Ford 1.0 EcoBoost Motor

25366
Ford 1.0 EcoBoost Motor

Merhaba değerli Mühendis Beyinler okurları; günümüz gelişen teknoloji ile birlikte artık düşük hacimli motorlardan daha fazla güç ve tork elde edilmektedir. Bu yazımda Ford ‘ un son 5 yıl içerisinde toplam 9 ödül kazanan 1,0-litre EcoBoost motorundan bahsedeceğim.

EcoBoost motor Ford Motor Company tarafından üretilen Alman firması FEV ile birlikte geliştirilen turboşarjlı, doğrudan enjeksiyonlu benzinli motorların bir üyesidir. Peki bu motorun rakiplerine öne geçiren ödül almasını sağlayan özellikler ne diye soracak olursanız kısaca ondan da bahsedeyim. Ecoboost donanımlı motorlar, Ford’un yaklaşık %30 daha iyi yakıt verimliliği ve %15 daha az sera emisyonu elde edebileceğini söylüyor, büyük hacimli doğal emişli motorlar eş değer beygir gücü ve tork sunacak şekilde tasarlanmıştır. Hatta Ford’un 1.0 ecoboost 140 PS güç üreten motoru Bugati Veyron’dan daha yüksek bir hacim-güç oranına sahip. Peki bu motor nasıl bu kadar düşük hacimde yüksek güç ve tork üretiyor? Ford mühendisleri bu soruya turbo + direkt enjeksiyon sistemi + değişken eksantrik milleri cevabını veriyor.

Şimdi alüminyum blok üzerinde ki bu sistemleri resimler yardımıyla göstermeye çalışalım:

EcoBoost motorlarda Borg Warner’ın son nesil turboları kullanılmakta .

Borg WarnerBosch direk enjeksiyon sistemi kullanılmaktadır.

direk enjeksiyon sistemiDeğişken Eksantrik Milleri

Değişken Eksantrik Milleri1.0 Ecoboost çalışma animasyonu :

Aklımıza şimdi şu soru gelebilir düşük hacimli aşırı beslemeli bir motorun ömrü ne kadar olur? Ford mühendisleri farklı dayanım testleri yapmışlar ve hala da geliştirmeler yapılmakta ama konu ile ilgili kesin bir bilgi bulamadım. Bu konuya en kesin kullanıcı yorumlarından öğrenebiliriz.

Konu hakkında eklemek istediklerinizi, eleştirinizi, merak ettiklerinizi, sormak istediğiniz yorum yaparak bildirmenizi rica ederim. Yazıyı beğendiniz taktirde beğenmeyi paylaşmayı unutmayalım.

1 Yorum

  1. Otomotiv mezunu birisi olarak bu motor bulunan bir aracı almadan önce çok düşündüm ve çok araştırdım. Görsellerde gösterilenin aksine 3 silindir bir motor ve aracımın üzerinde continental turbo var, zincir aktarma yerine normal kayış var ancak dış ortamda değil yağ haznesi içinde çalışıyor ve bu kayış için tabiri caizse ömürlük diye bir tanımlama yapılıyor fordun yurt dışı kaynaklarında. Atmosferik benzinli motorlu bir araca nazaran ivmelenmesi çok daha mükemmel ve haz veriyor. Son olarakta ford bu motor için 1.000.000 km testleri yapmış durumda ve ömrü ile alakalı olarak bu testlerden herhangi bir olumsuz sonuç bulunmamaktadır.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.