Ana SayfaEğitimMuvafakatname Nedir

Muvafakatname Nedir

Arapça olan kelime bir konu hakkında yeterli bilgi ve sorumluluğa sahip olmak demektir. Birçok alanda muvafakatnameye ihtiyaç duyulur. Muvafakatname günümüz şartlarında kişinin hak ve hukukunu korumak üzere hazırlanan belgedir. Bunlara örnek verilecek olunursa, genellikle kamu kurum ve kuruluşlarında bu kelime kullanılır ve bu kelime çok önemli bir belge olarak ilgili yerlere sunulur.

Kurum ve kuruluşlarda muvafakatname bir ilden diğer bir ile ya da bir kurumdan diğer bir kuruma geçiş aşamasında istenilen yetki belgesidir ve amirin takdirindedir.

muvafakatname örneği

Nerelerde Muvafakatnameye İhtiyaç Duyulur?

Kurum ve kuruluş dışında başka iş ve işlemler için kullanılan muvafakatname noterler tarafından hazırlanmaktadır ve resmi belge niteliği taşır. Noter aracılığı ile hangi alanlarda kullanıldığına bakılır ise, ortak gider kapsamında elde edilen mal varlıklarının satımında eşlerden diğerinin de bu satışa onay verdiği anlamında bu belge hazırlanır.

18 yaş altı çocukların spor kulüp aktivitelerinde bu belge sorumluluk anlamı taşıdığı için istenmektedir. Ayrı yaşayan ebeveynlerin çocuklarına dair her türlü resmi işlemde muvaffakiyet istenmektedir. Yine 18 yaş altı çocukların yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinde (uçak yolculuğu) bu belge gereklidir. Veraset işlemlerinde de istenilen belge muvafakatnamedir.

Stajyerlik yapanların ihtiyaç duyduğu bu belge stajyerlik yaptığı alanda yetkili kişi tarafından verilir. Bankalardan kredi çekimleri esnasında evli çiftlerin diğerinden alınan belgedir. İlk okul, ortaokul ve lisede çocukları bulunan ailelere okul dışı etkinliklerde katılma imkanı veren yetki belgesidir. Bu ve bunun gibi birçok alanda muvafakatnamelere ihtiyaç duyulmaktadır.

Muvafakatnamede Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Birçok alanda karşınıza çıkabilecek olan muvafakatname alınırken bazı konulara dikkat edilmesi her açıdan önemlidir. Sonrası dönemde sorun olmaması için imzalanan bu belge, matbu bir evrak olmalı ve noter imzalı olmalı ve mühürlü olmalı, ilgili kişilerin isim soyadının olması, tarafların ıslak imzası ve tarih bilgisi olmalı en önemlisi de verilen yada alınan muvafakatnamenin içeriğinin anlaşılır, sade ve okunaklı olması gerekir. Muvafakatname iki tarafın haklarına yönelik bir garanti belgesi niteliği taşıdığı için ne kadar kesin ve doğru bilgiye yer verilirse hak elde etmek o kadar kolay olur.

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?