Hafıza Kaybı İçin Beyin Implantı

1
2
beyin implantı

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’nın İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), biyomühendislik ürünü olan ve hafıza kaybını yok edecek Beyin Implantı üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Projenin asıl amacı ise Savaş Sırasında Beyni Hasar Gören Askerler ve Alzheimer hastalarını iyileştirmek.

Beyin Implantı

DARPA Program Yöneticisi Justin Sanchez, Washington’da katıldığı bir konferansta nasıl çalışacağını açıkladı:

“Beynin hafıza ve yön bulma ile ilgili bölgesinin, geliştirmekte oldukları implanta tepki vereceğini, böylelikle özellikle yakın geçmişe ait bazı anılar tekrar hatırlanabilecek. Ancak neyin hatırlanalıcağına karar veremiyoruz ve öngöremiyoruz. ” dedi.

İşe gizli olarak başlayan bu proje , zamanla herkesin ilgi odağı haline gelerek , tüm Dünya’ya yayıldı. Şimdiye kadar Parkinson ve Alzheimer hastalarında denendi. Parkinson hastalarının vücutlarındaki titremeler azalırken, Alzheimer hastalığına sahip kişilerin hafızasında gelişmeler kaydedildi. Projenin dört yıl sürmesi planlanıyor. Finansmanı ise, ABD hükümetinin bu tür araştırmalar için ayırdığı 100 milyon dolarlık fondan karşılanacak.

Fakat “Etik sorunlar var.”

Milyonlarca Alzheimer hastasına umut olabilecek proje için bazı endişeler de mevcut. New York Üniveristesi Profesörü Arthur Caplan projenin etik sorunlar taşıdığını savundu. Caplan’a göre beyin üzerinde yapılacak her değişiklik, hastaların kişiliğini de değiştirebilir. Profesör Caplan, implantın uygulanacağı askerlerin daha öfkeli olabileceğini ifade etti.

1 Yorum

 1. Muhamer elek. Zonguldak çatalağzında anahtarı nereye koyduğumu unuttuğumda bulduğum bir yöntem var.
  Kelimeleri rastgele söylemek.
  Beyaz, taş, kahve, yaprak, araba ,usta vb.
  Çok sayıda kelime sesli söylenince beyinde çağrışımlar oluşmakta ve kullanılmayan hücreler çalışmaktadır.
  Bu yöntemin alzehimler ve koma hastalarına işe yarayacağını düşünüyorum.
  Örneğin komadaki hastaya aile bireyi sesinden dolan kelime cümleler sürekli kasetten yayınlanırsa beyin kendini tamir edecek, elektro kimyasal yapısı düzenlenecek ve iyileşme sağlanacaktır.
  kemalbeziroglu.wordpress. com ve enerjimerkezim.blogspot. com

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.