Ana SayfaAstronomi ve AstrofizikKusursuz Zaman Yolculuğu

Kusursuz Zaman Yolculuğu

Düşünceye açık bir durum ile karşı karşıyayız.

Hangi çizgiyi takip etmek doğru olur, şahsen bilmiyorum hatta bilemiyorum demek daha doğru olur. Geçen günlerde arkadaşlarla oturuyoruz ve bu konu açıldı üzerine epey konuştuk, geçmişe dair yazılan yazıları öne sürdük vesaire, vesaire (çok uzatmadan konuya giriş yapıyım)…

> 1 zaman çizgisi düşünün, bir noktadan başlayıp ilerleyen ve durmak bilmeyen bir durum. Bunu bir insan ile bütünleştirelim.

> İnsan bu çizgide geçmişe gidecek ancak, geçmişte herkes hariç kendi küçüklüğünü o zamanda ki halini göremeyecek. Şimdiki zamandan, geçmiş zamana gittiği için o zamanda yok olacak (varsayalım, çünkü zaman çizgisi bunu gerektirir) ve o zamandan tekrar kendi yani şimdiki zamana geldiğinde kendisi hiçbir şey olmamış gibi devam edecek. Yani paradoks oluşmayacak veya zamanda kısmen kırılmalar yaşanmayacak diyelim.

Bu duruma ”kusursuz zaman yolculuğu” olur dedik.

kusursuz-zaman-yolculuguBurada düşünülmesi gerek birçok nokta var ancak en belirginleri;

Geçmişe gittiğinde, geçmişte ki bedeni yok olacak ve tekrar şimdiki zamana geldiğinde geçmişteki bedeni tekrar ortaya çıkacak mı? (bedeni nasıl yok olacak, tekrar şimdiki zamana gelene kadar bedeni nerede olacak)

Cevaben (arkadaşımın); beden zaman çizgisi doğrultusunda yaşamına devam edecek, şöyle ki zaman öyle bir durumla karşı karşıya kalacak ki bir çıkmaza girmek yerine ikinci bir zaman çizgisi yaratacak ve küçüklük bedeni orada yaşamına devam edecek. Yani paradoks olmadan zaman yolculuğu imkansız (katılıyorum).

Şunu da eklersek; geçmişe gittiğinde, geçmişteki bedeni direkt olarak ikinci zaman çizgisine aktarılacak mı? Yoksa bütün zaman çizgisi ”Zaman Yolcusu” olmadan saf hali ile kopyalanacak mı? Buna bir cevabı yok.

Yani her ne kadar paradoks olmadan zaman yolculuğu hesabına girişilse, zaman her zaman kendi seçeneğini yaratır ve onu uygular.

Önemli; bu arada biz geçmişe gittiğimizde küçüklüğümüzü görseydik, zaten paradoksun içinde olacaktık.

Sizce kusursuz bir zaman yolculuğu düşünselinde, aklınız da ne gibi sorular ortaya çıkarıyor?

6 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
6 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?