Ana Sayfa Wordpress Facebook Instant Articles Kurulumu

Facebook Instant Articles Kurulumu

Bu yazımda Facebook instant articles wordpress kurulumu hakkında bilgi vereceğim. Yaklaşık 2 yıldır Facebook bu konu üzerinde çalışmaktadır. Başlarda belirli sayfalar üzerinde denemeler yaptıktan sonra platformu tüm kullanıcılara açtılar. Artık dünyanın herhangi bir yerindeki tüm yayıncılar, Facebook uygulamasından makalelerini insanlar için inanılmaz hızlı ve kapsamlı bir okuma deneyimi yaşatabilir.

facebook sayfa doğrulatma

Facebook instant articles, fotoğrafları ve videoları Facebook uygulamasında hızlı bir şekilde görüntülemek için kullanılan bir teknolojidir. Google amp ile aynı mantıktadır. Yayıncılar için diğer avantajı ise, makalelerinden gelir sağlayabilecekler. Adsense son dönemlerde TBM çok düşürmüştü. Bence bu yenilikten sonra TBM’lerde yükselik görebiliriz.

bm-institute

Facebook Instant Articles WordPress Kurulumu

1- Facebook Instant Articles için kayıt işlemi. instantarticles .fb.com adresine kayıt olarak başlıyoruz.

Facebook Instant Articles

siber güvenlik

2- Kayıt işlemini yaptıktan sonra “facebook yayınlama araçları” bölümünce sol tarafta hızlı makaleler bölümü açılacak.

3- WordPress için gerekli eklentinin kurulması. Bunun için bir çok eklenti mevcut, istediğinizi kullanabilirsiniz. Benim önerim; “WP Native Articles” eklentisidir. Ücretsiz sürümü işinizi görecektir. Premium sürümüne gerek yok. Profesyonel kullanıcılar içindir. Normal ücretsiz sürümü sadece yeni yayınlanan makaleleri çeviriyor. Ortalama 1 ay devam ediyor. Ardından hızlı makale özelliklerini kaybediyorlar. Daha sonra bu yazıları panelden güncellerseniz tekrar instant özelliği kazanır. Ayrıca eğer facebookta bir yazınız paylaşılırsa başka biri tarafından o yazıda otomatik olarak instant makaleye çevriliyor. İsteyenlere eklentiyi kurup tüm ayarları yapabiliriz. Skype: “muhendisbeyinler” veya info@muhendisbeyinler.net mail atarsanız yetkili arkadaşımız sizlere de yardımcı olur.

4- Eklentinin ayarlanması. Facebook “hızlı makaleler” sekmesinden yapılandırmaya tıklayınız.

hızlı makaleler

Sayfa kodunu eklenti “general” sekmesindeki “Authorization ID bölümüne yazınız. Ardından ayarları aşağıdaki gibi yapıp, ayarları kaydedine tıklayın.

WP Native Articles ayarları

Ardında facebook araçlar kısmına dönerek “URL’nin sahipliğini al” tıklayınız. Böyle bir uyarı vermesi gerekiyor.

facebook site bağlama

Google analitik kodunuz var ise buradan ekleyebilirsiniz.

Analytics Code

5- RSS bağlantısı oluşturma. Aşağıdaki görselde gösterildiği gibi “slug” uzantısını istediğiniz gibi yazabilirsiniz. Ben direk facebook-instant-articles yazdım. Ardından bu linki facebook ayarlar sayfasına geri dönerek “Üretim RSS Akışı” bölümüne kopyalıyoruz.

instant articles nasıl kullanılır

Aşağıdaki görselde gösterildiği gibi yapıştırıp kayıt ediniz.

facebook instant articles nedir

6- Facebook Audience Network ayarlarının yapılması. Facebook’un Audience Network reklamlarıyla Hızlı Makalelerinden para kazan. Aşağıda ok ile gösterilen kutucukları işaretleyerek kullanmaya başlaya tıklayınız.

facebook instant articles para kazanma

Bildirim gelecek. Tıklayarak developer bölümüne geçiniz. Eğer bir developer hesabınız yok ise developers.facebook.com girip hesap oluşturunuz.

developers facebook

Bu sayfadan uygulamanızı aktif hale getiriniz. Ardından reklam kodumuzu alarak sitemize ekleyeceğiz. Aşağıda hemen gösterdim.

instant articles para kazanma

7- Reklam kodunun siteye eklenmesi. Aşağıdaki görselde olduğu gibi kendi reklam id’nizi “Placement ID” bölümüne kopyalayıp kayıt ediniz.

Audience Network ayarları

8- Şuan her şey tamam. Facebookun başvurumuzu onaylaması için eksiklikleri giderelim. Bize bu uyarıları verdi. Logo eklemedik ve 10 tane güncel makale istedi. Son 30 günde ekli minum 10 makale olması gerekiyor. Ayrıca stil den logo eklememiz gerekiyor.

Instant Articles sorun giderme

9- Logonun eklenmesi. Logo eklerken, şeffaf bir PNG olmalıdır ve minimum boyutlar: 690px genişliğe 132px yükseklik olmalıdır. Acele davrandığım için görsel olarak pek başarılı bir logo olmadı. Sol menüden anlayacağınız şekilde yazı fontu, büyüklük, renk vs ayarları özelleştirebilirsiniz. Hemen sağ tarafta bunun önizlemesini göreceksiniz. Kaydedip devam ediyoruz.

Instant Articles logo ekleme

Eğer 10 taneden fazla makaleniz varsa incelemeye alınır. 2 3 günde hesabınız açılır. Ardından sitenizde yayınladığınız makaleler otomatik olarak hızlı makaleye dönüştürülür. Özel ayar, kurulum, daha çok kazanma, püf noktaları ve ücretli teknik destek almak isterseniz skype “muhendisbeyinler” ekleyebilirsiniz veya info(at)muhendisbeyinler.net adresine yazabilirsiniz.

arıcılık malzemeleri
Oğuzhan Mallı
Oğuzhan Mallı
Merhabalar, ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin kurucusuyum. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için teşekkür ederim.

14 Yorum

 1. Kafayı yiyeceğim, Makale gönderdim şuan onay için bekliyor ama banka bilgisi hesabımı eklmeye gelince sonra tekrar deneyiniz diyor

  • Siteyi facebook’a baglayıp tam olarak makale yayınlayıp, yazı arasına facebook reklamı eklemesini nasıl yapacağım hocam

 2. Hocam Merhaba,

  Biz hızlı makale kurulumunu yaptık ve kısa bir süre sonra kurallara uyulmadığından 90 gün erişim kapatıldı, fakat yaklaşık 120 gün geçmesine rağmen tekrar makale yayınlarına izin verilmiyor! ve neden verilmediği ile ilgili herhangi bir bilgi verilmiyor.
  Bir diğer konu facebook ile sorun yaşadığımızda destek ve şikayet bildirme konusunda çok sıkıntı çekiyoruz, bu konularda facebook ile başka şekilde ve ya email yolu ile support bölümüne ulaşma imkanimız var mı?
  Önceden Teşekkürler

 3. Merhaba Ahmet,

  bahsetmiş olduğunuz ”kendilerinden destek aldım ve whatsap üzerinden yardımcı oldular” ibareleri facebook için mi ve doğru anladıysam! whatsap üzerinden facebook ile iletişime mi geçtiniz?

  Önceden teşekkürler

 4. Hocam merhabalar
  Hızlı makale kurulumu için sitemizin günlük trafiği ne kadar olması gerekiyor?

  • Merhabalar, Tam sınırı bilmiyorum. Son güncellemelerden sonra hiç hiti olmayan bir siteyi kabul etmiyorlar. 1 2 hafta başvurulan sayfadan makale paylaşınız. Facebook botları sitenizi ziyaret etsin. Bir süre sonra açılır.

 5. Blogger üzerinden nasıl kurabiliriz. Blogger sitede sayfa kaynağındaki rss kodunu eklememe rağmen makaleleri çekmiyor el ile mi oluşturmalıyım yardımcı olabilirmisiniz

 6. Kendilerinden destek aldım. Sorunsuz bir şekilde kurdular. yardımcı oldular whatsap üzerinden. Teşekkür ederim.

 7. Hocam merhaba öncelikle teşekkürler.Bir sorum olacaktı. Bir sayfaya birden fazla site eklediğimiz zaman rss akısına iki tane feed yapsıtırdıgmızda güncelleme olmuyor.Bunun çözümü var mı acaba?

  • Bildiğim kadarı ile 2 sitenin RSS aynı anda ekleyemiyorsunuz. Manuel olarak değiştirmeniz lazım sürekli. Veya bir yazılımcı bulup eklentiyi özelleştirmeniz gerek.

   Facebook’a eklediğiniz RSS linkinde, aynı zamanda diğer sitenin RSS dosya içeriğini çektirmelisiniz. Yani 2 RSS sayfasını 1 web sayfasında birleştirmelisiniz.

 8. Merhaba hocam

  şu cümlede ne demek istediniz tam “ortalama 1 ay devam ediyor. Ardından hızlı makale özelliklerini kaybediyorlar. ” 1 ay sonra göndermiş olduğumuz paylaşımlar hızlı makale özelliğini yok mu sayıyor? içerikler normal makale haline mi dönüyor anlayamadım ne demek istediğizi tam. ve sizce en iyi facebook hızlı makale eklentisi hangisi ?

  • Sitenizde yayınlanan yazılar facebook önbelleğinde yaklaşık 1 ay kalıyor. 1 ay sonunda tekrar facebook sayfanızda paylaşmak istediğinizde normal siteye yönlendirir.

   Bir çok makale mevcut. Biz yazıda anlattığım makaleyi kullanıyoruz.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol Yenilenebilir Enerji Teknolojileri arıcılık malzemeleri siber güvenlik

Yeni Yazılar

Takla Atarken Fotoğrafı Bulunan Jandarma Helikopteri Sikorsky S-70’in Hikayesi

Yabancı haber sitelerine kadar düşen bu meşhur fotoğrafla ilgili internette bir bilgi kirliliği mevcut. Doğrusunu dinliyoruz. İnternette sağda solda bu helikopteri takla atarken gösteren bir...

Osteoartrit Nedir Neden Olur Tedavisi Nedir

Osteoartrit; eklem kıkırdağında erozyon, eklem kenarlarında yeni kemik oluşumu, eklem aralığının kaybı, eklem kıkırdağında yumuşama ve incelme, eklem sıvısında ve kapsülünde biyokimyasal değişikliklerin eşlik...

Halide Edip Adıvar Handan Özeti

Halide Edip Adıvar’ın Handan adlı bu eseri, mektuplardan oluşan bir roman olma özelliğini taşımaktadır. Romanda, kitabında ismi olan başkarakter Handan isimli bir kadın bulunmaktadır....

Some Ethical Problems For Turkey

Examples of creating solutions to some of the ethical problems existing in Turkey, I wanted to share with you. I believe that we should...

Mühendislik Maaşları

Güvenilirlik Mühendisliği Maaşları

Bir sistem ve bu sistemin parçalarının, hesaplanan bir zaman süresinde ve belirtilen şartlarda, istenen işi yapabilme yeteneğine güvenilirlik tanımlaması yapılır. Güvenilirlik eğitimi almış kişiler...

Ziraat Mühendisliği Maaşları

Bu yazımızda sizlere ziraat mühendisliği maaşları ve ziraat mühendisliği hakkında bilgiler vereceğiz. Ziraat mühendisliği, tarla ve bahçe bitkileri üretimi, büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği...

İç Mimarlık Maaşları

İç mimarlık, mimarlık sektörü içerisinde bulunan önemli alanlardan bir tanesidir, bu yazımda iç mimarlık maaşlar hakkında bir takım bilgiler verdim. Mimarlıkta, bir binanın iç...

Kimya Mühendisliği Maaşları

Günümüzde herhangi bir meslek dalında hemen iş bulmak, çalışmaya başlamak maalesef hiç kolay değildir. Kişi hangi mesleği seçmiş olursa olsun ilk akla gelen konulardan...