En Parlak Element Krom

1
19
krom nedir

Milyonlarca yıl önce erimiş lavların katılaşmasıyla oluşan kaya parçalarında eşsiz bir element bulunur .“En parlak element krom” Vauquelin isimli Fransız bir kimyacı tarafından 1797’da Sibirya’da bir kurşun filizinin içinde bulunmuştur.

Günümüzde krom içeren binlerce örnek gözümüzün önünde fakat bunların krom olduğundan ve hayatımızda ki önemli rolünden hiç birimiz farkında bile değiliz. Gözümüz o kadar aşikar olmasına rağmen fark edilemeyen elementtir. İlk olarak 18 yy. da mürekkeplerde ve boyalarda kullanıldı hayatımızda ki en parlak renkleri (Kırmızı, Turuncu, Sarı, Yeşil) oluşturduğu için adı Yunancada renk anlamına gelen “CHROME ” dan gelir.

Krom Nedir Nerelerde Kullanılır

krom elementi

Kromun renkleri parlak olduğu kadar renkleri de çok kıymetlidir çünkü kromun renkleri parlak ışığa maruz kalsalar bile solmazlar. Krom nesnelerde koruma sağlamaktadır nesneleri daha dayanıklı ve uzun ömürlü yapar. Kromun çok yönlü kullanım alanlarından dolayı eşsiz bir elementtir 20. yy. dan itibaren çok çeşitli işlemlerle ve uygulamalara dahil edilerek diğer elementlere ve malzemelere yeni özellikler kattığı gözlenmiştir. Örnek vermek gerekirse deride bozulmalara karşı krom tuzları kullanılır. Kromun en büyük Pazar paylarında biride kaplamadır krom kaplama çekici ve dayanaklıdır günümüzde birçok örnekte de gördüğümüz gibi. Örneğin Yemek yediğimiz parlak kaşık çataldan o yemeği pişirdiğimiz parlak tencereye her gün yeni umutlarla dışarı çıktığımız parlak kapı kollarında, lavabolarımızda, arabalarımızda gözümüze çarpan parlak metalik gri rengindeki birçok ürün krom kaplamadır.

krom madeni

Krom ilginçtir ki insan vücudunda da bulunur şeker metabolizmamızla bağlantılıdır ve genellikle besin takviyesi olarak reçetelenir. Bunlara rağmen kroma bağlı olan uygulamaların arasında en çok Pazar payını oluşturan ve bilineni paslanmaz çeliktir. Dünyadaki kromun yaklaşık %75 i paslanmaz çelik olarak üretilir. Krom çeliğin paslanmaz olmasını sağlayan tek elementtir paslanmaz çeliğin bu şekilde yoğun olarak kullanılmasının sebebi içerdiği kromun aşınmaya karşı çok yüksek direncinin büyük bir payı vardır. Kromun alaşımlı çeliklerde kullanıldı takdirde mukavemet ve ısıya karşı dayanım gibi zorlu endüstriyel şartlarda kullanılmasına sebep olmuştur. Kromun çok yüksek şekilde hijyen sağlaması ise ayrı bir avantajı kromu yemek ve yemekçilik sektöründe, ameliyathane ve hastaneler gibi hijyenin üst seviyede olması gereken yerlerde kusursuz ve eksiksiz bir tercih haline gelir.

Krom ayrıca yaşamlarımıza öyle bir şekilde girmiştir ki çevremize, sanatımıza ve hatta en küçük kravat tutucusundan, bir şeyleri bir yere tutturmak için kullanılan iğneye kadar küçük şeylere, makyaja, mücevherata ve krom evlerimize güzellik, renklilik ile beraber parlaklık getirir. Aslında krom elementi günlük yaşantımızın her yerinde bulunmakta şimdi şöyle oturup biraz düşünelim. Krom olmasaydı günlük hayatımız nasıl olurdu ? Parlak kapı kolları, hijyenik olmayan tıbbi malzemeler, musluklar, tabaklar, çatal-kaşık-bıçaklar, telleri olmayan bir piyano sürekli paslanan bir tencere, Hard disklerimiz işte en ufaktan en büyük şeylere kadar yer alan herşeyin olmadığını düşünün. Kromun devamlı geliştirilen uygulamaları ile geleceği çok Parlak görünüyor. Ama hepsinden önemlisi krom-kromit’ten neredeyse hiç bir bakım gerektirmeyen sürdürülebilir uygulamalar yaratmaktır ve işin iyi yanlarından biride üretilen paslanmaz çeliğin %70inden fazlası geri dönüştürülebilir haldedir.” İşte bu yüzden krom güçlü, direnişli, dayanıklı, hijyenik, çekici ve sürdürülebilir bir elementtir”. ” Krom ile daha parlak hayatlara. “

İlginizi çekebilecek diğer yazımız : Elde eriyen metal galyum

1 Yorum

  1. Tahribatsız muayene icin konusuyorum acaba meslwginizden memnunmusunuz neler yapiyorsunuz hangi sirketlerde calısma imkani var?

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.