Elde Eriyen Metal Galyum

4
11
Elde Eriyen Metal galyum

Merhaba arkadaşlar bu yazımız elde eriyen metal galyum hakkında olacaktır. Hemen söyleyelim. Galyum 29,4°C’de erimeye başlayan, ”hassas” bir element. Elimize aldığımızda hemen erimeye başlıyor. Diğer metallere, deyimi yerindeyse ”saldırıyor”, ancak insan elinde herhangi bir zararlı etki göstermiyor. Yani tam bir metal düşmanı. Sülfirik asit ve dikromat solüsyonu denilen solüsyon çeşidi karışımı ile birleştiğinde ise Dünya-dışından gelen bir yaşam formu gibi davranıyor.

İlk olarak ise geçmiş zamanlarda metal bir yüzüğü eriterek yok eden adamın hikayesinden sonra merak edilmeye başlanmıştır. Bunun örneğini bir çok sihirbaz göstersin de görmüşsünüzdür. Size bir metal kaşık gösterirler ve bu kaşık veya çatalı kolayca eğip, bükebilirler. İşte bu tüm illüzyon numaralarının ardında galyum elementi gizlidir.

Elde Eriyen Metal

galyum elde eriyen metal
Galyum. Kimyasal sembolü Ga, atom numarası 31 olan kimyasal element. Oda sıcaklığının üstünde 3 katı halde bulunur. Boksit ve çinkonun saflaştırılması sırasında aliminyumla beraber elde edilir. Galyum bir yan üründür. (Vikipedi)

Galyum Özellikleri

 • Simge: Ga
 • Elektron konfigürasyonu: Ar 3d10 4s2 4p1
 • Erime noktası: 29,77 °C
 • Atom numarası: 31
 • CAS Kimliği: 7440-55-3
 • Kaşif: Paul-Émile Lecoq de Boisbaudran
 • Atom kütlesi: 69,723 ± 0,001 u

Bu ilginç metalin alüminyum üzerine ”saldırdığında” ne yaptığını görmek istiyorsanız:

Söz konusu özel solüsyona batırılan galyumun, ilginç bir yaşam formuna benzeyen davranışlarını ve atan bir kalbe benzeyen hareketlerini görmek istiyorsanız:

Bu element 1875 yılında, Emile Lecoq de Boisbaudran tarafından keşfedilmiştir. İçinde zehir de bulunur. Ancak bu zehrin etkisi çok düşüktür. Yani insan sağlığına zararı ancak yutulduğunda olur. Oda sıcaklığında sıvı halde bulunabilen sadece 4 metal vardır ve onlardan biri de galliumdur. Ayna üretiminde kullanılan gallium, porselen ve cam sanayisinin de vazgeçilmezlerinden. Ayna, cam, porselen vb. maddelerin pürüzsüz bir hal almasını sağlayan bu elementtir. Bu maddeler, gallium ile yıkanır ve öyle kullanıma hazır hale getirilir.

Son olarak sadece 29,4 °C’de erimeye başlayan Galyum’un bu özelliğini kullanarak size şaka yapmaya çalışanlara karşı tetikte olmanız için aşağıdaki görüntüyü izleyebilirsiniz. Fakat itiraf etmeliyiz ki bu şaka çok eğlenceli görünüyor.

Önceki İçerikRüzgar Türbini Havayı Isıtıyor mu?
Sonraki İçerikKuantum Işınlanma Nedir
Oğuzhan Mallı
Merhaba Ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin kurucusuyum, Bir süre Karadeniz Teknik Üniversitesinde Elektrik ve Elektronik mühendisliği okuduktan sonra, yurtdışında eğitimime devam etmekteyim. Advanced seviyesinde İngilizce ve Rusça bilmekteyim. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yalnızca “Merhaba, buralardaydım.” demek için dahi olsa vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için çok teşekkür ederim.

4 Yorum

 1. Sihirbazlık yerine sağlıkta kullanımı, özellikle kanser tedavilerine etkilerini paylaşmanız mühendislik açısından daha uygun olabilirdi.

 2. Bana çok enteresan geldi hatta heyecan verici desem daha doğru olur. aklıma çok ilginç fikirler geldi. Emeğinize sağlık..

 3. merhabalar. Electrical engineering okumak istiyorum yurtdışında. gerekli şartlar nedir? artısı eksisi nedir? anlatırsanız sevinirim.

 4. çok dikkat çekici bi yazı olmuş senin vede diger arkadaşların emeklerine sağlık sizin sayesinde vede bu site sayesinde bir çok yeni şey öğrendim teşekkürler yaptıklarınız için .vede eminim ki bu vede bu gibi siteler yazılar gelecek nesil için çok önemli gençlerin dikkatini çekip bu konular hakkında araştırma yapmaya geçeçektir

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.