Kusursuz Zaman Yolculuğu

19528
zaman-ve-degisen-senaryolar

Düşünceye açık bir durum ile karşı karşıyayız.

Hangi çizgiyi takip etmek doğru olur, şahsen bilmiyorum hatta bilemiyorum demek daha doğru olur. Geçen günlerde arkadaşlarla oturuyoruz ve bu konu açıldı üzerine epey konuştuk, geçmişe dair yazılan yazıları öne sürdük vesaire, vesaire (çok uzatmadan konuya giriş yapıyım)…

> 1 zaman çizgisi düşünün, bir noktadan başlayıp ilerleyen ve durmak bilmeyen bir durum. Bunu bir insan ile bütünleştirelim.

> İnsan bu çizgide geçmişe gidecek ancak, geçmişte herkes hariç kendi küçüklüğünü o zamanda ki halini göremeyecek. Şimdiki zamandan, geçmiş zamana gittiği için o zamanda yok olacak (varsayalım, çünkü zaman çizgisi bunu gerektirir) ve o zamandan tekrar kendi yani şimdiki zamana geldiğinde kendisi hiçbir şey olmamış gibi devam edecek. Yani paradoks oluşmayacak veya zamanda kısmen kırılmalar yaşanmayacak diyelim.

Bu duruma ”kusursuz zaman yolculuğu” olur dedik.

kusursuz-zaman-yolculuguBurada düşünülmesi gerek birçok nokta var ancak en belirginleri;

Geçmişe gittiğinde, geçmişte ki bedeni yok olacak ve tekrar şimdiki zamana geldiğinde geçmişteki bedeni tekrar ortaya çıkacak mı? (bedeni nasıl yok olacak, tekrar şimdiki zamana gelene kadar bedeni nerede olacak)

Cevaben (arkadaşımın); beden zaman çizgisi doğrultusunda yaşamına devam edecek, şöyle ki zaman öyle bir durumla karşı karşıya kalacak ki bir çıkmaza girmek yerine ikinci bir zaman çizgisi yaratacak ve küçüklük bedeni orada yaşamına devam edecek. Yani paradoks olmadan zaman yolculuğu imkansız (katılıyorum).

Şunu da eklersek; geçmişe gittiğinde, geçmişteki bedeni direkt olarak ikinci zaman çizgisine aktarılacak mı? Yoksa bütün zaman çizgisi ”Zaman Yolcusu” olmadan saf hali ile kopyalanacak mı? Buna bir cevabı yok.

Yani her ne kadar paradoks olmadan zaman yolculuğu hesabına girişilse, zaman her zaman kendi seçeneğini yaratır ve onu uygular.

Önemli; bu arada biz geçmişe gittiğimizde küçüklüğümüzü görseydik, zaten paradoksun içinde olacaktık.

Sizce kusursuz bir zaman yolculuğu düşünselinde, aklınız da ne gibi sorular ortaya çıkarıyor?

6 Yorum

  1. Şuana kadar olan bilimle zamana sadece kütle çekim kuvvetinin etkilediğini biliyoruz.(kim bilir ileride başka şeylerinde etki ettiği bulunabilir)Ama şuan için çok güçlü kütle çekimin ışığı bile kırdığını düşünürsek, evet zamanı yavaşlatabiliriz hatta ve hatta belki durdurabiliriz.Ama zamanda geriye gidemeyiz.İleride ışık hızından kat be kat hızlara çıkıp evrende yolculuk yapabilirsek, o zaman geçmiş dünyayı izleyebiliriz.Örneğin 50 yıl sonra ışık hızından kat be kat bi hıza çıkabildik.50 yıl önceki dünyamızdan çıkan ışığı bu hız sayesinde 1 yılda evrenin başka bir tarafında yakalayıp dünyamızın 50 yıl önceki haline yani geçmiş bakabiliriz.Benim düşüncelerim bu şekilde arkadaşlar

    • Peki yer çekimi zamanı yavaşlatabilir hatta durabiliyor ise bu yer çekimi artarsa ne olur? yani zaten çok fazla olduğu için zamanı durdurmuş oluyor peki birazdan artarsa zamanda geriye sarmaya mı başlıyor? bu açıdan baktığımızda bu da çok büyük bir Paradox oluyor.

  2. Var olan yok edilemez, yok olanda var edilemez. Sabit bir zaman anlayışı yok ki geçmiş ve gelecek olsun. Sabah olur, akşam olur, öğlen olur, yaz kış ve bahar olur ama zaman hiçbir anda 23:59 u bitirip 00:00 olamaz.

  3. Yıllardır kafamı kurcalayan ve olası en mantıklı cevap şu gibi gözüküyor: geçmişe yolculuk herkesin düşündüğü gidip o geçmişin bir parçası olmak müdahale edebilmek şeklinde olmayacak. Geçmişe sadece bir izleyici olarak gideceğiz. Ordaki hayaletler olacağız hiçbir şeye etki edemeyen karışamayan. Bu da gerçek anlamda geçmişe gitmekle değil, geçmişin ışığını enerjisini keşfedip anlamlandırmayla olacak

  4. Zamandaki yaşamları bir enerji formu olarak düşünelim. Yani Bundan 20 yıl önce 16 mart tarihinde saat 8:15 te var olan enerji o gün yaşayan insanların oluşturdukları olsun. Başlı başına bir kırılmayla o gün o tarih o saate zaman yolculuğu yaptığında enerjiyi net bir şekilde oraya aktarmış olma varsayımıyla şunu sormak istiyorum bende . Kişinin o günkü enerjisi bu halinden farklı olacaktır. Böyle bir durumda Yoktan var edilen bir enerji açığa çıktı. Enerjinin korunumu yasası gereğince bu durum nasıl mümkün olabilir .

  5. Paralel evrenler varsa şayet bu dediğinin olabilme ihtimaline ancak belki diyebiliyorum. Aklıma gelen şimdilik bu. Güzel varsayım ama sevdim bunu. :)

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.