Ana Sayfa Algoritma ve Programlama Mühendislikte Matlab ve Simulink

Mühendislikte Matlab ve Simulink

Mühendislik eğitimi alan her mühendis adayının bu program sayesinde üstesinden gelemeyeceği problem neredeyse yoktur.  Matlab programının bilinmesi ve kullanılması sizi diğer mühendis adaylarından bir adım önde  olmanızı sağlayacaktır.

Kendi adıma konuşacak olursam elektrik – elektronik mühendis adaylarının bu programı öğrenmeden okulu bitirme ihtimalleri neredeyse çok azdır. Tabi bunda en önemli etken bu programı bize ders olarak veren öğretmenlerimizdir.

Burada Matlabı derine inmeden kabaca anlatmaya çalışacağım, ilgilenen veya öğrenmek isteyen arkadaşlar olursa bana ulaşırsa kitap tavsiyelerinde bulunabilirim.

Mühendislikte Matlab ve Simulink

MATLAB (matrix laboratory) sayısal hesaplama ve dördüncü nesil programlama dilidir. MathWorks tarafından geliştiriliyor. MATLAB, matris işlenmesine, fonksiyonlar ve veri çizilmesine, algoritmalar uygulanmasına, kullanıcı arayüzü oluşturulmasına ve diğer dillerle yazılmış programlar ile etkileşim oluşturulmasına izin verir. C, C++, Java, ve Fortran dillerini içerir.

MATLAB, öncelikli olarak sayısal işleme yönelik üretilmiş olmasına rağmen, isteğe bağlı olarak sembolik hesaplama yapabilen MuPAD sembolik motorunu kullanır. Ek paket, dinamik ve gömülü sistemler için Simulink’i, grafiksel çoklu alan simülasyonunu ve model tabanlı tasarımı ekler.

matlap 1

Şimdi bir kaç kodla matlab ı daha yakından tanıyalım;

Değişkenler

Değişkenler, sabitlerden, diğer değişkenlerin değerlerini içeren işlemlerden, ya da bir fonksiyonun çıkışından tanımlanabilir.

Örneğin;

>> x = 10
x =
10

>> x = 'net'
x =
net

>> y = x + 0
y =
104 97 116

>> x = [3*4, pi/2]
x =
12.0000      1.5708

>> y = 3*sin(x)
y =
-1.6097       3.0000

Vektörler/matrisler

Bir matris 2 boyutlu bir elemandır, satır ve sütun sayıları birden çok olabilir. Matlab ortamında bir matris oluşturmak çok basittir.

Örneğin;

A=[3 2 4 1 ; 2 9 12 7/3 ; 21 6 -5 28]

A=

3   2   4    1

2   9   12  7/3

21   6   -5   28

3×1 lik bir matris oluşturduk . Burada ; kullanarak bir alt satıra geçme özelliğini kullandık ve yazdığımız sayıların köşeli parantez içinde olmasına dikkat ediyoruz.

Matlab içinde otomatik matris oluşturma özelliğide bulunmaktadır. Örneğin;

rand(x y)   > burada x satır sayısı, y ise sütun sayısıdır. x ve y yerine girdiğimiz sayılara göre 0-1 arasında otomatik matris oluşturabiliriz.

bir kaç örnek daha;

>> eye(3)
ans =
 1 0 0
 0 1 0
 0 0 1
>> zeros(2,3)
ans =
 0 0 0
 0 0 0
>> ones(2,3)
ans =
 1 1 1
 1 1 1

gibi...
matlap 2

Grafik ve grafiksel kullanıcı arayüzü programlama

MATLAB, geliştirme uygulamalarıyla beraber grafiksel kullanıcı arayüzü özelliklerini de destekler. Ayrıca graph-plotting özellikleri de sıkıca entegre edilmiştir. Örneğin plot fonksiyonunda 2 vektör ile grafik üretilebilir.

Örneğin;

x = 0:pi/100:2*pi;
y = sin(x);
plot(x,y) 
yazacak olursak aşşağıdaki grafiği elde ederiz.
matlab

 

MATLAB programı 3 boyutlu grafikler oluşturmak için surfplot3 ya da mesh fonksiyonlarını kullanır.

Örneğin;

x=linspace(0,2*pi);
[X,Y]=meshgrid(x,x);
F=sin(X).*cos(Y);
mesh(X,Y,F)

                        bir başka örnek;

[x,y]=meshgrid(1:10,1:10);
z = peaks(size(x,1));
V =[x(:),y(:),z(:)];
F = delaunay(x,y);
trisurf(F, V(:,1),V(:,2),V(:,3))

ve son olarak MATLAB programıyla ne gibi şeyler yapılabileceği hakkında birkaç örnek vermek istiyorum.

* Mikrodalga Analizi : İletim hatları, mikrodalga filtrelerin sönümleme sınırları

* Sinyal İşleme : Bu konu aslında MATLAB’ın en yardımcı olduğu konuların başında gelir. İçerisinde barındırdığı hazır komutlar sayesinde Ayrık Zamanlı modülasyon çeşitlerinin simulasyonlarını yapabilirsiniz.

* Görüntü İşleme : Bu konu da MATLAB’ın devreye girdiği ve insanların hayatını çok kolaylaştırdığı bir konudur. İçerisine kaydedilmiş olan teoriler sayesinde( Huffman Coding, Linear Predictive Coding, vs.) işlemlerinizi çok rahatlıkla yapabilirsiniz. Bir örnek verecek olursak, renkli olan bir resmi birkaç satırlık kod ile “Grey Scale” denilen siyah-beyaz resme çevirebilirsiniz.

* Biyomedikal : Bildiğiniz üzere biyomedikal işaretlerin analizi yapabilirsiniz.

* HIL sistemleri oluşturma, Hesaplamalı akışkanlar dinamiği, Titreşim hesapları, Proses modelleme ve kontrol ve daha aklıma gelmeyen bir sürü alanda kullanılılan bir programdır.

Umarım açıklayıcı ve yardımcı olabilirmişimdir. Saygılarımı sunar, iyi çalışmalar dilerim..

arıcılık malzemeleri
Avatar
Yasin Arslan
Sakarya Üniversitesi‘nde Elektrik & Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim. Teknolojinin her alanındaki gelişmeleri takip etmeye çalışır ve kendimi geliştirmeye çalışırım bu doğrultuda bildiklerimi paylaşmayı severim.

3 Yorum

  1. haberleşme sistemi bağlantı bütçe analizi ile ilgili matlap uygulaması yada herhangi bir bilgi varmı araştırdım ama bulamadım bitirme projem yardımcı olurmusunuz

  2. Paylaşımınız için teşekkürler. Giriş seviyesinde olan biri için uygun önerebileceğiniiz kitaplar nelerdir. Paylaşırmısınız?

  3. Paylaşımınız için teşekkür ederim ben biyomedikal mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim sinyal işleme ve görüntü işleme hakkında kaynak bulmada zorlanıyorum öneriniz varsa öğrenebilir miyim?
    teşekkürler

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri Proje Yönetimi

Yeni Yazılar

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Antioksidan Nedir Görevleri Nelerdir

Canlı vücudu sürekli bir oksidatif stres altında bulunur. Oksidatif stres oksidan ve antioksidanlar arasındaki dengesizlik olarak tanımlanabilir. Bu dengesizliğe neden olan şey ise oksijenin vücutta ikiye ayrılması ve çift halde bulunamamasıdır. Bu...

Genetik Mühendisliğinin İnsanlığa Yarar ve Zararları

İnsanlığın, kalıtsal özellikleri kontrol altına alması ihtiyacından doğmuş genetik mühendisliği ilk kez 1972’de ortaya çıkmıştır ve gelişmiş ülkelerde oldukça değerli bir meslektir. Canlılarda bulunmakta...

RTX 3000 Serisi Ekran Kartlarının Başarısı

nVidia yeni nesil ekran kartlarında oldukça büyük bir başarı yakaladı. Her ne kadar ekran kartını dağıtan firmalarda bazı teknik detay sorunları yaşansa da performansın...

Mühendislik Maaşları

Ziraat Mühendisliği Maaşları

Bu yazımızda sizlere ziraat mühendisliği maaşları ve ziraat mühendisliği hakkında bilgiler vereceğiz. Ziraat mühendisliği, tarla ve bahçe bitkileri üretimi, büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği...

İnşaat Teknolojisi Bölümü Maaşları

İnşaat teknolojisi bölümü inşaat sektörünün giderek gelişmesiyle beraber ortaya çıkan bir bölümdür. Bölümden mezun olanlar çeşitli kurumlar da ve iş sahalarında iş bulabilir. İnşaat...

Biyomühendislik Maaşları

Bu yazımda biyomühendislik maşları hakkında internetten yaptığım araştırmalar sonucu edindiğim bilgileri size sunacağım. Biyomühendislik adını yeni yeni duymaya başlamış olduğumuz bir meslektir. Ülkemizde az...

Yazılım Mühendisliği Maaşları

Yazılım mühendisliği maaşları çalışılan firmadan, kişinin kendini ne kadar geliştirdiğine kadar değişen faktörlerle değişkenlik gösterebilmektedir. Yazılım mühendisliği nedir? Yazılım mühendisliği, kullanıcının isteklerini göz önünde bulunduran ve...