Grafik Tasarımı Bölümü Nedir

26099
grafik-tasarimi-bolumu

Grafik tasarımı bölümü nedir birçok öğrencinin meslek edinmek istediği ve son dönemde en çok tercih edilen bölümler arasında yer alan bir üniversite bölümüdür. Bu bölümden mezun olan öğrenciler baskı ve resim sanatçısı, reklam şirketlerinde sanat yönetmeni, matbaa türü yerlerde sanat danışmanlığı gibi birçok alanda çalışabilmektedirler.

Grafik tasarımı bölümü amacı ise grafik, baskı ve resim gibi grafik iletişimi alanında çalışacak uzman personeller yetiştirmektir. Bu bölümde yetişen alanında uzman mezunlar için iş alanı oldukça geniş olsa da bireylerin kendilerini ifade etme yetenekleri ve grafik alanında kendilerini yetiştirme becerilerine göre iş bulma durumları değişiyor.

Ülkemizde belli üniversitelerin eğitim verdiği bu bölüm çok başarılı grafik tasarımcıları yetiştirmiştir. Aldıkları dersler biraz ağır olsa da kültürel seviyelerini üniversite hayatları boyunca geliştireceklerdir. Meslek hayatı içerisinde de son derece aktif çalışacakları birçok iş alanı bulunmaktadır.

grafik-tasarimi-bolumu-nedirProgram Kapsamında Verilen Dersler

Grafik tasarımı bölümü dersleri Genel kültür derslerinin yanı sıra temel sanat eğitimi, fotoğraf sanatçılığı, teknik resim, estetik, yazı, sanat tarihi, çağdaş sanat, tasarım psikolojisi, sanat sosyolojisi, grafik tasarım uygulama gibi birçok dersi görmektedirler.

Grafik Tasarım Bölümü İçin Gereken Nitelikler

Bu bölümde öğrencilerin başarılı olabilmeleri için duygu ve düşüncelerini çizgilerle ve grafiklerle anlatabilme kabiliyetine sahip olmaları gerekir. Sanatsal yönlerinin daha güçlü olması bu bölümde onlara iyi bir başarı getirecektir. Algılama da incelik ve hayata farklı perspektiflerden bakabilmeleri son derece önemlidir. Her konuda stratejik bir düşünme biçimi geliştiren gençler hem meslek yaşantılarında hem de özel hayatlarında son derece pratik olmayı öğreneceklerdir

Grafik Tasarımı Bölümünü Bitirdikten Sonra

Bu bölüm mezunları birçok unvanla anılmaktadırlar. Lisans mezunu olan öğrencilere grafik tasarımcısı unvanı verilmektedir. Grafik tasarımcısı olarak amblem, logotaype, ambalaj tasarımı, afişler, çeşitli kataloglar hazırlama işlerini yapmaktadırlar. Çalışma alanları son derece geniştir. Televizyon kanallarında, reklam şirketlerinde sanat danışmanlığı, trt’de grafik danışmanlığı, çeşitli müzelerde sergileme uzmanı olarak rahatça görev alabilirler. Grafik tasarımı bölümü biraz sanatla iç içe olduğu için öğrencinin sanatsal konulardaki fikir ve düşüncelerini de geliştirmesine yardımcı olmaktadır.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.