Giyim Üretim Teknolojisi Bölümü

1019
Giyim Üretim Teknolojisi Bölümü

Giyim üretim teknolojisi bölümü son yıllarda açılmış olan bölümlerden biridir. 2 yıllık bir bölümdür. Genelde meslek lisesi çıkışlılar tarafından tercih edilmektedir. Ancak imkanları oldukça geniş bir bölümdür. Günümüzde giyim adına imkanlar genişlerken, tekstilin hayatımızdaki önemi modacı ve tasarımcıların etkisiyle artarken bu bölüm de her geçen gün önem kazanmaya başlamaktadır. Peki, giyim üretim teknolojisi uzmanları ne iş yapar? Bu bölüm nasıl bir bölümdür? İmkanları nelerdir? Biraz bu soruların cevaplarını bulmaya çalışacağız.

Giyim Üretim Teknolojisi Bölümü Nasıl Bşr Bölümdür?

Giyim üretim teknoloji bölümünden mezun olduğunuz taktirde giyim üretim teknikeri ya da daha fazla eğitim gördüyseniz giyim üretim teknisyeni unvanını alırsınız. Bu bölüm YGS-1 puanı ile öğrenci almaktadır. Ancak meslek liselerinin giyim ve terzilikle ilgili bölümlerinden mezun olanlar sınavsız geçiş yoluyla yerleşirler. Türkiye’de birçok üniversitede açılmıştır. En başta İstanbul olmak üzere Erzurum, Isparta, Denizli, Ankara, İzmir, Çanakkale, Kilis, Konya, Edirne, Aydın, Malatya, Tekirdağ, Hatay, Yozgat ve Kırklareli şehirlerinde özel ve devlet üniversitesi olarak bulunmaktadır.

Giyim Üretim Teknolojisi Bölümü nedir

Bölüm Mezunları işe Nasıl Alınır?

Bu bölümden mezun olanlar öncelikle diğer birçok bölümde olduğu gibi mezun olduktan sonra 2 yılda bir yapılan KPSS puanı ile ilgili meslek dallarına yerleşerek kamu devlet görevlisi olarak çalışabilmektedirler. Ancak KPSS puanıyla bu bölümden atanmak bir hayli zordur. Çünkü sınırlı sayıda kişi almaktadırlar ve çoğu zaman bölüm mezunları boşta kalmamak için özel sektörde işler bulmaktadırlar. Tabi ki giyim üretim teknolojisi bölümü için eğer iyi bir iş imkanı bulunur güzel bir tecrübe kazanılırsa özel sektörde daha fazla şans vardır. Özel sektörde çeşitli moda evleri, tekstil ve hazır giyim alanları, butik ve atölye tarzı alanlarda çalışabilecekleri gibi kendi butik ya da işletmelerini de açabilirler.

DGS puanı ile hangi bölümlere yükselebilirler?

Giyim tasarım teknoloji bölümü mezunları diğer 2 yıllık mezunları gibi DGS puanı ile üst bölümlere geçebilirler. Örneğin Moda Tasarımcısı, Moda ve Tekstil Tasarımcısı, Tekstil Mühendisliği gibi alanlara yükselerek iş imkanlarını genişletebilirler. İş imkanı bu durumda genişler. Maaş imkanı artar. Sadece DGS’ den biraz yüksek puan alarak çok rahat 4 yıla tamamlanabilir.

Konu ile ilgili diğer yazımız: giyim üretim teknolojisi bölümü maaşları

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.