Ana SayfaAstronomi ve AstrofizikEn Genç Gezegen Hangi Gezegendir

En Genç Gezegen Hangi Gezegendir

Evren sürekli büyümektedir. Kimi zaman sadece kendi Güneş Sistemimiz hakkında bilgiler duysak bile aslında diğer gökadalar içerisinde de oluşumlar hala devam etmekte. Yani kısacası evren gitgide büyüyen bir yapıya sahiptir.

en genç gezegen

Gezegen Oluşumları Devam Ediyor

Evren tıpkı bir canlı varlık gibi sürekli tahmin edilemez bir şekilde ağırdan aldığı tüm işleriyle bir çocuk misali büyümekte. Kimi zaman araştırmalar gösteriyor ki aslında evren hiç tahmin edilemeyen bir şey. Öyle ki son araştırmalara kadar en genç gezegeni 500 bin yıldır oluşum aşamasındaydı.

Evrenin büyümesi konusunu belki de en önemli konusudur gezegen oluşumu. Gezegenler bizim bildiğimizde veya düşündüğümüzden bile daha uzun sürelerde oluşmaktalar. Kimi zaman gök bilimcileri tarafından incelenen gezegenlerin ise en genç olanı yıllar öncesinde keşfedilmiş olan gezegen ortalama olarak 200 ile 500 bin yıldır oluşum süreci içerisindeydi. Bu gezegen araştırmaların devamı süreci içerisinde elinde en genç gezegen olma unvanını tutmaktaydı. Fakat son zamanlarda araştırmalar elbette derinlik kazanmaya başladı.

Yeni En Genç Gezegen

Bebek gezegen neredeyse 2 milyon yaşındaki bir yıldızın etrafında dönmeye devam ediyor. Havai üniversitesinden Adam Kraus isimli bir bilim adamı bu bebek gezegenin hala tozdan oluşumunun devam ettiğini kısa süre önce belirtti. Ayrıca bu gezegen Dünyamıza tam olarak 450 ışık yılı kadar bir uzaklıkta yer almakta.

bebek gezegen

Ayrıca bu bebek gezegen tam olarak hala oluşmamış duruma. Fakat tam olarak 50 bin ile 100 bin yaşları arasındadır. LkCa 15 b adlı gezegenin etrafında büyük bir boşluk bulunmakta ve hala toz bulutundan oluşumu devam etmekte. Bebek gezegende boşluğun içinde bulunuyor. Ayrıca Adam Craus’un Macquarie Üniversitesinden arkadaşı Michael Irealand ile yaptığı açıklamada ise bu bebek gezegenin mükemmel bir vakitte keşfedildiğini söylediler.

İlginizi çekebilir: gezegenlerin büyüklük sıralaması

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?