Ana SayfaSerbest Kürsüİdealar Kuramı Nedir

İdealar Kuramı Nedir

Yaşadığımız evrenin, asıl yaşamın güneşten yansıyan bir gölgesi olduğunu varsayabilir miyiz?

Öncelikle idealizm anlayışından bahsedelim; maddecilikten uzak, hayatın tamamen soyut olduğunu savunabilecek bir anlayıştır. Bulunduğumuz dünyanın, sadece bizim düşüncelerimiz ve algılarımızın bir yanılsaması olduğunu kabul edebilir. İdealizm, maddecilikten uzak fakat en az maddecilik kadar katıdır. Evrendeki her şey tek bir neden ve güce bağlanarak, hayatın yorumu yapılabilir. Varlık, sabit yani aynı kabul edilir. Değişmez, birdir. Özetleyecek olursak idealizm, var olmanın, algılanmak olduğunu söyler ve savunur.

İdealar kuramı, felsefede Platon’un ileri sürdüğü bir kavramdır. Kavramı şu şekilde açıklar; bir insan, bir mağaranın girişinde arkasını güneş dönmüş oturuyor ve kendi gölgesini görüyordur. Yaşamını bu şekilde sürdürerek, gölgenin kendisi olduğu bir yaşamın içindedir. Fakat arkasını dönse ve her şeyi fark etse, yaşamının kendisi olduğunu ve kaynağın, güneş olduğunu anlayacaktır.

platon
Bu, tamamen algılar ve insanın bakış açısı ile ilgilidir. Düşünme ve algılama düzeyi, bu evreni kapsayacak düzeye göre oldukça düşük olduğundan, insanın yaşantısını sorgulama ve buna yorum getirerek asıl gerçekliğe ulaşma ihtimali, oldukça düşüktür.

Örneğin gördüğümüz bir nesnenin, aslında o yapıda olduğunu kanıtlayacak algıya da sahip değiliz. İdealar dünyası, algıların aşıldığı, ‘gölgenin’ oluşumunu sağlayan ve asıl yapıdaki oluşumdur. Bu, dinlerle bağdaştırıldığında bazı dinlerde ‘Nirvanaya ulaşmak’ şeklinde de adlandırılmaktadır. Kişinin benliğini algılama çabası ve özüne inmesi sonucu, idealar dünyasının farkına varılabilir fakat bu soyuttur, kanıtlanamaz. Materyalist anlayışta idealar dünyasına yer yoktur. Ve bazı insanlar her zaman o mağarada oturmaya devam edecekken, farkındalığa sahip olan insanların bu durumu fark edip idealar dünyasına, kendi benliklerine gidebilecekleri kabul edilir. Bu kişisel bir durumdur, kendini bu durum içinde bulan insan; istediği mesajı yaymakta zorluk çekecektir.

3 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?