Ana Sayfa Mühendislik Teknoloji Fakültesi ile Mühendislik Fakültesi Arasındaki Farklar

Teknoloji Fakültesi ile Mühendislik Fakültesi Arasındaki Farklar

Bu yazımda teknoloji fakültesi ve mühendislik fakültesi arasındaki farklar hakkında ve teknoloji fakülteleriyle ilgili derlediğim bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum. Teknoloji fakültesini diğer fakültelerden ayıran en büyük özelliği teorik bilgilerin yanında pratiğe ayrıca önem verilmesi. Teknoloji fakültelerinde 7 dönemi okulda teorik ve uygulamalı dersler, 1 dönemi de işletmelerde uygulama olarak düzenlenmektedir.

teknoloji-fakultesi

Teknoloji fakülteleri daha çok uygulama ve pratik ağırlıklıdır. Mevcut teknik bilgilerin uygulamasına ve endüstri ve iş hayatındaki problemlerin çözüm yöntemlerine ağırlık verilir. Teorik derslerde diğer mühendislik fakülteleri ile benzer bir müfredat uygulanmakta olup, öğrenciler teorik olarak da güçlü mühendisler olarak yetişmektedirler. Buna ilaveten teknoloji fakültesi öğrencileri, daha fazla sayıdaki uygulamalı alan dersleri, 72 günlük yaz stajları ve en önemlisi 7+1 eğitim modeli kapsamında bizzat işletmelerde gerçekleştirdikleri işyeri uygulaması sayesinde, teorik bilgisi kadar uygulama becerisi de kuvvetli olan mühendisler olarak yetiştirilmektedirler. Sonuç olarak matematik, fen alanlarında başarılı problem çözmekten hoşlanan, analitik düşünebilen, insan ilişkilerinde başarılı ve özellikle uygulamayı seven bireylerin teknoloji fakültesini tercih etmeleri iyi bir avantaj olacaktır.

muhendislik-fakultesi

Türkiye’de mühendislik eğitimi veren diğer kurumların yetkisi ne ise teknoloji fakültelerinin yetkisi de odur. Çünkü sahip olduğu bölümler mühendislik programlarıdır. Ülkemizde kimlerin mühendis unvanına sahip olacağı kanunla sabittir. 3458 sayılı mühendislik ve mimarlık hakkındaki kanun kimlerin bu unvana sahip olabileceğini açıkça göstermektedir. Mezun olan öğrenciler mühendislik odalarına kayıt olabilmektedir.

Teknoloji fakültelerinin, diğer mühendislik fakültelerinden farkı, teorik bilginin yanı sıra uygulamaya daha fazla yer vermesidir. Diğer mühendislik fakültelerinden daha fazla süre içeren endüstri stajının yanı sıra, öğrenciler 8 yarıyıllık eğitim öğretim süresinin bir yarıyılını “işyeri uygulaması” kapsamında “işletmelerde uygulama” yapmaktadırlar. Bu uygulama sırasında 16 hafta tam zamanlı olarak öğrenciler “aday mühendis pozisyonunda” çalışmaktadırlar. (Bu süreç veya isimler üniversiteden üniversiteye farklılık gösterebilir).

Teknoloji fakültesi öğrencisi olarak daha iş hayatına atılmadan diğer mühendislik fakültelerine nazaran daha fazla iş tecrübesi edinebilir mezun olmadan iş bulma imkanınızı arttırabilirsiniz. Güçlü bir teorik bilgi birikimi ile mezun olabilirsiniz. Geleceğinizi  daha erkenden şekillendirerek kariyer planlamanızı daha erken yapabilir günün teknolojisini görerek yetişebilirsiniz.

Konu hakkında bilgisi ve tecrübeleri olan arkadaşlar yorum kısmından paylaşırlarsa faydalı kaynak yaratmış oluruz.

arıcılık malzemeleri
Fikret Kotil
Fikret Kotil
Merhaba arkadaşlar Necmettin Erbakan Üniversitesi makine mühendisliği bölümünde eğitimime devam etmekteyim. Burada sizlerinde merak edilen bazen duyup ama bilmeğimiz veya iyi bakmadığımız konulara değinmek istiyorum. Umarım yazılarımda sizlere faydalı olabilirim. Her zaman eleştirilerinizi ve önerilerinizi bekliyorum.

14 Yorum

 1. 3 gündür okumadığım yazı, izlemediğim video, araştırmadığım teknoloji fakültesi web sitesi kalmadı,nedense hala kafam karışık, evet araştırmalarıma göre tek. fak. bir adım önde, bu durumu bir türlü kabullenemiyorum, ve yarın tercihler son, elektrik elektronik mühendisliğinde Selçuk-Sakarya teknolojimi, yoksa normal mühendislik için Sakarya i.ö-Kırıkkale-Balıkesir mi?..

  • Geçtiğimiz yıl bazı mühendislik fakültelerinin son dönemlerinde öğrencilere 6 ay staj yapma imkanı verdiğine tanık oldum. Bu durumda teknoloji fakülteleriyle aralarında pek bir fark kalmıyor içinize sinen hangisiyle onu tercih edin.

 2. Merhaba,bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Kafam çok karışmıştı bu konuda,fakat bir sorum var:
  Teknoloji fakültesini bitirdiğimde mühendislik fakültesini bitiren biriyle aynı yetkilere sahip olacak mıyım? Yoksa bazı yetkilerim olmayacak mı? Diplomamı elime aldığımda mühendislik fakültesini bitiren biriyle aynı diplomaya sahip olacak mıyım?
  Geri dönüş yaparsanız çok mutlu olurum,teşekkürler.

  • Yazıyı yazalı epey oldu konuyu çok takip edemiyorum ama bir değişiklik olduğunu zannetmiyorum.hukuki statü bakımından ünvanları her ikisi içinde “mühendis” oluyor ve imza yetkileri var. Anladığım kadarıyla üniversite tercihleri yapmak üzeresiniz, size tavsiyem yapacağınız tercihleri her anlamda inceleyerek yapmanız.Mühendislik fakültesi veya teknoloji fakültesi fark etmeksizin araştırmanızda fayda var. Örneğin yazacağınız teknoloji fakültelerini araştırıp bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Gökhan altanın yorumunu okursanız içinizi rahatlatabilir.

 3. Merhabalar,
  Kardeşim bu sene sınava gireceği için bende araştırmaya başladım nedir teknoloji fakülteleri diye. Bilgi olarak gerçekten eksiklik var. Öncelikle bilgi verme amacıyla yazılan yazınız için teşekkürler fakat biraz eksik ve taraflı bir yazı gibi olmuş. Kocaeli üniversitesi mühendislik fakültesinden elektrik mühendisliği mezunuyum ve hali hazırda çalışmaktayım arkadaşlar. Yazının her ne kadar taraflı olduğunu düşünsem de yazıyı yazan arkadaşa katılıyorum. Hatta biraz daha olayı açmak istiyorum belki birileri okur da işe yarayabilir diye. Üniversiteye girerken her ne kadar kendimizi strese sokup iyi üniversiteye girer miyiz giremez miyiz diye yıpratsakta işe girme sürecinde üniversite isimlerinin aslında çokta önemli olmadığını görüyoruz. Tabi bazı üniversitelerin ismi olduğu için o üniversitelerden mezun olan arkadaşların iş bulmaları biraz daha kolaylaşıyor fakat emin olun ne kadar klişe söz gibide gelse herşey size bağlı. Üniversite de kendinize neler kattınız neler öğrendiniz bunlar ciddi anlamda çok önemli. Sadece ders anlamında değil sosyal olarakta CV nizi doldurmanız önemli. Emin olun nice iyi üniversite mezunlarının gerçek anlamda bilgi eksikliği olduğunu görüyorsunuz. Şimdi gelelim konuya. Kendi görüşüm başta dediğim gibi bu yazıyla aynı. Piyasaya girerken size teknoloji fakültesi mi yoksa mühendsilik fakültesi mi diye sormazlar. CV niz ne kadar dolu ona bakarlar. Sakarya’nın genel olarak mühendisliği iyi diye duymuştum ve MÜDEK yeterlilik belgesi de mevcut yukarıda okuduğum kadarıyla. Bu yurtdışına gitmezseniz çokta işe yarayan bir durum değil ama. Teknoloji fakültelerini kötüleyen arkadaşların tamamının ise mühendislik fakültesi mezunu olduğunu düşünüyorum ve eğer gerçekten bunu kafaya takıyorlarsa kendilerinin çokta dolu bir üniversite hayatı olmamıştır. Burdan mühendis olacak arkadaşlara da tavsiyem kesinlikle ingilizce öğrenin ve yurtdışına gidin.

  • Merhabalar, öncelikle yorum yaptığınız için teşekkürler. İş yoğunluğundan dolayı geç dönüş yaptığım içinde kusura bakmayın. Herkesin kendini yetiştirmesiyle alakalı yorumunuza kesinlikle katılıyorum ve yabancı dil sadece mühendislik için değil artık dünyamızın bir gerçeği ve her ailenin çocuklarına dil eğitimini işler üniversiteye kalmadan vermesi veya bu konuda yönlendirmesi gerektiğini düşünüyorum. Teknoloji fakültesini kötüleyenler mühendislik fakültesi olduğunu söylemişsiniz buna malesef katılmıyorum çünkü bende mühendislik fakültesi mezunuyum ve başarılı buluyorum. Fakat malesef ülkemizde yeni şeylere ön yargılı yaklaşıldığdan dolayı çoğu kişinin mühendislik fakültelerinden yana olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden teknoloji fakültelerinin eğitim düzenini bilmeyenler mühendislik fakültelerini sorgulamadan daha başarılı buluyor. Bu yazıyı yazdığımda mühendislik fakültelerinde son dönemin tamamında staj yapma konusu yoktu fakat şuanda mühendislik fakültelerinde de bu uygulamaya geçilmeye başlandığını eklemek isterim.

 4. Meslek lisesinde Gemi Elektroniği ve Haberleşme okuyorum hocalara göre pratiğim çok iyi derecede teorik olarakta iyi sayılırım ancak meslek lisesinde matematik fizik gibi dersler olmadığından mühendislik fakültesine girme imkanım düşük bu yüzden teknoloji fakültesinde okumayı düşünüyorum tek sıkıntı imza yetkisi. Maalesef ülkemizde böyle.

 5. Sakarya üniversitesi Teknoloji fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okuyorum türkiye sınırları içerisinde imza yetksi konusunda herhangi bir sorun yok ayrıca Sakarya üniversitesi olarak MÜDEK katılım belgesi alınmıştır bu belge sayesinde imza yetkileriniz avrupa sınırları içerisindede geçerlilik göstermektedir ancak bu belge suan için Sakarya üniversitesinde bulunmakta üniversiteler arası bilgi akışı ve yardımlaşma neticesinde yakında birçok teknoloji fakültesinde MÜDEK Yeterlilik belgesi mevcut olacaktır.

 6. imza yetkisi şuan var ama ileriye doğru tekrar mahkeme vs sonucu sıkıntıya girme ihtimali var mı yoksa itiraz için dava açılmasının önü tamamen kapandı mı artık ?

  • Eğitime başladığınız dönemdeki haklarınız sonradan geri alınmaz veya değişmez.Değişen birşey olursa sonraki dönemler etkilenir.

 7. Meslek lisesinden mezun,teknoloji fakültesinde okuyan biri olarak teorik derslerde biraz zorluk çeksem de lab derslerinde diğer arkadaşlardan daha avntajlı olduğumu düşünüyorum.İşyeri eğitiminde kendini geliştireceğin iyi bir kurumda yaparsan sektöre tecrübeli bi şekilde atılmak içten bile değildir.

 8. Puanının düşük olmasının nedeni 1-yeni olması 2-düz lise harici belli kontejanda meslek lisesi öğrencisi alması(bu da insanların kafasında soru işareti oluşturuyor)
  Ben teknoloji fakültesi ilk mezunlarındanım. İlk zamanlar imza yetkisi vb. Olaylarla ilgili çok çekmiştik. Ancak şuan hiç bir sorun bulunmamaktadır. Mühendisler odasına üye olabildiğim gibi komisyonlarda çalışmalar yapıyorum. Ayrıca iş dünyasında da herhangi bir ayrım bulunmuyor. Özel bir kurumda makine mühendisi olarak kanunun bana verdiği tüm imza yetkisini kullanabiliyorum.

 9. Teknoloji fakultesinin bu kadar cok avantaji oldugu halde neden puanlari ayni universitenin muhendislige gore dusuk ???

  • Bence imza konusunda başta sıkıntı çekilmiş olması, çok fazla mühendislik fakültesi olması, henüz yeni olması, öğrencilere üniversite tercihleri öncesinde doğru yönlendirmelerin ve bilinçlendirmenin eksik kalması, yeterli tecrübe paylaşımının bulunmaması gibi nedenlerden dolayı şuan için puanı çok şaşırtıcı olduğunu düşünmüyorum. Zamanla puanlarının yükseleceğini düşünüyorum. Yazıyı okuyup yorum yaptığınız için teşekkürler…

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri Proje Yönetimi

Yeni Yazılar

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Antioksidan Nedir Görevleri Nelerdir

Canlı vücudu sürekli bir oksidatif stres altında bulunur. Oksidatif stres oksidan ve antioksidanlar arasındaki dengesizlik olarak tanımlanabilir. Bu dengesizliğe neden olan şey ise oksijenin vücutta ikiye ayrılması ve çift halde bulunamamasıdır. Bu...

Genetik Mühendisliğinin İnsanlığa Yarar ve Zararları

İnsanlığın, kalıtsal özellikleri kontrol altına alması ihtiyacından doğmuş genetik mühendisliği ilk kez 1972’de ortaya çıkmıştır ve gelişmiş ülkelerde oldukça değerli bir meslektir. Canlılarda bulunmakta...

RTX 3000 Serisi Ekran Kartlarının Başarısı

nVidia yeni nesil ekran kartlarında oldukça büyük bir başarı yakaladı. Her ne kadar ekran kartını dağıtan firmalarda bazı teknik detay sorunları yaşansa da performansın...

Mühendislik Maaşları

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği maaşları hakkında internetten araştırdığımız bilgileri sizlere sunacağız. Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği, sık sık...

İmalat Mühendisliği Maaşları

İmalat Mühendisliği, makine mühendisliği bölümünün alt bölümü olarak işlev görmektedir. Çalışma alanı olarak temel alt yapı ve mekanik alt yapı üzerine çalışan bir mühendislik...

Bilgisayar Teknikeri Maaşları

Teknikerler, bulundukları kurumda her türlü donanım sorunları, internet bağlantıları, internet kurulumları, güncellemeler ve benzeri bilgi işlem sürecinde hizmet sağlayan teknik personel kadrosuna bağlı memurlar...

Maden Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda maden mühendisliği maaşları hakkında bir takım bilgiler vereceğim. Maden mühendisliği, çeşitli yöntemleri kullanarak madenlerin bulunması, kazılar sonucu çıkarılması, değişik metodlar...