Ana Sayfa Fizik Kütlede Ne Kadar Enerji Var , E=mc2

Kütlede Ne Kadar Enerji Var , E=mc2

Bana nasılsınız hocam dediklerinde “bomba gibiyim” derim ve bana gülerler. Şimdi sizin de birer bomba olduğunuzu kanıtlayacağım, bana bira izin verin lütfen.

Einstein amcamız bir formül koymuş ortaya ama onu anlamakta biraz aciziz. Olay nedir; kütlede ne kadar enerji var? Bu E=mc^2 formülü bize bunu anlatır. Biliyorsunuz burada c ışık hızı ve formül bize kütle ile enerji arasındaki ilişkiyi verir. E, Joule cinsinden ölçülen enerji, SI ölçümüne göre ise Joule = kg*(m/s)^2. m ise ele alınan cismin kilogram cinsinden kütlesidir. c’nin ne olduğunu biliyoruz 300 milyon m/s.

Bu meşhur denklem diyor ki ele aldığınız cismin kütlesini ışık hızının karesi ile çarpın ne kadar enerjiye eşdeğer olduğunu bulursunuz. Güneşin merkezinde 4 hidrojen atomundan bir helyum atomu elde edilirken kütlenin (4 H atomunun toplam kütlesi) sadece %0.7’si enerjiye çevrilir. Fakat bunu bir kenara bırakalım, çok basit olarak benim kütlem ne kadar enerjiye eşdeğer ona bakalım.

Ben iyice yaşlandığım için kemiklerim küçülüyor ve ağırlığım da azalıyor. Şu anda 70 kiloyum. Ağırlık ile kütle arasındaki ilişkiyi bir kenara bırakıp hesap yapmaya başlayalım. O zaman E=(70 kg)(300 milyon m/s)^2. Buradan E=5.6*10^18 Joule eder. Yani 5 600 000 000 000 000 000 Joule.

Bu ne kadar fazla bir enerji? Bazen sayıların dili yoktur derim de kimse inanmaz, evet bu sayı konuşmuyor, şimdi onu konuşturalım. Kaç kiloton (=bin ton) dinamit 1 Joule yapar? 1 Joule=2.39*10^-13 kiloton dinamite eşdeğer. Diğer bir deyişle
0.000000000000239 kiloton dinamit 1 Joule ediyor, veya 1 kiloton dinamit =4.18*10^12 Joule yapar. O zaman 5.6*10^18 Joule kaç kiloton dinamite eşit olduğunu basit bir orantı ile bulabiliriz.
5.6*10^18 J x (1/4.18*10^12 J)= 1 339 713 kiloton dinamit. Rakam küçük olsun diye kiloton kullandım ama üç tane sıfır eklerseniz ton cinsinden de bulabilirsiniz.

siber güvenlik

 

İkinci dünya savaşı sırasında Japonyada ki Nagasaki kentine atılan atom bombası 21 kiloton dinamite eşdeğerdi. Ben o bombadan kaç tanesine denk gelirim; 
1 339 713 / 21 = 63 796 tane atom bombasına eşdeğerim. Bugün sizi sayılara boğdum ama çok güzel bir hesaplama olduğu için fen bilgisi öğretmen arkadaşlarım kullanırlar belki.

Unutmayın siz de bomba gibisiniz. Sevgilerimle…

Ethem Derman Hocamıza yazısı için teşekkür ederiz.

İlginizi çekebilecek diğer yazımız : Rolativite Teorisi Nedir

arıcılık malzemeleri
Avatar
Konuk Yazar
Konuk yazarlarımız tarafından sitemize yollanan yazılar bu hesaptan yayınlanmaktadır. İsimsiz yazı yayınlamak istiyorsanız iletişim bölümünden sizlerde yazılarınızı yollayabilirsiniz.

3 Yorum

 1. STATİK ELEKTİRİK İLE TARIM VE KÖMÜRÜ GIDAYA ÇEVİRMEK
  Türkiyenin geleceğini kurtaracak projemdir.
  Bu projede amaç gdo ve hormon kullanmadan bitkilerin hızlı ve daha büyük olarak büyümesini sağlamaktır.
  Örneğin Bir patates 2 kat büyük olursa hacmi 8 kat artar. Domates Lahana ve buğday üretiminde verimlilik artışı getirir.
  Nasıl çalışır.
  Toprak yaprakların anızların depolanması ile humuslanan sulama demir ve çinko katkısı ile değeri arttırılan ve solucan beslenen doğal gübre ile zenginleştirilir.
  Daha sonra tarım arazilerinde sokak lambası, Fabrika saksı üretiminde masa üstü lambası gibi statik elektirik üreticileri ile büyütülür.
  Saça sürtülen tarak + elektirik yüklenir ve musluktan akan suyu çeker.
  Statik elektirik ile tarımda bitki gövdesindeki su daha hızlı emilerek dolaşır ve topraktan aldığı minarelleri taşır.
  Su dolaşımı ne kadar hızlı olursa bitkinin depoladığı besin artacaktır.
  Rüzgar türbinleri ile çalışan van der graff jenaratörleri ile bitki üzerinde bulunan bakır kafesler + elektirik yük ile yüklenir. Topraktaki ve bitkideki – yüklü suyu emer. Su yapraktan buharlaşır vebesin bitki gövdesinde kalır.
  Deney saksıda patates domates ile yapılarak verim maliyet süre ölçümü yapılır.
  Bu modelde yılda 25 defa ürün almak mümkündür.
  Toprak beslenmeye devam ettiği müddetçe ürün elde edilmesi devam edecektir.
  Toprakı mikroorganizmalar ile beslemek için Demir Bor çinko katkılı anız artıklarının sulanarak humusa dönüştürülmesi gerekir.
  Model atmosferdeki su buharını da topladığı için ürünü sis perdesi ile sarar. Güneş ışığını engellemeyen buhar ile toprak beslenerek sulama ihtiyacı azaltılır. Statik elektirik yükü ve yüksekliği ayarlanarak bitki su dolaşım hızı ve büyüme oranı ayarlanır.
  Karpuz büyüklüğünde patates domatesler ile tarımsal kapasitemiz 20 kat artacak maliyet dahil 5 kat fazla elde edebileceğiz.
  Geliştirilmiş model kömürü gıdaya çevirmek. Evet Güneş panalleri, rüzgar santralleri ve termonükleer santraller ile elektirik ihtiyacımızı karşılarsak dünyada bulunan petrolü kömürü ne yapacağız. Gelişmiş ülkeler Termonükleer güneş rüzgar enerjisi ile enerji ihtiyacını karşılarken gelişmekte olan ülkeler petrole kömüre muhtaçtır ve dünya daha fazla hava kirliliğini kaldıramaz.
  İşte Karbonu gıdaya çevirecek fabrikalar ile milyarlarca tok gıda üretilir ve çevreye zarar verilmez. Karşılık olarakda gelişmiş ülkeler gelişmekte olan ülkelere elektirik satar.
  Nasıl çalışır.
  Kömür de ve petrol de bulunan sülfürün ucuz olarak ayrıştırılmasında gerekir.
  Saltukova Zonguldak ta bulunan hava alanı fabrikaya çevrilir. Hemen yanında kömür kaynağı vardır.
  Havaalanı çevresi tabanı su hazneli tünel ile kaplanır.
  Yakılan kömürden çıkan gaz ve ısı ile elde edilen su buharı tünelde dolaştırılır.
  Sülfür yoğun olduğu için suya çöker ve tabanda hapsedilir.
  Biriktikçe sanayi amaçlı kullanılır.
  Tünel içinde rende biçimli eğik paneller gazları ayrıştırır.
  Kalan co2 su buharı ve ısı ile sera beslenir.
  Statik elektirik ve diğer yöntemlerle tarım yapılır.
  1 milyar ton kömür yüzde 80 su barındıran gövdede 5 milyar ton gıda elde edilir. Kömürün tonu 400 tl Patatesin 1000 tl dir. Kömür gıda oranı ile hesaplandığında 2.5 x 5 5000 tl kazanılır.
  Bu sayede Dünyada gelir dengesi sağlanır. Uluslar arası petrol ve enerji şirketlerinin yatırımı ile Türkiye kalkınır.
  Çalışmamı beğenen kişiler hayata geçmesi için sosyal medya hesaplarında paylaşabilir. Ekşi sözlük v.b.

 2. e=mc2 ye göre e;yi 20.000(200000j yapar) m;20.000 c2 olarak yaparsak yeterli kütleye sahip oluruz .einstein bu formulde sonsuz kütle gerekir demiş imkansız demiş kütleyi 20.000 aldığımızda olur bence imkansız degil.
  Zamanda geriye gidemeyiz ama ileri gidebiliriz zamanın geriye aktıg falan yok

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri siber güvenlik

Yeni Yazılar

Meltblown Maske Kumaşı Nasıl Anlaşılır

Pandemi döneminde önemi giderek artan maskelerin bizi ne kadar koruyabildiğine dair herkesin aklında belirli başlı sorular gelmektedir. Bu makalede genel olarak en çok tercih...

Kolonya mı El Dezenfektanı mı?

Kolonya ve el dezenfektanları arasındaki fark nedir? Antiseptik özelliği hangisinde daha fazladır? Kolonya: Kolonya, su ve çeşitli esans karışımları ile yüzde 60 ile 80...

Parça Tasarımı Nasıl Yapılır

Mühendis beyinlerde yeni bir yazar olarak bir yazı dizisi başlatmayı planlıyorum. Bu yazı dizisinde bir makine parçasının bilgisayar ortamında modellenmesi hakkında bilgiler yer alacak. Bir...

Takla Atarken Fotoğrafı Bulunan Jandarma Helikopteri Sikorsky S-70’in Hikayesi

Yabancı haber sitelerine kadar düşen bu meşhur fotoğrafla ilgili internette bir bilgi kirliliği mevcut. Doğrusunu dinliyoruz. İnternette sağda solda bu helikopteri takla atarken gösteren bir...

Mühendislik Maaşları

Tekstil Mühendisliği‎ Maaşları

Tekstil Mühendisliği, üniversiteye hazırlanan birçok öğrenci aynı zamanda meslek dalı seçimi yapmak için de detaylı araştırmalar yapmaktadır. En fazla merak edilen meslek gruplarından bir tanesi...

Güvenilirlik Mühendisliği Maaşları

Bir sistem ve bu sistemin parçalarının, hesaplanan bir zaman süresinde ve belirtilen şartlarda, istenen işi yapabilme yeteneğine güvenilirlik tanımlaması yapılır. Güvenilirlik eğitimi almış kişiler...

Elektronik Teknikeri Maaşları

Elektronik teknikerliği iki yıllık yüksekokulların elektrik- elektronik bölümünden mezun olan kişilerin aldığı unvanlardır. 12 yıllık zorunlu eğitimini tamamlayan kişiler lise mezunu olarak adlandırılırlar. Eğer...

Peyzaj Mimarlığı Maaşları

Mimarlık bölümleri gençler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Üniversite sınavına hazırlanan gençlerin bu süreç içerisinde meslek grupları hakkında bilgi edinmek için yoğun araştırma dönemine de...