Emekli Maaşları Ne Kadar

0
0
Emekli Maaşları

Emekliler, emekli oldukları kadro ve derecelerine, prim tutarlarına göre ve bununla beraber enflasyon değerlerine göre 2017 yılı itibariyle farklı değerlerde maaş alacaklar. Bu yazı en düşük emekli maaşlarının Sgk emeklisi, Bağkur emeklisi, memur emeklisi ve işçi emeklisi olarak birer birer analizi yapılmış olup güncel olarak en Türkiye İstatistik Kurumu Temmuz ayında belirlenmiş güncel değerler baz alınarak hazırlanmıştır.

Emekli kişilerin aldıkları aylık net maaşlar elbette çalışma hayatında aldıkları maaşın altına inecektir. Bu da asgari geçim koşulları düşünüldüğünde ne denli bir gelir tablosunun meydana geldiğinin tespit edilmesi adına makaleyi daha da önemli hale getirmektedir. Emekli maaşları ne kadar sorusuna öncelikle Sgk emeklileri ile başlamak gerekir.

1. SGK Emekli Maaşı

TÜİK tarafından Temmuz ayı verileri dikkate alınarak yapılan hesaplamalar sonucunda yılda iki kez alınan maaş zamlarının en sonki seyrinin ne şekil aldığı önemlidir. Sgk emeklisi bir kişi Temmuz ayı zammı da eklenerek en düşük maaşı 1.430 TL olarak belirlenmiştir.

2. BAĞKUR Emekli Maaşı

Emekli Maaşları Ne Kadar

Yine TÜİK verilerine göre enflasyon rakamları da dikkate alınarak yapılan değerlendirmelere göre en düşük Bağkur emeklisinin net maaşı 1.330 TL olarak saptanmıştır. Bu saptama da emekli maaşları ne kadar sorusu konusundaki soru işaretlerini cevaplandırmaya yetmiştir.

3. Memur Emeklisi Maaşı

Son olarak memurların aldıkları aylıklar hakkında da yine 2017 Temmuz ayındaki Türkiye İstatistik Kurumu değerlerine bakılarak değerlendirme yapmak gerekir. Bu değerlendirmeye gre en düşük bir memurun alacağı en düşük aylık 1.871 TL olarak netleştirilmiştir. Bu da söz konusu memur emeklilerinin aldıkları yıllık zamlarla beraber bu rakamları elde ettiklerini vurgulaması bakımından önemlidir. Emekli maaşları ne kadar sorusu sürekli olarak gündemde kalmaya devam eden bir soru olması nedeniyle insanların aklını kurcalamaya devam ediyor. Bunun sonucunda da çeşitli rivayetler, asparagas haberler çıkıyor. Bunları önlemek adına güncel, resmi kaynaklardan edinilen bilgilerden yola çıkılarak emeklilerin net aylıkları hakkında bilgi edinmek gerekmektedir. Bu gereklilik nedeniyle süreklilik gösteren özellikleri bakımından da memur, işçi ve Bağkur emeklilerinin zam oranlarına ve aldıkları maaşlara karşı tepkilerinin ne yönde olacağı da merak ediliyor…

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.