Ana SayfaAlgoritma ve ProgramlamaKriptoloji ve Sezar Şifreleme Algoritması

Kriptoloji ve Sezar Şifreleme Algoritması

Bu yazım da sizlere şifreleme, kriptoloji hakkında bilgiler vermek istiyorum. Genel olarak kriptolojiden bahsettikten sonra asıl konumuz olan ilkel şifreleme tekniği ve ilk şifreleme tekniği olarak bilinen“Sezar Şifreleme” den bahsedeceğim. Bilindiği üzere güvenlik çok hassas ve önemli bir konudur. Şimdi biraz kriptoloji kavramına giriş yapalım, Kriptoloji şifre bilimidir ve kelime köken itibari ile Yunanca “Kryptos Logos” (gizli kelime) ifadelerinden oluşmuştur.

Kriptoloji bir matematik bilimidir ve sayılar teorisi (Number Theory) üstüne kuruludur. Günümüz de kriptoloji; matematik, elektronik ve bilgisayar bilimleri gibi birçok disiplini kullanan özelleşmiş bir bilim dalı olarak kabul edilmektedir.Kriptoloji iki alandan oluşuyor diyebiliriz. Kısaca bahsetmek gerekirse Kriptografi; şifreleri yazmak ve kriptoanaliz; şifreleri çözmek yada analiz etmek.

Şimdi de birkaç güncel şifreleme teknikleri ve uygulama alanlarına değinelim.
Pass Phrase: Pass Phrase, ATM kartlarının PIN ve smartcard uygulamaları için kullanılan parolalardan farklı olarak kullanıcıdan uzak güvenlik sistemleri için uygulanan, parola mantığında bulunmayan karakterler arasında boşluk bırakmaya olanak tanıyan diğer bir deyişle kullanıcı tarafından kolayca akılda tutulabilecek karakter dizilerini anahtar yaratmada kullanan bir öbek şifreleyicidir. Dizi değişmediği sürece oluşturulacak her anahtar birbirinin aynısı olacaktır. Güvenlik açısından parolalara göre daha esnek ve güvenilir olması Pass Phrase’in güçlü tarafıdır.

RSA: RSA ise, hem mesaj şifreleme hem de elektronik imza amacıyla kullanılan daha çok ticari uygulamalarda tercih edilen tam sayılar üzerinde en iyileştirme yapılarak (integer factorization) oluşturulan değerlerden anahtarların üretildiği bir şifreleme teknolojisidir.

Bunlar sadece iki tanesi daha çok algoritma, teknik bulunmaktadır fakat uygulama alanlarının anlaşılması adına sadece ikisine yer verip asıl konumuz olan Sezar Şifreleme tekniğine değinmek istiyorum.

sezar şifreleme nedir

Sezar savaş döneminde önemli bilgileri bu şifreleme tekniği ile yollarmış. Bu teknik kısaca şöyle işlemektedir; şifrelemek istediğiniz metin yada kelime var diyelim öncelikle bir anahtar değer belirliyorsunuz. Bu anahtar değeri sayı olmak durumunda. Belirlenen anahtar değeri kadar verilen kelimedeki harfleri kaydırıyoruz.

Örneğin “MÜHENDİS BEYİNLER” kelimelerini şifreleyelim ve anahtar değeri olarak 3‘ü belirleyelim. Yapmamız gereken her bir harfi 3 harf sonrasına karşılık gelecek şekilde kaydırmamız gerekmektedir. Örneğimizin görsel olarak temsili aşağıdadır. M=Ö, Ü=Z diye devam etmekte.

mühendis beyinler

Kısaca Sezar Şifreleme tekniği bu şekildedir yazımın en başında da belirttiğim gibi ilkel bir şifreleme tekniğidir fakat o dönemde bulunması ve kullanılması oldukça zekicedir.

Kaynaklar:

e-bergi.com/y/Kriptografi-Algoritmalari-ve-Kullanimlari-

2 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?