Ana SayfaBilimEn Zeki Matematikçi: Terence Tao Kimdir

En Zeki Matematikçi: Terence Tao Kimdir

“Terry bilmiyorsa öyle bir şey yoktur.”

İşte bu söz Amerikalı Matematikçi Terence Tao için söyleniyor. Ne demek yani “Terry bilmiyorsa öyle bir şey yoktur.” Tanrı mı? Nedir? gibi aklınızda birçok güzel soru olabilir fakat Terence Tao yaşayan en zeki ve en önemli matematikçilerden biridir. Matematikte uğraşmadığı bilmediği konu neredeyse yoktur. Öyle ki IQ olarak nitelendirdiğimiz zekalık kavramına ait bu ölçekteki puanı 230’dur. “Matematikçi olmak için deha olmak gerekmez” şeklindeki bu yaklaşımı ile zarif bir insan olduğu şüphesiz gerçek.

terence tao kimdir

Terence Tao 1975 Avustralya doğumlu Amerikalı matematikçidir. Çok küçük yaşlarda aslında nasıl bir deli olacağı çok barizdir. 10 yaşında katıldığı uluslararası lise matematik olimpiyatlarında altın madalya alarak insanları şoka sokmuştur. Bu sınava giren öğrencilerin hemen hemen hepsi 18’li yaşlardaydı. Terence Tao bu başarısı ile birkaç yıl daha birinciliği kimseye vermedi. Biraz daha geriye gitmek gerekirse 7 yaşındayken liseye başlayan Terry lisede çok küçük gibi gözükmesine rağmen boyundan büyük işler yapmıştır. Liseyi üst düzey bir başarı ile bitiren Terry 9 yaşında üniversiteye başlamıştır. ÖSS sınavına girmeden J Üniversite de bu genç dahi o kadar başarılıdır ki 10,11,12 yaşlarında matematik olimpiyatlarının göz bebeği olmuştur. Altın ve Bronz madalyalar alarak ileriye dönük sinyaller veriyordu. Tam 7 yıl üniversite okuduktan sonra 16 yaşında “Honors Degree” olarak nitelendirilen “Şeref Derecesi”ni almıştır. Hiç zaman kaybetmeden Aynı üniversitede Flinders Üniversitesinde master derecesini almak için başlamış ve 1 yıl bile sürmeden 17 yaşında master derecesini almıştır.

terence tao

Daha sonra Avustralya’dan yola çıkan Terry için dünyanın en büyük üniversitelerden biri olan Princeton üniversitesinin teklifini kabul etmek için yer değiştirir. 4 yıl boyunca iki alanda doktora çalışmalarını yürüten Tao 21 yaşında doktora diplomasını alır. Araştırma görevlisi, yard. Doç ünvanlarını tabiki hayır bu saçma ünvanların hepsi Türkiye’de mevcut. Terry’nin bu kadar üst düzey bir matematikçi olduğunu anlayan Princeton üniversitesi komisyonu Terry Tao’ya 24 yaşında Profesörlük ünvanı verir ve Los Angeles da bulunan California Üniversitesinde de matematik profesörü olarak göreve başlamıştır.

en zeki matematikçi

Şu ödülü aldı bunu yaptı demenin bu yazı için pek bir havası yok fakat şu kadarını söyleyelim 31 yaşında matematiğin Nobel ödülü olarak adlandırılan “Fields Madalyasını” kazanmıştır. Günümüzün yaşayan Gauss’u olarak adlandırılan Tao aynı zamanda Fields madalyası kadar prestijli Breakthrough ödülünü de almıştır. Aslında aklınıza gelebilecek bütün matematik ödüllerini de…

Halen Princeton Üniversitesinde İleri Matematik Profesörü olarak görev yapmaktadır.

Mushab Bedirhan Andız
Mushab Bedirhan Andız
Matematik Araştırmacısı ve Yazar

3 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?