Güneş Enerjisi Nedir

14265
Güneş Enerjisi Nedir

Güneş enerjisi herhangi bir zararlı gaz salınımının olmadığı temiz bir enerji kaynağıdır. Güneşin yaklaşık yüzde 90‘ı hidrojenden oluşmaktadır. Hidrojen çekirdekleri füzyon olayı ile helyum çekirdekleri oluşmakta ve bu olay esnasında çok büyük bir enerji açığa çıkmaktadır. Dünyaya ulaşan bu enerji füzyon tepkimesiyle oluşan ışınım enerjisidir. Bu ışınımın panellerle elektrik enerjisine çevrilmesi işlemi sistemi tanımlamaktadır.

güneş enerjisi

Artan nüfus ve sanayileşme beraberinde artan bir enerji ihtiyacı getirmiştir. Özellikle petrol, doğalgaz vs. olmayan ülkeleri baz alacak olursak bu artan enerji ihtiyacına cevap vermek oldukça sıkıntılı olmaktadır. Bu sorunu ya dışardan karşılayacaklar ya da yenilebilir enerji kaynaklarına yönelecekler. Daha temiz ve daha az maliyetli olan yenilebilir enerji kaynaklarına yönelmek daha mantıklı olacaktır.

Yenilebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisi son dönemde oldukça yaygınlaşmakta ve popülaritesini arttırmaktadır.

güneş enerjisi sistemleri fiyatları

Son olarak Fas dünyanın en büyük güneş enerji merkezi olan tesisin ilk ayağı ”Noor I” isimli güneş enerji santralini açtı. Noor I santrali 480 hektar alana kurulu olan tesis 652 milyon dolara mal oldu. Bu istasyon haricinde aşamalı olarak dört istasyon daha açılması planlanmaktadır. Proje tamamlandıktan sonra 580 megawatt güç elde edilmesi düşünülüyor.

Enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 94 oranında dışa bağımlı olan Fas için oldukça önemli atılımlardan biri olacak gibi görünüyor.Ayrıca Hindistan’da tamamen güneş enerjisiyle çalışan havalimanı 46 bin güneş panelinden oluşmakta ve 12 megawatt’lık güç elde edilmektedir. Fransa 5 yıl içinde bin kilometre uzunluğunda güneş enerjili yol yapacak.

Noor I Fas Güneş Enerjisi Santrali

Ülkemizdeki güneş enerji potansiyelini düşünecek olursak bu alandaki projeler giderek artmaya başlayacak gibi görünüyor. Bu projelerden birkaçı hakkında bilgi verecek olursam bunlardan en önemlisi olan Konya Karapınar’da 60 bin dönümlük arazide 3 bin megawatt’lık tesis kurulması planlanmaktadır. Ayrıca Adıyaman’da kurulan GES projesiyle 8 bin 800 adet güneş enerji paneliyle 28 bin dekar arazinin sulanması planlanmaktadır.

3 Yorum

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.