Kimler Elektrik Üretebilir

102
Elektrik

Elektrik günlük hayatta olmazsa olmaz, bir zorunlu ihtiyaçtır. Çeşitli işleri gerçekleştirmek için kullanılan elektrik, günlük hayatımızın pek çok yerinde gerekli olan enerjiyi karşılıyor. En basit kullanımı ise telefon ve bilgisayarları şarj etmek. Evde olan; buzdolabı, televizyon, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fön makinesi, evi aydınlatmak için kullanılan tavan lambaları elektrik ile çalışıyor. Ayrıca birçok sektörde elektrik kullanımı gereklidir. Bu ihtiyacımızı günümüzde maliyetini en aza indirmek için çalışmalar başlamıştır.

Rüzgar Gülü olarak adlandırdığımız pervaneler, dağlarda rüzgarın gücü ile kullanılıp bu çalışmalara örnek olarak gösterilebilir. Hidroelektrik santralleri ise barajlarda yapılan santrallerdir. Bu santraller suyun gücü ile elektrik üretmektedir. Çeşitli şirketler ve devlet dahi bu şekilde elektrik üretiminin maliyetini en aza indirmek için çalışmaktadır. Günümüzde bu şekilde elektrik üretiminin dağıtıldığı yerler vardır. Bunların başında dağların etrafında olan köylerdir.

Nasıl Üretebiliriz?

Bazı elektronik cihazlar dışında, kendimizin elektrik üretebilmesi için, dağlarda bulunan pervanelere konu alarak, küçük bir pervane ile evin en üst tarafına yerleştirilerek elektrik üretimini en basitinden sağlanabilir. Elektrik ustalarınca evin üstüne yerleştirdiğiniz pervanenin mekanizmasından, evin elektrik tesisatına bağlantı kablosu çekerek, kendiniz elektrik üretebilirsiniz. Bu elektrik mekanizması ile kullanmak isteğiniz her şey için yapabilirsiniz.

rüzgar türbini nasıl çalışır

Hidroelektrik Santralleri Ve Pervaneler

Bunlar için devlet ve birkaç şirket yatırımlar yapıyor. Çeşme’de yapılan rüzgar santrali için Enerji Enstitüsü belirli miktara yatırıma dönüştürmüştür. Ülkemizin doğu kesimlerinde Erzurum’da ise yapılan hidroelektrik santralleri için HES destekleri devlet tarafından verilmektedir. Yedi göl- Aksu Hidroelektrik Santrali ve daha birçoğu enerji üretimimizde kullandığımız santrallerdir.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.