Mars Şehir Kolonisi Nedir

167
Mars Şehir Kolonisi

Mars Kolonileri; astronomi bilimi ile ilgili olanlarımızı heyecanlandıran olayların yaşandığı şu yıllarda şüphesiz ki en önemli başlıklardan biriside Mars’ta oluşturulması planlanan kolonilerdir. Mars’ta kurulacak kolonilerle ilgili sorular astronomi dünyasında ve hatta sıradan vatandaşlar tarafından dahi kafasını kurcalamaktadır.

Tek Yönlü Bilet

Öncelikle Mars’a kolonist olarak gidecek herkesin tek yön bileti olacak ve geri dönüş imkanları olmayacak. Orada görev grupları olacak ve koloninin işleyişi bu görev grupları üzerinden gerçekleşecek. Tahminlere göre meslek grupları şu şekilde olabilir; botanikçiler, yapı mühendisleri, enerji mühendisleri vb. gibi…

Mars Şehir Kolonisi Nedir

Nasıl Yaşayacaklar?

Uzun bir uzay yolculuğundan sonra Mars yüzeyine iniş yapan kolonistler, büyük ihtimalle oraya daha önceden gönderilmiş yaşam alanlarında yaşayacaklar. Bu alanları tarım yapıp, Dünya’daki faaliyetlerine orada da devam edecekleri gibi dizayn edecekler. Tarım için Dünya’dan sıvı götürülmesi bir plan olarak karşımıza çıkabilir. Fakat bu oldukça riskli bir seçenek olup, fırlatılışta roketin dengesinin bozup, yalpalamasına neden olabilir. Bu da roketin kaybedilmesine yol açacaktır.

Bir diğer seçenek ise Mars’ın kutup buzullarını tarım için kullanma fikridir. Bu konuyla ilgili astronomların ellerindeki doneler oldukça kısıtlı ancak en uygulanabilir ve en cezbedici seçenek olarak insanların aklının köşesinde yer etmiş durumda.

koloni

Kolonilerin Yapılanması Nasıl Olacak?

Az öncede bahsedildiği üzere kolonilerin ana faaliyet alanları tarım ve enerji olacak. Tarımın nasıl yapılacağı hakkında astronomlar az da olsa fikir birliği etmiş durumdalar ve en iyi yöntemin “hidroponik” olduğunu düşünmekteler. Fakat enerji konusunda oldukça farklı görüş ve bakış açısı mevcut. Bunlardan bazıları küçük çaplı nükleer jeneratörlerin kurulup ve hem sera etkisi yaratıp hem de enerji üretilebileceği ön görülmekte. Bir diğer seçenek ise solar paneller ve Mars fırtınalarına dayanabilecek rüzgar gülleri, açıkçası bu konu daha çok su götürür ve önümüzdeki günlerde astronomi dünyası bu konuları daha çok tartışacaklar gibi…

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.