Kriptoloji ve Sezar Şifreleme Algoritması

2
24
Sezar Şifreleme

Bu yazım da sizlere şifreleme, kriptoloji hakkında bilgiler vermek istiyorum. Genel olarak kriptolojiden bahsettikten sonra asıl konumuz olan ilkel şifreleme tekniği ve ilk şifreleme tekniği olarak bilinen“Sezar Şifreleme” den bahsedeceğim. Bilindiği üzere güvenlik çok hassas ve önemli bir konudur. Şimdi biraz kriptoloji kavramına giriş yapalım, Kriptoloji şifre bilimidir ve kelime köken itibari ile Yunanca “Kryptos Logos” (gizli kelime) ifadelerinden oluşmuştur.

Kriptoloji bir matematik bilimidir ve sayılar teorisi (Number Theory) üstüne kuruludur. Günümüz de kriptoloji; matematik, elektronik ve bilgisayar bilimleri gibi birçok disiplini kullanan özelleşmiş bir bilim dalı olarak kabul edilmektedir.Kriptoloji iki alandan oluşuyor diyebiliriz. Kısaca bahsetmek gerekirse Kriptografi; şifreleri yazmak ve kriptoanaliz; şifreleri çözmek yada analiz etmek.

Şimdi de birkaç güncel şifreleme teknikleri ve uygulama alanlarına değinelim.
Pass Phrase: Pass Phrase, ATM kartlarının PIN ve smartcard uygulamaları için kullanılan parolalardan farklı olarak kullanıcıdan uzak güvenlik sistemleri için uygulanan, parola mantığında bulunmayan karakterler arasında boşluk bırakmaya olanak tanıyan diğer bir deyişle kullanıcı tarafından kolayca akılda tutulabilecek karakter dizilerini anahtar yaratmada kullanan bir öbek şifreleyicidir. Dizi değişmediği sürece oluşturulacak her anahtar birbirinin aynısı olacaktır. Güvenlik açısından parolalara göre daha esnek ve güvenilir olması Pass Phrase’in güçlü tarafıdır.

RSA: RSA ise, hem mesaj şifreleme hem de elektronik imza amacıyla kullanılan daha çok ticari uygulamalarda tercih edilen tam sayılar üzerinde en iyileştirme yapılarak (integer factorization) oluşturulan değerlerden anahtarların üretildiği bir şifreleme teknolojisidir.

Bunlar sadece iki tanesi daha çok algoritma, teknik bulunmaktadır fakat uygulama alanlarının anlaşılması adına sadece ikisine yer verip asıl konumuz olan Sezar Şifreleme tekniğine değinmek istiyorum.

Sezar Şifreleme nedir

Sezar savaş döneminde önemli bilgileri bu şifreleme tekniği ile yollarmış. Bu teknik kısaca şöyle işlemektedir; şifrelemek istediğiniz metin yada kelime var diyelim öncelikle bir anahtar değer belirliyorsunuz. Bu anahtar değeri sayı olmak durumunda. Belirlenen anahtar değeri kadar verilen kelimedeki harfleri kaydırıyoruz.

Örneğin “MÜHENDİS BEYİNLER” kelimelerini şifreleyelim ve anahtar değeri olarak 3‘ü belirleyelim. Yapmamız gereken her bir harfi 3 harf sonrasına karşılık gelecek şekilde kaydırmamız gerekmektedir. Örneğimizin görsel olarak temsili aşağıdadır. M=Ö, Ü=Z diye devam etmekte.

mühendis beyinler

Kısaca Sezar Şifreleme tekniği bu şekildedir yazımın en başında da belirttiğim gibi ilkel bir şifreleme tekniğidir fakat o dönemde bulunması ve kullanılması oldukça zekicedir.

Kaynaklar:

e-bergi.com/y/Kriptografi-Algoritmalari-ve-Kullanimlari-

2 Yorum

 1. SEZAR ŞİFRELEMESİ ÖYLE YAPILMAZ

  Sezar şifrelerinde bir sayı değil bir kelime anahtar alınır
  örneğin “sezar” kelimesini anahtar alırsak ve bununla bir şifreli metin oluşturmak istersek

  ABCÇDEFGĞHIİJKLMNOÖPRSŞTUÜVYZ DÜZ ALFABE
  SEZARBCÇDFGĞHIİJKLMNOÖPŞTUÜVY ŞİFRELİ ALFABE

  MANTIK ŞÖYLE:
  düz alfabeyi yazıp şifreli alfabenin başına anahtarı yazıyoruz
  aynı harften 2 tane olması hataya yol açacağı için, normal alfabeden anahtarın harflerini çıkartarak geri
  kalanına bu alfabeyi yazıyoruz

  böylece her bir harfin bir karşılığı oluyor
  bir kişi merhaba yazmak yerine her harfin altındaki harfi yazıyor

  • Merhabalar,dediğiniz yöntemi ilk kez duyuyorum desem yalan olmaz fakat benim kendim öğrendiğim ve bu makaleyi hazırlarken tekrar teyit amaçlı geniş çaplı araştırmalarım da yine bu tekniği gördüm ve iki tane ekstradan kaynak sunabilirim sizlere bu anlattığım yöntem bir çok hoca dan dinlediğim teknikti ama sizinkini de araştırırım ilginiz için çok teşekkür ederim.
   Kaynaklar;
   1) Khan Academy Videolu Anlatım:

   khanacademy.org/computing/computer-science/cryptography/crypt/v/caesar-cipher

   2)Online Olarak Şifreleme Yapabileceğiniz Bir Site:

   xarg.org/tools/caesar-cipher

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.