Endüstri Mühendisi Görevleri Nelerdir

280
Endüstri Mühendisi Görevleri

Endüstri, insanların ham maddeleri, kullanacakları bir bütüne ya da eşyaya çevirmesine olanak sağlayan sanayinin adıdır. Endüstri, insan ihtiyaçlarından doğar ve yine ihtiyaçlara cevap vermek amacıyla üretimi yapılır.

Endüstri, gün geçtikçe gelişen ve değişen dünyada oldukça ihtiyaç duyulan bir alandır. Sanayi devriminin de etkisi ile ortaya çıkan değişim, gelişim ve üretim olanağı endüstriyi doğurmuştur. Endüstri ve endüstriyel kalkınma için bu alanda faydalı olması gereken insanlara ihtiyaç vardır. Onlarda endüstri mühendisleridir. Endüstri mühendisi görevleri nelerdir sorusu bu alanda sıklıkla rastlanan sorulardandır. İnsan ihtiyaçlarından ortaya çıkıp da yine insana cevap olmak amacıyla yapılan endüstri, insanlara yararlı olabilmek ve ürünlerin üretimini doğru bir şekilde yapabilmek için endüstri mühendisliği mesleğini ortaya çıkarmıştır. Endüstri mühendisi ürünün üretimiyle de kalmaz; o ürünün veya hizmetin ya da malın en iyi, en verimli ve en tasarruflu şekilde kullanılarak topluma kazandırılmasını sağlar. Enerjiyi kontrol eder.

Endüstri Mühendisi Görevleri Nelerdir

Az enerji ile çok ürün yapmayı hedefler. Sadece fabrikasına değil, ülkesine de kar ettirmeyi ve kazançlı çıkartmayı hedefler. İşte bu zor ve önem gerektiren işlerin tümü endüstri mühendislerinin en birincil görevleri arasındadır. Makinelerin kontrolü, çevreye zarar vermemek, ortaya çıkacak olan zararları önlemek için önlemler almak, para ve ürün dengesini sağlamak, hem kaliteli ürün ortaya çıkarıp hem zamandan hem de enerjiden tasarruf yaparak elinden gelenin fazlasının üretimini sağlamak da endüstri mühendislerinin görevleri arasındadır.

Maddi açıdan kar payımızı arttırmak için en önemli mesleklerden olan endüstri mühendisliği oldukça önemli ve önem arz ettiği kadar da gerekli bir meslektir. Bu meslekte yetişen insanların bulundukları fabrikalara ve ülkemize yararı açısından aldıkları eğitim ve eğitimi en iyi şekilde hayata geçirmesi oldukça önemlidir.

Paylaşır mısınız?
Elif Yaldız
Merhaba ben Elif Yaldız, bir süre Türkiye de Elektrik ve Elektronik Mühendisliği üzerine eğitim aldıktan sonra, hayat serüvenime yurt dışında Enerji Sistemleri Mühendisliği üzerine devam ettirmeye karar verdim. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.