Matematik Evlilik Yaşını 26 Olarak Belirledi

1451
Evlilik Yaşı

Matematik Dünyası evlilik için en ideal yaşın 26 olduğunu belirledi. Gazeteci Brian Christian ve bilişsel bilim adamı Tom Griffiths (Yaşayan Algoritmalar: İnsan Kararlarının Bilgisayar Bilimi” nin ortak yazarları) bu yaşın % 37 Kuralı adı verdikleri bir matematiksel dayanak üzerine bağlamışlardır.

% 37 kuralına göre, en iyi kararlar seçeneklerinizin% 37’sini taradıktan sonra verilir. Tech Insider’dan Chris Weller, geniş bir seçenek yelpazesi ve sınırlı bir zaman dilimi göz önüne alındığında, karar vermenin ideal zamanın, bu seçeneklerin% 37’sini değerlendirdikten sonra geldiğini açıkladı.

Örneğin, bir apartman dairesi bulmaya çalışıyorsunuz ve hangi mevki sizin için daha uygun? Apartman dairesi arayan kişi olarak ana sorununuz, en iyisini bulmak için kaç daireye bakmanız gerektiğidir. Yapılan araştırma neticesinde, 37 apartman dairesine ciddi şekilde baktıktan sonra karar verilen daire insanların uzun yıllar oturdukları yerlerin başında gelmektedir. İşin garip kısmı ise bu sosyal deneyler sonucunda karşımıza gelen bulgular sosyologları şaşırtmaktadır.

Şansınızı zorlamak ya da her saniyenizi boşa harcamak gibi bir lüksünüz yoksa maalesef bu size göre bir kural olmayacaktır. Bu sosyal deneye katılan insanların önemli özelliklerinden birisi herhangi bir nesneyi alırken fiyat karşılaştırması yapan araştırmacı ruhlu bireylerden oluşmaktadır. Peki evlilikle ne alakası var sizce?

İnsanlar hayatlarını paylaştığı bir yaşam arkadaşına ihtiyacı vardır. Bunun için iki cinsin hayatlarını ortak idare ettirdiği bir birliktelik.İnsanların genel itibari ile evlendiği yaş aralığı dünya standartlarında 18-40 yaş aralığıdır. İnsan hayatının 18 ile 40 yaşları arasında %37’lik kısmı 26 yaşına denk gelmektedir. 26. Doğum gününden önce yapılan evlilikler biraz sarsıntılı olup, 26’ncı yaştan sonra yapılan evliliklerde insanlar birbirini daha geç tanımaktadırlar. Ama bu kanıyı genellemek pek doğru gözükmüyor. Yani 34 yaşında evlenen mutlu olamayacak mı? İngiltere’de yapılan ankette 26 yaşında evlenen herhangi 100 kişinin mutlu seçeneğini işaretlemesi ise umut verici… Gerçekten de evlilik ve aile uzmanları en iyi evlilik yaşının 26 olduğu yönünde hem fikir görüşlere sahip.

Utah Üniversitesi’nden bir sosyolog olan Nicholas H. Wolfinger, 28-32 yaş arasındaki evliliğin boşanma şansını azalttığını araştırdı. Araştırmanın sonunda 26 yaşındaki içgüdülerimizin en güvenilir ve doğru kararlar verebileceğini ileri sürdü.

Eğer 26 yaşına geliyorsanız ya da geçtiyseniz oturup düşünme vakti…

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.