Lastik Üzerindeki Yazılar Ne Anlama Gelir

159394
Lastik Üzerindeki Yazılar Ne Anlama Gelir

Bu yazım da, araba kullanımı için son derece önemli olan, lastik konusun da akıllarda soru işareti bırakan tanımlamaları açıklayacağım. Lastik üzerindeki yazılar ve sayıların anlamları. Açıklamaları yapmadan önce, lastik desenleri hakkında bilgi vermek istiyorum.

Kış Lastikleri Ne Zaman Takılmalıdır

Lastik desenleri: 

Lastik Üzerindeki Rakamların Anlamları

1- Düz tip lastik avantajları: Üstün direksiyon hakimiyeti, sessiz ve üstün sürüş konforu. ve daha az yakıt tüketimi.

2- Dişli tip lastik avantajları: Üstün çekiş ve yola tutunma, üstün fren performansı, ıslak zeminler, çamur ve karda üstün manevra performansı, asfalt dışı yolda üstün çekiş.

3- Blok tip lastikler: Üstün kavrama ve çekiş gücü, Üstün fren performansı

4- Düz-Dişli tip lastikler: İyi dengelenmiş direksiyon hakimiyeti ve çekiş yeteneği, hem ön, hem çeker aksta kullanım imkanı, asfalt dışı kullanıma uygunluk

5- Kar-Çamur tip lastikler: kar ve çamurda üstün çekiş gücü, fren emniyeti ve yol kavrama performansı.

Lastiği oluşturan katmanlar

Lastiği oluşturan katmanlar

Lastik Üzerindeki Yazılar

Örnek vererek, lastik yazı ve rakamlarının açıklamasına geçelim

 Lastik Üzerindeki Rakamlar

 “Örnek Ölçü : 175 65 R14 82T”

175: Lastik taban genişliği – milimetre ölçü birimi kullanılır

65: Yanak yüksekliğinin lastik taban genişliğine oranı – % (yüzde olarak)

R: Lastiğin radial yani telli olduğu anlamına gelir

14: Lastik iç çapı, jant ölçüsü olarak da geçer. – inch ölçü birimi kullanılır, 1 inch= 25.4mm

82: Lastiğin taşıyabileceği yük endeksi. 82 = 475 Kg (aşağıdaki tabloda yük sınıfları ve taşıyabildikleri ağırlıklar belirtilmiştir)

Lastik Üzerindeki Yazılar

 Lastik yük sınıfları

T: Lastiğin hız sınıfı. T = 190 km/h (aşağıdaki tabloda hız sınıfları ve çıkabildikleri maksimum hızlar belirtilmiştir)

 Lastik hız sınıflarıLastik hız sınıfları

TL :Tubeless (iç lastiksiz), halk dilinde dubleks olarak tanımlanmaktadır.

TT: Tube-Type (iç lastikli)

RF (Rein-Force): Güçlendirilmiş

XL (Extra Load): Daha Fazla Yük

Lastik aşınma miktarı çizgisi

Lastik tabanında bulunan bu kabartma çizgilerde ki amaç ise, lastiğin ne kadar aşındığını kullanıcıya göstermektir. Lastiğin diş yüksekliği, lastik kullanıldıkça aşınıp bu çizgiye geldiği zaman, güvenli sürüş özelliklerinin çok azalmış olduğunun, bunun yanında yol tutuş özelliğinde ise eksilmelerin ortaya çıkacağını vurgular.

Lastik aşınma çizgisi

Lastik üretim tarihi

Dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Lastik almaya gittiğimiz de, mutlaka bu tarihe bakılmalıdır. Büyük marketlerde ve lastik satıcılarının kampanyalarında bile, mutlaka üretim tarihine bakılmalıdır. Lastiklerin teknik olarak kullanımı 4 yada 5 yıldır ama yeterli önlem alınmazsa (nem, ısı, koku vb..), bu ömür 2 yıla kadar inmektedir. Lastik alırken mutlaka son 2 yıl içinde üretilmiş olanları tercih edin.

Örnekte ki üretim tarihi olarak “1204 sayısı” 2004 yılının, 12.haftası anlamına gelmektedir. lastik üretim tarihi tarihi

İlginizi çekebilecek diğer yazımız : Kış Lastiklerinin Önemi

Önceki İçerikBüyük Kütleli Yıldızların Evrimi
Sonraki İçerikUzay Savaşları Fikri Ne Kadar Gerçek?
Dinçer Kaya
Doğu Akdeniz Üniversitesi, ingilizce makina mühendisliğini bitirdikten sonra, Zirve Üniversitesi, Mühendislik Yönetimi yüksek lisans programını tamamladım. Doğal gaz iç tesisat yetki mühendisliği, Yangın tesisatı yetki mühendisliği yetkinliklerini aldıktan sonra, Bu yetkinliklere ek olarak, LPG istasyon sorumlu müdürlük ve Mekanik tesisat yetkinliklerine sahip oldum. Halen, Yapı denetim sektöründe, Kontrol mühendisliğine devam ederken. Adliyelerde, Makina değerleme, Otomotiv- trafik kazaları ve Kamulaştırma Davalarında Bilirkişilik yapmaktayım. Aynı zamanda, Şanlıurfa Makina Mühendisleri odası, yönetim kurulu üyeliğine devam etmekteyim.

42 Yorum

 1. Bütün lastikler hakkında bilgi yazmışsınız ama runflat lastikler hakkında bilgi mevcut degil o lastikler hakkındada biraz bilgi ekleseniz? Teşekkürler

 2. Çok teşekkür ederim Dinçer bey. Gayet güzel açıklamışsınız.
  Sorum şu: Dört mevsim lastikler için görüşünüz nedir?

 3. çok teşekkür ederim açıklamalarınız çok güzel her koşulda aydınlattınız başarılarınızın devamını dilerim

 4. Merhabalar.. Hususi kullandığım fiat doblo safeline aracıma 88T olan lasikleri taktırabilirmiyim.. Fabrikanın ki 92T.. Ayrıca yük falan taşımıyorum..

 5. açıklamalarınız için teşekkür ederim.gayet anlaşılır bir şekilde ; merak ettiğim konu TREAD : 3 PLIES NYLON VE SIDEWALL: 2 NYLON bu işaret lastik tabanındaki ve kenarındaki nylon karışımını gösterdiğini bize anlatıyor ise doğru olan (scoteer lastiği) KARIŞIM BU MUDUR? Oranlar değişirse sıkıntı ne olur? doğru oran ne olmalıdır?

 6. Gerçekten herkesin anlayabileceği ve açıklayıcı bilgiler için teşekkür ederim. Yeni alacağım lastikleri artık tam bilgili olarak alacağım

 7. İyi günler benim yorumdan ziyade bilgi almak teknik olarak,2015 wolksvagen Jetta aracıma uygun ebatta olup olmadığını öğrenmek almak istediğim ebat 205 55 17 aracıma taktigimda uygun olup olmadığı herhangi bir olumsuzluk yasarmiyim veya 215 50 17 hangisi uygun olur rica etsem yanıt verirseniz memnun olurum saygılarımla

  • Sayın Mehmet bey, aracınızın fabrika çıkış lastik ebatlarını baz alarak, lastik tercihinizi yapmanızı tavsiye ederim. Araç yetkili servislerinde gerekli bilgiyi size vereceklerdir. Tavsiye edilen ebat dışında lastik kullanmanız size; fazla yakıt tüketimi ve araç aksamında sorunlara neden olabilir.

 8. Yıllardır otomobil tamirciliği yaptım internetten okadar obuk sabuk şeylere baktımki böyle mantıklı şeyi öğrenmek yeni aklıma geldi herkes bilmeli bilinçli tüketim şart

 9. Başka bir siteden aşırdım bu bilgiyi XL gibi kısaltmalara ek olarak
  XL = Ekstra Yük
  FR = Jant Koruma
  ML = Yanak Koruma

 10. Merhabalar bilgileriniz için çok teşekkür ederim güzel paylaşım yapılmış ama sizden ricam c serisi lastiğinde bilgilerini paylaşırmısınız ..

  • teşekkür ederim, site yönetimi ve kendi adıma. isteginiz doğrultusunda mutlaka paylaşım yapılacaktır.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.