Ana Sayfa Algoritma ve Programlama Mühendislikte Matlab ve Simulink

Mühendislikte Matlab ve Simulink

Mühendislik eğitimi alan her mühendis adayının bu program sayesinde üstesinden gelemeyeceği problem neredeyse yoktur.  Matlab programının bilinmesi ve kullanılması sizi diğer mühendis adaylarından bir adım önde  olmanızı sağlayacaktır.

Kendi adıma konuşacak olursam elektrik – elektronik mühendis adaylarının bu programı öğrenmeden okulu bitirme ihtimalleri neredeyse çok azdır. Tabi bunda en önemli etken bu programı bize ders olarak veren öğretmenlerimizdir.

Burada Matlabı derine inmeden kabaca anlatmaya çalışacağım, ilgilenen veya öğrenmek isteyen arkadaşlar olursa bana ulaşırsa kitap tavsiyelerinde bulunabilirim.

bm-institute

Mühendislikte Matlab ve Simulink

MATLAB (matrix laboratory) sayısal hesaplama ve dördüncü nesil programlama dilidir. MathWorks tarafından geliştiriliyor. MATLAB, matris işlenmesine, fonksiyonlar ve veri çizilmesine, algoritmalar uygulanmasına, kullanıcı arayüzü oluşturulmasına ve diğer dillerle yazılmış programlar ile etkileşim oluşturulmasına izin verir. C, C++, Java, ve Fortran dillerini içerir.

siber güvenlik

MATLAB, öncelikli olarak sayısal işleme yönelik üretilmiş olmasına rağmen, isteğe bağlı olarak sembolik hesaplama yapabilen MuPAD sembolik motorunu kullanır. Ek paket, dinamik ve gömülü sistemler için Simulink’i, grafiksel çoklu alan simülasyonunu ve model tabanlı tasarımı ekler.

matlap 1

Şimdi bir kaç kodla matlab ı daha yakından tanıyalım;

Değişkenler

Değişkenler, sabitlerden, diğer değişkenlerin değerlerini içeren işlemlerden, ya da bir fonksiyonun çıkışından tanımlanabilir.

Örneğin;

>> x = 10
x =
10

>> x = 'net'
x =
net

>> y = x + 0
y =
104 97 116

>> x = [3*4, pi/2]
x =
12.0000      1.5708

>> y = 3*sin(x)
y =
-1.6097       3.0000

Vektörler/matrisler

Bir matris 2 boyutlu bir elemandır, satır ve sütun sayıları birden çok olabilir. Matlab ortamında bir matris oluşturmak çok basittir.

Örneğin;

A=[3 2 4 1 ; 2 9 12 7/3 ; 21 6 -5 28]

A=

3   2   4    1

2   9   12  7/3

21   6   -5   28

3×1 lik bir matris oluşturduk . Burada ; kullanarak bir alt satıra geçme özelliğini kullandık ve yazdığımız sayıların köşeli parantez içinde olmasına dikkat ediyoruz.

Matlab içinde otomatik matris oluşturma özelliğide bulunmaktadır. Örneğin;

rand(x y)   > burada x satır sayısı, y ise sütun sayısıdır. x ve y yerine girdiğimiz sayılara göre 0-1 arasında otomatik matris oluşturabiliriz.

bir kaç örnek daha;

>> eye(3)
ans =
 1 0 0
 0 1 0
 0 0 1
>> zeros(2,3)
ans =
 0 0 0
 0 0 0
>> ones(2,3)
ans =
 1 1 1
 1 1 1

gibi...
matlap 2

Grafik ve grafiksel kullanıcı arayüzü programlama

MATLAB, geliştirme uygulamalarıyla beraber grafiksel kullanıcı arayüzü özelliklerini de destekler. Ayrıca graph-plotting özellikleri de sıkıca entegre edilmiştir. Örneğin plot fonksiyonunda 2 vektör ile grafik üretilebilir.

Örneğin;

x = 0:pi/100:2*pi;
y = sin(x);
plot(x,y) 
yazacak olursak aşşağıdaki grafiği elde ederiz.
matlab

 

MATLAB programı 3 boyutlu grafikler oluşturmak için surfplot3 ya da mesh fonksiyonlarını kullanır.

Örneğin;

x=linspace(0,2*pi);
[X,Y]=meshgrid(x,x);
F=sin(X).*cos(Y);
mesh(X,Y,F)

                        bir başka örnek;

[x,y]=meshgrid(1:10,1:10);
z = peaks(size(x,1));
V =[x(:),y(:),z(:)];
F = delaunay(x,y);
trisurf(F, V(:,1),V(:,2),V(:,3))

ve son olarak MATLAB programıyla ne gibi şeyler yapılabileceği hakkında birkaç örnek vermek istiyorum.

* Mikrodalga Analizi : İletim hatları, mikrodalga filtrelerin sönümleme sınırları

* Sinyal İşleme : Bu konu aslında MATLAB’ın en yardımcı olduğu konuların başında gelir. İçerisinde barındırdığı hazır komutlar sayesinde Ayrık Zamanlı modülasyon çeşitlerinin simulasyonlarını yapabilirsiniz.

* Görüntü İşleme : Bu konu da MATLAB’ın devreye girdiği ve insanların hayatını çok kolaylaştırdığı bir konudur. İçerisine kaydedilmiş olan teoriler sayesinde( Huffman Coding, Linear Predictive Coding, vs.) işlemlerinizi çok rahatlıkla yapabilirsiniz. Bir örnek verecek olursak, renkli olan bir resmi birkaç satırlık kod ile “Grey Scale” denilen siyah-beyaz resme çevirebilirsiniz.

* Biyomedikal : Bildiğiniz üzere biyomedikal işaretlerin analizi yapabilirsiniz.

* HIL sistemleri oluşturma, Hesaplamalı akışkanlar dinamiği, Titreşim hesapları, Proses modelleme ve kontrol ve daha aklıma gelmeyen bir sürü alanda kullanılılan bir programdır.

Umarım açıklayıcı ve yardımcı olabilirmişimdir. Saygılarımı sunar, iyi çalışmalar dilerim..

arıcılık malzemeleri
Avatar
Yasin Arslan
Sakarya Üniversitesi‘nde Elektrik & Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim. Teknolojinin her alanındaki gelişmeleri takip etmeye çalışır ve kendimi geliştirmeye çalışırım bu doğrultuda bildiklerimi paylaşmayı severim.

3 Yorum

  1. haberleşme sistemi bağlantı bütçe analizi ile ilgili matlap uygulaması yada herhangi bir bilgi varmı araştırdım ama bulamadım bitirme projem yardımcı olurmusunuz

  2. Paylaşımınız için teşekkürler. Giriş seviyesinde olan biri için uygun önerebileceğiniiz kitaplar nelerdir. Paylaşırmısınız?

  3. Paylaşımınız için teşekkür ederim ben biyomedikal mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim sinyal işleme ve görüntü işleme hakkında kaynak bulmada zorlanıyorum öneriniz varsa öğrenebilir miyim?
    teşekkürler

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol Yenilenebilir Enerji Teknolojileri arıcılık malzemeleri siber güvenlik

Yeni Yazılar

Takla Atarken Fotoğrafı Bulunan Jandarma Helikopteri Sikorsky S-70’in Hikayesi

Yabancı haber sitelerine kadar düşen bu meşhur fotoğrafla ilgili internette bir bilgi kirliliği mevcut. Doğrusunu dinliyoruz. İnternette sağda solda bu helikopteri takla atarken gösteren bir...

Osteoartrit Nedir Neden Olur Tedavisi Nedir

Osteoartrit; eklem kıkırdağında erozyon, eklem kenarlarında yeni kemik oluşumu, eklem aralığının kaybı, eklem kıkırdağında yumuşama ve incelme, eklem sıvısında ve kapsülünde biyokimyasal değişikliklerin eşlik...

Halide Edip Adıvar Handan Özeti

Halide Edip Adıvar’ın Handan adlı bu eseri, mektuplardan oluşan bir roman olma özelliğini taşımaktadır. Romanda, kitabında ismi olan başkarakter Handan isimli bir kadın bulunmaktadır....

Some Ethical Problems For Turkey

Examples of creating solutions to some of the ethical problems existing in Turkey, I wanted to share with you. I believe that we should...

Mühendislik Maaşları

İnşaat Mühendisliği Maaşları

İnşaat mühendisliği maaşları özel kurumdan kamu kurumuna, ofis hizmetlerinden saha hizmetlerine, farklı belgelenmiş vasıflardan aile ve çocuk sayısına göre değişiklik gösteren bir tabloya sahiptir. Aşağıda...

Giyim Üretim Teknolojisi Bölümü Maaşları

Giyim üretim teknolojisi bölümü belli üniversitelerde açılmış olan 2 yıllık bir bölümdür. Genelde meslek liselerinin ilgili bölümlerinden mezun olan öğrencileri puansız geçişle, diğer düz...

Akademisyen Maaşları

Akademisyen maaşları üniversitenin akademisyen ile yapmış olduğu özel anlaşmalara da bağlı olarak değişebilir. Akademisyen dediğimiz de öğretim görevlileri, uzmanlar, müfettişler asistanlar, doçent ve Prof....

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği maaşları hakkında internetten araştırdığımız bilgileri sizlere sunacağız. Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği, sık sık...