazımda dünya üzerindeki okyanuslar hakkında bilgiler verdim. Eksik olduğum yerler var ise yorum kısmından belirtirseniz sevinirim.

arıcılık
Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

2 Yorum

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol arıcılık

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar

Yeni Yorumlar