Ana SayfaEğitimTeknolojinin İnsan İlişkilerine Etkileri

Teknolojinin İnsan İlişkilerine Etkileri

Yıllar geçtikçe, teknoloji dünyaya bakış açımızı değiştirdi. Teknoloji, birçok kişinin en yararlı bilgilerini parmak uçları ile ortaya koymasıyla harika araçlar ve kaynaklar yaratmıştır.
Modern teknoloji, akıllı saat ve akıllı telefon gibi birçok işlevsel ve faydalı cihazın keşfini mümkün kıldı. Tüm bu devrimlerle, teknoloji hayatımızı daha kolay, daha hızlı, daha iyi ve daha eğlenceli hale getirdi.

teknoloji

Batı dünyasında yaşayan her insan, teknolojinin hayatını nasıl değiştirdiğini deneyimledi. Büyük değişimi anlayamayabilirsiniz çünkü teknoloji hayatımızda aşamalı bir dönüşüm yaptı. Çoğu yönden iyi olduğu noktalar olsa da, çoğu yönden de insan ilişkilerimize zarar da verdi.

İletişimimize Etkileri

Biz iletişim yolu söz konusu olduğunda, modern teknolojinin bize sunduğu iletişim biçimleri üzerine günlerce konuşabiliriz. Çok müthiş ve etkili iletişim yolları var modern teknolojide. Genelde kullandığımız mesajlaşma uygulamaları bile geçmiş yüzyılda kullanılan mektuplaşmadan daha çok hayatımızın içinde. Çok az insan bu düşünceye katılmaz sadece. Fakat teknoloji bize çok güzel yenilikler sundu.

uzaktan eğitim faydaları

Teknolojideki ilerlemeler, öğretmenlerin herhangi bir yerden öğrencilere bilgi aktarmasını mümkün kılmıştır. Geçmişte, öğrenci ve öğretmen aynı ortamda, fiziksel bir sınıfta olması gerekiyordu. Artık, hem öğretmen hem de öğrenci, Skype gibi farklı medya ve platformlar aracılığıyla iletişim kurabileceğine kimsenin itirazı yoktur. Ama öte yandan da hızlı iletişim inanı ilişkilerimize zararlarda verdi. En çok ilişki yaşayan çiftlerin sabırsız olması nedeniyle çıkan sorunları duymaktayız.

Sosyal Medya Etkisi

Dijital teknoloji, insanların ‘medya’ olarak adlandırdıkları şeyi de değiştirdi. Bir medya şirketi artık bir haber platformu değil. Medya şirketleri, şu anda dünya genelinde bilgi aktarmaya yardımcı olan bir şirketler olarak biliniyor. Küresel aktif web kullanıcıları şu anda 3,2 milyar insanın yakınında. Bu, dünya nüfusunun neredeyse yarısı. Dünya çapında her gün iki milyon akıllı telefon satılıyor ve sosyal medya ise bahsettiğimiz medya şirketlerini dahi içine aldı. Sosyal medya ağlarında paylaşılan bilgi miktarı ise olağanüstü boyutta.

sosyal medya

Sosyal medya, dijital teknolojinin yaptığı tek büyük değişim etkisi değildir. Sosyal medya, teknolojinin herkesin hayatında bir etkisi olduğunu gösteren bir platformdur ayrıca. Çeşitli şirketlerin çeşitli uygulamaları için çevrimiçi bir mağaza olan mobil uygulama mağazası da bulunmaktadır.

Bilgiye Ulaşmak Kolaylaştı

Mobil teknolojinin gelişinden önce, bir kelimenin anlamını anlamak için bir sözlükte arama yapmanız gerekiyordu. Bugün bu fenomen hala korunmaktadır, ancak çoğu insan tarafından daha az kullanılmaktadır. Gerçekten anlamak istediğiniz bir kelimeniz varsa, uygulama mağazasından indirdiğiniz bir sözlük uygulamasında kontrol edin veya sadece internette arama yapın. Teknoloji ile işler o kadar kolay ki.

Birini Görmeden Bilgisine Ulaşmak

Bugünlerde, insanlara kendileri hakkında çok şey sormak zorunda değilsiniz. Birisinin kişiliği, geçmişi ve görüşleri hakkında gerçekten çok şey öğrenmek istiyorsanız, tek yapmanız gereken isimlerini çevrimiçi olarak aratmak ve bu kişinin kişisel profilinde gezinmektir.

sosyal mühendis

Aldığınız sonuçlara şaşıracaksınız. Birçok insan bu sosyal profiller sayesinde bir ilişkiye girer. Pek çok insan ise bu yüzden ayrılır. Bu teknolojinin bugün hayatlarımızı değiştirdiğini gösteren durumlardan biridir.

Teknolojinin geleceğinin, şu anda olanlardan daha ilginç gelişmelerle önümüze geleceğinden şüphe edilmiyor. Birkaç yıl içinde, fabrikalarda robotlar ve otonom otomobiller hakkında konuşmalar başlayacağı düşünmekte. Bununla birlikte, teknolojinin hayatımızı değiştirdiği unutmamak lazım ve bundan kötü etkilenmemek, kendi iyiliğimiz için kullanmanın yollarını aramakta fayda olduğunu bilmek gerek.

Konuk Yazar
Konuk Yazar
Konuk yazarlarımız tarafından sitemize yollanan yazılar bu hesaptan yayınlanmaktadır. İsimsiz yazı yayınlamak istiyorsanız iletişim bölümünden sizlerde yazılarınızı yollayabilirsiniz.

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?