Teknoloji Fakültesi ile Mühendislik Fakültesi Arasındaki Farklar

13154
teknoloji-fakultesi-ile-muhendislik-fakultesi-arasindaki-farklar

Bu yazımda teknoloji fakültesi ve mühendislik fakültesi arasındaki farklar hakkında ve teknoloji fakülteleriyle ilgili derlediğim bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum. Teknoloji fakültesini diğer fakültelerden ayıran en büyük özelliği teorik bilgilerin yanında pratiğe ayrıca önem verilmesi. Teknoloji fakültelerinde 7 dönemi okulda teorik ve uygulamalı dersler, 1 dönemi de işletmelerde uygulama olarak düzenlenmektedir.

teknoloji-fakultesi

Teknoloji fakülteleri daha çok uygulama ve pratik ağırlıklıdır. Mevcut teknik bilgilerin uygulamasına ve endüstri ve iş hayatındaki problemlerin çözüm yöntemlerine ağırlık verilir. Teorik derslerde diğer mühendislik fakülteleri ile benzer bir müfredat uygulanmakta olup, öğrenciler teorik olarak da güçlü mühendisler olarak yetişmektedirler. Buna ilaveten teknoloji fakültesi öğrencileri, daha fazla sayıdaki uygulamalı alan dersleri, 72 günlük yaz stajları ve en önemlisi 7+1 eğitim modeli kapsamında bizzat işletmelerde gerçekleştirdikleri işyeri uygulaması sayesinde, teorik bilgisi kadar uygulama becerisi de kuvvetli olan mühendisler olarak yetiştirilmektedirler. Sonuç olarak matematik, fen alanlarında başarılı problem çözmekten hoşlanan, analitik düşünebilen, insan ilişkilerinde başarılı ve özellikle uygulamayı seven bireylerin teknoloji fakültesini tercih etmeleri iyi bir avantaj olacaktır.

muhendislik-fakultesi

Türkiye’de mühendislik eğitimi veren diğer kurumların yetkisi ne ise teknoloji fakültelerinin yetkisi de odur. Çünkü sahip olduğu bölümler mühendislik programlarıdır. Ülkemizde kimlerin mühendis unvanına sahip olacağı kanunla sabittir. 3458 sayılı mühendislik ve mimarlık hakkındaki kanun kimlerin bu unvana sahip olabileceğini açıkça göstermektedir. Mezun olan öğrenciler mühendislik odalarına kayıt olabilmektedir.

Teknoloji fakültelerinin, diğer mühendislik fakültelerinden farkı, teorik bilginin yanı sıra uygulamaya daha fazla yer vermesidir. Diğer mühendislik fakültelerinden daha fazla süre içeren endüstri stajının yanı sıra, öğrenciler 8 yarıyıllık eğitim öğretim süresinin bir yarıyılını “işyeri uygulaması” kapsamında “işletmelerde uygulama” yapmaktadırlar. Bu uygulama sırasında 16 hafta tam zamanlı olarak öğrenciler “aday mühendis pozisyonunda” çalışmaktadırlar. (Bu süreç veya isimler üniversiteden üniversiteye farklılık gösterebilir).

Teknoloji fakültesi öğrencisi olarak daha iş hayatına atılmadan diğer mühendislik fakültelerine nazaran daha fazla iş tecrübesi edinebilir mezun olmadan iş bulma imkanınızı arttırabilirsiniz. Güçlü bir teorik bilgi birikimi ile mezun olabilirsiniz. Geleceğinizi  daha erkenden şekillendirerek kariyer planlamanızı daha erken yapabilir günün teknolojisini görerek yetişebilirsiniz.

Konu hakkında bilgisi ve tecrübeleri olan arkadaşlar yorum kısmından paylaşırlarsa faydalı kaynak yaratmış oluruz.

8 Yorum

 1. Meslek lisesinde Gemi Elektroniği ve Haberleşme okuyorum hocalara göre pratiğim çok iyi derecede teorik olarakta iyi sayılırım ancak meslek lisesinde matematik fizik gibi dersler olmadığından mühendislik fakültesine girme imkanım düşük bu yüzden teknoloji fakültesinde okumayı düşünüyorum tek sıkıntı imza yetkisi. Maalesef ülkemizde böyle.

 2. Sakarya üniversitesi Teknoloji fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okuyorum türkiye sınırları içerisinde imza yetksi konusunda herhangi bir sorun yok ayrıca Sakarya üniversitesi olarak MÜDEK katılım belgesi alınmıştır bu belge sayesinde imza yetkileriniz avrupa sınırları içerisindede geçerlilik göstermektedir ancak bu belge suan için Sakarya üniversitesinde bulunmakta üniversiteler arası bilgi akışı ve yardımlaşma neticesinde yakında birçok teknoloji fakültesinde MÜDEK Yeterlilik belgesi mevcut olacaktır.

 3. imza yetkisi şuan var ama ileriye doğru tekrar mahkeme vs sonucu sıkıntıya girme ihtimali var mı yoksa itiraz için dava açılmasının önü tamamen kapandı mı artık ?

  • Eğitime başladığınız dönemdeki haklarınız sonradan geri alınmaz veya değişmez.Değişen birşey olursa sonraki dönemler etkilenir.

 4. Meslek lisesinden mezun,teknoloji fakültesinde okuyan biri olarak teorik derslerde biraz zorluk çeksem de lab derslerinde diğer arkadaşlardan daha avntajlı olduğumu düşünüyorum.İşyeri eğitiminde kendini geliştireceğin iyi bir kurumda yaparsan sektöre tecrübeli bi şekilde atılmak içten bile değildir.

 5. Puanının düşük olmasının nedeni 1-yeni olması 2-düz lise harici belli kontejanda meslek lisesi öğrencisi alması(bu da insanların kafasında soru işareti oluşturuyor)
  Ben teknoloji fakültesi ilk mezunlarındanım. İlk zamanlar imza yetkisi vb. Olaylarla ilgili çok çekmiştik. Ancak şuan hiç bir sorun bulunmamaktadır. Mühendisler odasına üye olabildiğim gibi komisyonlarda çalışmalar yapıyorum. Ayrıca iş dünyasında da herhangi bir ayrım bulunmuyor. Özel bir kurumda makine mühendisi olarak kanunun bana verdiği tüm imza yetkisini kullanabiliyorum.

 6. Teknoloji fakultesinin bu kadar cok avantaji oldugu halde neden puanlari ayni universitenin muhendislige gore dusuk ???

  • Bence imza konusunda başta sıkıntı çekilmiş olması, çok fazla mühendislik fakültesi olması, henüz yeni olması, öğrencilere üniversite tercihleri öncesinde doğru yönlendirmelerin ve bilinçlendirmenin eksik kalması, yeterli tecrübe paylaşımının bulunmaması gibi nedenlerden dolayı şuan için puanı çok şaşırtıcı olduğunu düşünmüyorum. Zamanla puanlarının yükseleceğini düşünüyorum. Yazıyı okuyup yorum yaptığınız için teşekkürler…

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.