İnşaat Mühendisliği Çalışma Ortamı

626
İnşaat Mühendisliği Çalışma Ortamı

İnşaat mühendisliği çalışma ortamı genel anlamda ofis ve saha ortamı olarak adlandırabiliriz. Ofis ortamında proje çizimi metraj, hak ediş ve benzeri uygulamalar yapılır. Saha mühendisliğine nazaran daha az yorucu bir ortamdır. Toz, gürültü, uzun süre ayakta durma, hava şartlarının olumsuz olması, iş kazası geçirme, cahil insanlarla muhatap olma gibi durumlar söz konusu olabilir. Ofis ortamında ise ergonomik rahatsızlıklar (kullanılan sandalye, masa, bilgisayar insan vücuduna uygun standartlarda ergonomik olmalı) görülebilir.

İnşaat Mühendisliği

Sağlık açısından ise göz bozulmaları, kan dolaşımı yavaşlaması, çok oturan kişide bel fıtığı, kamburluk, ayaklarda şişlik, ödem, obezite, boyun ağrısı ve benzeri rahatsızlıklar görülmektedir.

Çalışma Saatleri

Çalışma saatleri genelde standart düzenli olabildiği gibi hafta sonu çalışması da olabilir. Saha ortamında bazı zamanlar ne zaman işi bırakacakları belirsizdir. Beton dökümü olduğu zamanlarda saha mühendisi kontrolünde sonlandırılır. Bu durum çoğu zaman gece yarılarına kadar sürebilir. Saha mühendisinin iş yoğunluğu hava şartlarına mevsimine göre ​​​​değişiklik gösterebilir Ofis ortamında ise çalışma saat aralıkları genelde standarttır. Bazı firmalarda hafta sonu tatil olabilmektedir. Büyük firmalarda yurt dışına seyahatler görülmektedir. İnşaat mühendisliği çalışırken mimar, makine mühendisi, elektrik mühendisi teknik ressam, iş güvenliği uzmanı ile koordinasyon halinde, birlik içinde çalışır. Çalışma ortamı bayanlara uygun değildir.

İnşaat Mühendisliği nedir

​​​​​​Ofis Ortamında Kullanılan Programlar

Ofis ortamında çalıştığı bölüme göre kullandığı programlar değişiklik gösterir. Konut alanında daha çok Autocad, sta4cad, İdecad, Primavera, Microsoft Excel, Microsoft Word vb. programlar ağırlıktadır.

Saha Ortamında Kullanılan Programlar

Şantiye demek projenin uygulamaya geçiş aşamasında görülür, çizilen proje sahada uygulanır. Uygulamada bazı zamanlar proje şantiye alanında söylendiği gibi yapılamaz ve revize edilir. Bunun için de Autocad en çok kullanılan programdır. Yapılan işin karşılığında ise hak ediş düzenlemeleri yapılır bunun için ise Microsoft Word ve Microsoft Excel programları kullanılır.

1 Yorum

  1. karşılacağınız en önemli sorun sorumsuz çalışanlardır. ben yük sınırı olan duvara monteli yük asansörüne dolu olduğu halde dalan sersemler gördüm indim. O kadar kat yürüdüm. Bağırmaya hazır olun. Patron işçi ile muhattap olmaz. Bağırmazsanız sözünüz geçmez. Dik ve kararlı olun. Kendiniz yetiştirin farklı özgün projeler çıkarın yurtdışından davet alırsınız. mesela çinin hava kirliliği sorunu var çözüm rüzgar gücü ile çalışan hava yolu tüneli kompozitten yapılan bu tünel yerden yirmi metre yükseklikte viyadük gibi uzanır. yirmi metre çaplı tünelden giren temiz hava havanın tek taraflı aktığı çıkışlardan şehre yayılır. Hava akımı ile şehirdeki kirli hava atılırken temiz hava gelir. Çinceye çevirip teknik çizimler ve noter onayı ile çin elçilğine başvurun.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.