Nükleer Pil Nedir

4269
Nükleer Piller

Rus lisansüstü öğrenci 3 yıllık bir çalışma süresi sonucunda bir nükleer pil geliştirdi. Genç bilim adamı Tomska Dmitry Prokop şarj etmeden 12 yıl süre içinde hiç tükenmeden çalışabilecek nükleer pil geliştirdi.

Buluş, Tomsk Politeknik Üniversitesi (TPU) bir yüksek lisans öğrencisi olan Dimitry Prokopun ürettiği nükleer pil henüz düşük güce sahip, bu nedenle düşük güç tüketimi olan elektronik cihazlarda kullanılabilir.

Nükleer Pil Nedir

Prokop; 3D dedektör, trityum ve galyum arseniti kapalı bir kasa içine yerleştirir. Cihaz, tritium tarafından yayılan beta parçacıklarının enerjiye çevirir.  Zaten bu tip nükleer pil şu an kullanılmaktadır, ama onlar silikon (silicon) detektörü kullanmaktadırlar. Bir süre sonra radyasyonunun etkisi altında olan dedektör nispeten hızlı bir şekilde kendi özelliğini kaybeder.

Prokop’un buluşunun ana avantajı uzun çalışma süresidir. 12 yıl trityumun yarı ömrü kadardır. Silikon dedektörleri ile pillerin fonksiyonel özellikleri tepkime başlangıcından üç yıl sonra bozulmaya başlarlar. Gelişmiş pillerin temeli olan silikon dedektörlerin prototipleri Novosibirsk Nükleer Fizik, Budker Enstitüsü yanı sıra, Tomsk Devlet Üniversitesi Sibirya Fiziko-Teknik Enstitüsünde de geliştirilmesi devam etmektedir.

Çeviri  Rusça Наука и Техника dergisindendir. Konunun ayrıntılarını daha sonra detaylı bir şekilde tekrar yazacağım.

2 Yorum

  1. Pek başarılı sayılmaz aslında nükneer element yada izotop kullanılan enerji reaktörleri pil veye benzeri şeylerin kullanım alanarı genelde tıp uydular gibi şeylerdir ama bunların alternatifleride vardır ve bunlar daha ucuzdur mesela bu sistem beynin elektriksel atımlarını kontrol etmek etmek icin nörolojik hastalıklarda kullanılabilir (pilin mikro boyutlara getirilmesiyle) ama bu kücük bir stirlig motorulada yapılabilir. Her ne kadar fizik bize alfa beta ve gama ısınlarının belli şartlar altinda güvenli oldugunum söylesede radyasyon her zaman insani korkutur

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.