Ana Sayfa Windows Phone Hakkında Herşey Microsoft'un Sesli Asistanı Cortana

Microsoft’un Sesli Asistanı Cortana

Microsoft firmasının Windows Phone 8.1 güncellemesi ile tanıştığımız yapay zeka uygulaması cortana ile tanışın. Cortana bizlerin hayatını kolaylaştırma adına atılmış büyük adımlardan biri, gerçi bu adımı daha önceden Apple firmasının yapay zeka modeli siri ve Google firmasının yapay zeka modeli google now ile atılmış olsa da firmalar arası bu tatlı rekabetin biz kullanıcılara fayda sağlayacağını düşünüyorum. Microsoft’un hedefleri arasında Apple ve Google’yi yakın zamanda geride bırakma maddesi olduğunu da söylemek gerekir.

Cortana Nedir

microsoft cortana

Cortana şuanda sadece telefonlarda sesli asistan olarak destek veriyor. Ancak Windows 10 modeli ile bilgisayarlarımıza girmesi bekleniyor. Cortana ile yapabileceklerimizin sınır yok gibi; sesli komutunuz ile arama yapabilirsiniz, mesaj çekebilirsiniz, hava durumunu sorgulayabilirsiniz, alarm oluşturabilirsiniz, çalan müziği sorulayabilir ve telefon hafızasında bulunan bir müziğin adını söyleyerek oynatmasını rica edebilirsiniz, bulunduğumuz mekanı analiz ederek yakınlarda neler var yada istediğimiz bir mağaza ve dükkan varsa bizleri yönlendirebilir, spor, finans ve sağlık-fitness alanında da sorularımıza yanıt verebilmekte, Cortana yerinizi gps yardımı ile bize yerimizi bildirebilir bulunduğumuz yerden başka bir yere yol tarifi yapabilir, hatta aramak istediğiniz bilgiyi cortana’ya söylemeniz yeterli olacaktır o size internet üzerinden ansiklopedik bilgi verecektir. Örneğin Nikola Tesla kimdir dediğimizde bize Tesla hakkında ufak çaplı bir bilgi verebilir. Cortana aynı zamanda sosyal medya organları ile entegre biçimde çalışıyor.

Cortana’nın şuanda Türkçe dil desteği bulunmuyor ancak yakın zamanda Microsof yazılımcıları tükçe yama güncellemesini yayınlayacağını tahmin ediyoruz. Bir cihaza yapay zeka denilebilmesi için o cihazın öğrenme kabiliyetine sahip olması gerekmektedir. Akıllı uygulama bize bu ayrıcalığı da sunuyor zaman içerisinde sizin seçimlerinizi öğrenerek sizi bir adım daha ileriye taşıyor. Cortana’nın en güzel özelliklerinden biride espri yapabilme kabiliyeti “espiri yapabilir misin?” dediğimizde bize bilmece ve kelime oyunları ile karşılık verebiliyor.

Cortana üç koldan oluşmaktadır;

  • Tellme (doğal dil işletme motoru)
  • Azure (Microsoft bulut sistemi)
  • Satori (Bing arama motorunun bir parçası)

Satori bildiğimiz arama motorlarının aksine sizlere sadece link sunmuyor, cortana’nın öğrenme kapasitesi ile bizlere ihtiyaçlarımıza göre bilgi aktarmaya yönelik çalışmakta. Videodan da anlayacaksınız gerçekten mükemmel bir teknoloji oturup muhabbet etmek bile mümkün olacaktır ilerleyen zamanlarda.

Cortana vs Siri vs Google now

Kemal Okur
Kemal Okur
Fırat Üniversitesi Mekatronik mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim. İlgi alanlarım elektrik elektronik, mekatronik, kendin yap, uzay zaman olgusu, Mucit ve bilim adamları.

1 Yorum

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar