Yapay Zekadan Korkmalı mıyız?

0
65
Yapay Zekadan Korkmalı mıyız

İnsanoğlu düşünmeden yaptığı her şeyin sonuçlarını ağır ödüyor. Durum bu sefer çok farklı çünkü artık bizim düşüncesizliğimizle kendi düşüncesini oluşturabilecek bir oluşumdan, evet yapay zekadan bahsediyorum. Yapay zekayı eminim çoğunuz duymuştur ama duymayanlar için özet geçmek gerekirse, makinelerin karmaşık problemlere insanlar gibi çözüm üretmesini sağlama ile ilgilenen bir bilim dalı yani kısaca makineleri insanlaştırma çabası diyebiliriz.

Yapay Zeka Tehlikeli mi

Günümüzde sürekli gelişmekte olan bu alan her geçen gün kendisine farklı sektörlerde yer buluyor. Bu zamana kadar akıllı ev sistemleri, güvenlik sistemleri, akıllı araçlar ve özellikle robotlar gibi birçok alanda kullanılmaya başlayan yapay zeka çoktan hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Bizi bir an olsun yalnız bırakmayan telefonlarımızın bilgisayarlarımızın, tabletlerimizin içine girmiş olan bu  yapay zeka bizi sürekli aynı soruya itiyor. “Nereye varacak bunun sonu?”

yapay zeka

Bu konu hakkında her gün yeni haberler yapılıyor, yazılar yazılıyor, dünyanın önde gelen isimleri sürekli yapay zekanın insanlığın sonu olacağını, önüne geçilmesi gerektiğini her fırsatta dile getiriyor. İnsanlaştırmaya çalıştığımız bu bilgisayarlarımızı yeterince insanlaştıramazsak olacakların senaryosunu medya bizim yerimize sürekli kurguluyor.

Yeterince insanlaştıramamak derken bunu biraz açmak istiyorum. İnsan aklı ve vicdanıyla hareket edebilen duygusal yönü genelde ağır bir varlık olduğu için makineyi insanlaştırmak bu hususta daha da içerisinden çıkılmaz bir hal alıyor. Makinelerin kontrolünü kaybetmek cümle olarak bile korkunç gelirken insanoğlunun düşünmeden yaptığı şeyler listesinde yavaştan kendisini belli ediyor.

yapay zeka tehlikesi

Artık kendimize şu soruyu sorma gereksinimini hissetmemiz gerekiyor. “KAŞINIYOR MUYUZ?”. Eğer soruya cevabımız evetse merhemini bulmak için yarın çok geç olabilir elimizi hızlı tutmamız ve kontrolü asla bırakmayacak şekilde elimizde tutmamız gerekiyor çünkü karşımızda düğmeye kapatınca basan oyuncaklar değil sürekli ve hızlı bir şekilde yeni şeyler öğrenip çok farklı çıkarımlar yapan bir yapı var.

Önlemini almak insanoğlunun yaptığı şeyleri düşünerek yapmasından geçiyor çünkü yazımın başında da bahsettiğim gibi yapay zeka daha öncekilere hiç ama hiç benzemiyor.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.