Facebook Instant Articles Kurulumu

557
Facebook Instant Articles Kurulumu

Bu yazımda Facebook instant articles wordpress kurulumu hakkında bilgi vereceğim. Yaklaşık 2 yıldır Facebook bu konu üzerinde çalışmaktadır. Başlarda belirli sayfalar üzerinde denemeler yaptıktan sonra platformu tüm kullanıcılara açtılar. Artık dünyanın herhangi bir yerindeki tüm yayıncılar, Facebook uygulamasından makalelerini insanlar için inanılmaz hızlı ve kapsamlı bir okuma deneyimi yaşatabilir.

Facebook instant articles, fotoğrafları ve videoları Facebook uygulamasında hızlı bir şekilde görüntülemek için kullanılan bir teknolojidir. Google amp ile aynı mantıktadır. Yayıncılar için diğer avantajı ise, makalelerinden gelir sağlayabilecekler. Adsense son dönemlerde TBM çok düşürmüştü. Bence bu yenilikten sonra TBM’lerde yükselik görebiliriz.

Facebook Instant Articles WordPress Kurulumu

1- Facebook Instant Articles için kayıt işlemi. instantarticles.fb.com adresine kayıt olarak başlıyoruz.

Facebook Instant Articles

2- Kayıt işlemini yaptıktan sonra “facebook yayınlama araçları” bölümünce sol tarafta hızlı makaleler bölümü açılacak.

3- WordPress için gerekli eklentinin kurulması. Bunun için bir çok eklenti mevcut, istediğinizi kullanabilirsiniz. Benim önerim; “WP Native Articles” bu eklentinin premium sürümünde tüm yazılarınızı hızlı makaleye çevirebiliyorsunuz. Normal ücretsiz sürümü sadece yeni yayınlanan makaleleri çeviriyor. Ortalama 1 ay devam ediyor. Ardından hızlı makale özelliklerini kaybediyorlar. Sitesinde 50 dolar bir lisans. Ayrıca yine ek olarak diğer faydalı özellikleride var. Biz sınırsız lisansını satın aldık. Skype: “muhendisbeyinler” veya info@muhendisbeyinler.net mail atarsanız yetkili arkadaşımız sizlere de yardımcı olur.

4- Eklentinin ayarlanması. Facebook “hızlı makaleler” sekmesinden yapılandırmaya tıklayınız.

hızlı makaleler

Sayfa kodunu eklenti “general” sekmesindeki ” Authorization ID bölümüne yazınız. Ardından ayarları aşağıdaki gibi yapıp, ayarları kaydedine tıklayın.

WP Native Articles ayarları

Ardında facebook araçlar kısmına dönerek “URL’nin sahipliğini al” tıklayınız. Böyle bir uyarı vermesi gerekiyor.

facebook site bağlama

Google analitik kodunuz var ise buradan ekleyebilirsiniz.

Analytics Code

5- RSS bağlantısı oluşturma. Aşağıdaki görselde gösterildiği gibi “slug” uzantısını istediğiniz gibi yazabilirsiniz. Ben direk facebook-instant-articles yazdım. Ardından bu linki facebook ayarlar sayfasına geri dönerek “Üretim RSS Akışı” bölümüne kopyalıyoruz.

instant articles nasıl kullanılır

Aşağıdaki görselde gösterildiği gibi yapıştırıp kayıt ediniz.

facebook instant articles nedir

6- Facebook Audience Network ayarlarının yapılması. Facebook’un Audience Network reklamlarıyla Hızlı Makalelerinden para kazan. Aşağıda ok ile gösterilen kutucukları işaretleyerek kullanmaya başlaya tıklayınız.

facebook instant articles para kazanma

Bildirim gelecek. Tıklayarak developer bölümüne geçiniz. Eğer bir developer hesabınız yok ise developers.facebook.com girip hesap oluşturunuz.

developers facebook

Bu sayfadan uygulamanızı aktif hale getiriniz. Ardından reklam kodumuzu alarak sitemize ekleyeceğiz. Aşağıda hemen gösterdim.

instant articles para kazanma

7- Reklam kodunun siteye eklenmesi. Aşağıdaki görselde olduğu gibi kendi reklam id’nizi “Placement ID” bölümüne kopyalayıp kayıt ediniz.

Audience Network ayarları

8- Şuan her şey tamam. Facebookun başvurumuzu onaylaması için eksiklikleri giderelim. Bize bu uyarıları verdi. Logo eklemedik ve 10 tane güncel makale istedi. Son 30 günde ekli minum 10 makale olması gerekiyor. Ayrıca stil den logo eklememiz gerekiyor.

Instant Articles sorun giderme

9- Logonun eklenmesi. Logo eklerken, şeffaf bir PNG olmalıdır ve minimum boyutlar: 690px genişliğe 132px yükseklik olmalıdır. Acele davrandığım için görsel olarak pek başarılı bir logo olmadı. Sol menüden anlayacağınız şekilde yazı fontu, büyüklük, renk vs ayarları özelleştirebilirsiniz. Hemen sağ tarafta bunun önizlemesini göreceksiniz. Kaydedip devam ediyoruz.

Instant Articles logo ekleme

Eğer 10 taneden fazla makaleniz varsa incelemeye alınır. 2 3 günde hesabınız açılır. Ardından sitenizde yayınladığınız makaleler otomatik olarak hızlı makaleye dönüştürülür. Teknik destek almak isterseniz skype “muhendisbeyinler” ekleyebilirsiniz.

Yazımızı Beğendiniz mi?
Oğuzhan Mallı

Merhaba Ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin kurucusuyum, Bir süre Karadeniz Teknik Üniversitesinde Elektrik ve Elektronik mühendisliği okuduktan sonra, yurtdışında eğitimime devam etmekteyim. Advanced seviyesinde İngilizce ve Rusça bilmekteyim. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yalnızca “Merhaba, buralardaydım.” demek için dahi olsa vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için çok teşekkür ederim. Bütün yorumlara cevap vermeye çalışıyorum.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.