Ana SayfaMesleklerHarita ve Kadastro Bölümü Nedir

Harita ve Kadastro Bölümü Nedir

Harita ve kadastro bölümü imar, yol, kadastro gibi projelerin alt yapısını oluşturan harita ve planların yapımı ve uygulama işlemlerinde uygulayıcı olarak ara insan gücünü yetiştiren bölümün adıdır. Ülkemizde bu bölüme oldukça fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Bu neden bölün iki yıllık bir bölüm olup birçok üniversitenin meslek yüksekokulu bölümlerinde mevcuttur.

Harita kadastro bölümünün amaçları nelerdir?

  • Bölümün amacı harita ve kadastro alanında işçi ile mühendis arasında oluşan ara eleman kadrosunu yetiştirmektir.
  • Harita kadastro çalışma alanlarında en iyi eğitim verilerek iş ahlakı yüksek bireyler yetiştirmek.
  • İş hukuku konusunda sorumluluk sahibi bireyler yetiştirmek.
  • Eğitim hayatında gerekli bilgilerle öğrencileri donatarak çalışma hayatına hazırlamak.
  • Çalışma hayatına kolay adapte olabilmeleri için öğrencilerine uygulamalı eğitim vermek.

Harita ve kadastro bölümü nedir, çalışma alanları nelerdir, bu bölümü bitirenler iş bulma olasılıkları nelerdir gibi birçok soru üniversite tercih aşamasında birçok öğrencinin kafasında soru işaretleri bırakmaktadır. Bu anlamda bölüm gayet iş garantili olup özellikle harita ve kadastro bölümü ankara başta olmak üzere birçok üniversitede bölüm eğitim vermektedir.

harita-ve-kadastro-bolumuHaritacılık ve kadastro bölümünde eğitim verilen dersler nelerdir?

Bölümde ekonomi, fizik, matematik, trigonometri, kadastro tekniği, taşınmaz mal hukuku ve mevzuatı, teknik bilimler, İngilizce, genel fotogrametri, kartografya, imar uygulaması, yol ve su uygulaması gibi derslerde eğitim verilmekte olup eğitim dili Türkçedir.

Harita ve kadastro bölümü çalışma alanları nelerdir?

Harita ve kadastro bölümünü bitirenler harita ve kadastro teknikeri unvanını kazanmaktadırlar. Harita ve kadastro teknikerleri ülkemizde tüm kamu kuruluş ve özel kuruluşlarda iş bulma ve çalışma olanakları mevcuttur. Bu alanda bölüme ülkemizde ciddi açıda açık pozisyon bulunmakta ve ara elemana ihtiyaç duyulmaktadır. Bölüm iş garantili olup birçok öğrenci tercih yapmakta ve üniversite kontenjanlarında hiç boş yer kalmamaktadır.

arıcılık malzemeleri
turhost
avatar
Şeyma Keskin
Mustafa Kemal Üniversitesinde elektrik elektronik mühendisliği okumaktayım . Mühendis Beyinler'de tecrübelerimi sizler ile paylaşacağım.

5 Yorum

guest
5 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
fena

abim gitti oraya kötü yorum yapmayın.

ıremsu

ben Siirt üniversitesi harita ve kadastro bölümünde 1.sınıf öğrencisiyim bence bu bölümde iş olanakları var.

haritacı ayberk

Harita mühendisiyim iş imkanları abartılıuor tavsiye etmem.

herkes yorum yapmasın.

herkesin yorumuna göre bölüm karar verip gitmeyin herkes konuşur iş bulmaz der onun maaşı düşük der bazen kendileri o bölümü bitirir ve sırf kendi unvanlarından çok kişi olmasın diye zor para kazandırmaz der sizler bu tarz yorumlara takılı kalmamakla birlikte kendiniz size ait olan mantıkla size iyi gelecek huzur bulacağınız ve size ne gibi katkılar sağlayacak yapabilecek miyim gibi sorulara yoğunlaşırsanız zaten kendiniz bu konuda sonuca ulaşırsınız size tavsiyem kendinizden başka kimse gideceğiniz bölümü yorumlamasın. bence bu gerçek hayatta bile böyle. hayal edin hayal etmekten vazgeçmeyin. her şey olabilirsiniz.

berkay kayhan

Sanki iş garantili olma kısmı biraz abartılı olmuş. Tanıdığım çok insan var mezun ve iş bulamadıklarından alakasız işler yapiyorlar..

yazar ol
arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

hosting

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?