Ana Sayfa Astronomi ve Astrofizik NASA'da Çalışan Türk: Dr Umut Yıldız

NASA’da Çalışan Türk: Dr Umut Yıldız

“NASA’da Bir Türk” diye başlayan her türlü haberi, yazıyı bir solukta okuyoruz. Çünkü bunun gerçekten sayılı bir başarı olduğunun farkındayız. Bu bilim adamını tanımaya çalışıyoruz hemen. Hayat hikayesini merak ediyoruz kendimize dersler çıkarmaya veya ortak noktalarımızı yakalamaya çalışıyoruz. 5 bin kişilik NASA personelinden 6 tanesi Türk olduğu için değerli oluyor bizim için. Aslında 6 Türk’ten biri olan ve yazımızda da bahsedeceğimiz geçtiğimiz günlerin önemli bir ismi olan Astro Fizikçi Dr. Umut YILDIZ 100 İspanyol varken 60 Fransız varken NASA’da bir türk diye abartılmaktan hoşlanmıyor Türk sayısının artmasını ümit ediyor.

Ordu doğumlu Umut Yıldız ilk okul yıllarını başarılı bir öğrenci olarak geçirmiyor.Matematik notları 0 ve 1 arasında gelmesine karşın deneylerle ve kitaplarla aşırı ilgileniyor. Astronomiye olan ilgisi küçük yaşlarda başlıyor, yıldızları ezberliyor, uzayla yakından ilgileniyor. Contact filmininde etkisinde kalarak uzaya olan ilgisi bir çocukluk hevesi olmaktan çıkıyor. Astronom olmak için üniversiteye gitmesi gerektiğini fark edince lise sona kadar olan bütün derslerini bir yılda öğreniyor buna toplama ve çıkarmada dahil.

contact carl saganAnkara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nü kazanıyor ikinci yılında motivasyonu düşüyor ve derslerini geçemiyor. 3.sınıfta iki yıllığına İngiltere’ye gidiyor orda bir yıl okuduktan sonra Türkiye’ye tekrar dönüyor. Astronomi bölümünü ve yan dal olarak Matematik bölümünü 5 yılda bitiriyor.

Hollanda Groningen Üniversitesi ‘nde master, Hollanda Leiden Üniversitesi’nde doktorasını yapıyor. Amerika’ya gidiyor ve direkt olarak NASA’da işe başlıyor.

NASA nın diğer gezegenlere gönderilecek olan robotların yapım aşamasıyla ve robotların iletişimiyle ilgilenen 5 bin kişilik JPL biriminde çalışıyor. Her türlü alanın uzayla ilişkilendirilebilir olduğunu NASA da çalışmak için illa astronom olmanın zorunlu olmadığını söylüyor. Mars’a robot gönderebilecek mühendisliklere,dünya ve uzay arasındaki bazı bilgileri değerlendirebilecek jeologlara, okyanusbilimcilere vb bilim dallarına ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Türkiye’nin uzay politikası değişirse ülkeye geri döneceğini söylüyor. Uzay politikasından kasıt örneğin 30 yıllık bir teleskop projesinin içinde yer almış kişiler değişebilir ama yapılan işlerin sürekli ilerlemesi ve desteklenmesi gerektiğinin uzay araştırmaları için çok önemli olduğunu vurguluyor. Türkiye’ye sırt dönmüş bilim adamlarından olmadığını ve mütevazi bir kişiliğe sahip olduğunu birkaç röportajını izleyerek anlayabilirsiniz. Türk gençlerinin her türlü sorusunu sosyal medya üzerinden cevaplayarak destek oluyor. Çeşitli lise ve üniversitelerde konferanslar veriyor,öğrencilerin hayallerini dinliyor. Twitter’da başlattığı #hayallerinizinmektupu etiketiyle birçok mektup ve mesaj almış. Ayrıca Ordu’da kurulan bilim merkezinede öncülük ediyor.

dr umut yıldıza mektuplar

 

dr umut yıldıza mektuplar 2

Son olarak bir röportajında:

Türk insanının hiçbir eksiği yok. Sadece fırsatlar verilmiyor. Bir takım fırsatların verilmesi lazım. Ancak o zaman uluslararası alanda bilim yapabileceğiz. Ülkemizde ne yazık ki üniversiteye girme mantığı iş bulma mantığı oldu. Acaba bu bölümü bitirirsem bana iş var mı gibi bakılıyor. Biraz bunu bir kenara bırakarak hayallerinin peşinden koşabilmeli. En azından ben bunu yaptım. Hayallerimi takip ettim. Para kazanıp kazanmak pek umurumda değildi. Bu beni birçok ülkeye seyahat ettirdi. Çok büyük teleskoplarda çalışma imkanım oldu. Kısa vadede para kazanmayı düşünmek insanları hayallerinden vazgeçirebiliyor. Astronomi bölümünde kısa vadede para kazanmıyorsunuz. Ama daha sonra bu çalışmalarınızın uzun vade de karşılığını alacaksınız. Teknolojinin bütün sınırlarında dolaşacaksınız. Bilimin sınırlarında geziyorsanız o sınırlardan biri de siz olacaksınız.

arıcılık malzemeleri

6 Yorum

 1. Belki içinizdeki en yaşlı kişiyim ve belki 10 yıl içinde öleceğim ve bir azumun/hayalimin peşindeyim sanırım gerçekleştiremeden de öleceğim. Maddi değil manevi yardımcı olabilirsiniz Nasa yada Türk uzay oluşumlarından biri ile irtibata geçmek/yazışmak istiyorum. İnşallah başaracağım. Amatör astronm olduğumu düşünüyorum zira 50-60 yıl içinde çok şeye şahid oldum örnek Ay’a inişi 10 yaşımda radyodan izledim. Pionner sondalarını biliyorum ve hala ilgi ile izliyorum. Satelite faciasına şahid oldum.. gibi. Mumyaları duymuşsnuzdur araştırmama göre mumyaların %90’dan fazlasının hedefi ilerideki bir yaşamda gelişmeler sonucu tekrar diriltilme hayalidir. Ama konuya daha teknik bakarsak onların tamamı.. Geleceğe farkında olmadan yoculuk yapmş olmalardır ve bu hayali bir adım öne görütmek hedefindeyim tabii yapacağınız manevi ve bilgi desteğiniz ile gerçekleşebileceğini düşünüyorum.
  Dünyamızda hiçbir mumya dünya dışı bir yoculuk yapmadığını/yapamadığını düşünüyorum. Tüm ölümler yer altnda mecburiyetinde yok olma, börtü-böcek yemi olarak gelişmekte..! Yani ölünce NASA Pionneer benzeri bir sonda ile cesedimin evrende sonsuz bir yoculuğa postalanmasnı/gönderilebileceğini..! düşünüyorum..!
  Yani ilk evren yolculuğuna gönderilmiş bir insan cesedi olabileceğimi..! düşünmekteyim ve buna “Tanrı yolculuğu” “God Voyager”.. ismi veriyorum. Çünkü ömtüm evreni anlamaya çalışmakla geçti. Ve belki hangi zamanda bilmem ama beni bulacakların.. Demekki başka yaşayanlar da varmış..!? diyeceğini düşünüyorum.
  Kalın sağlıcakla ve biraz daha hayal lütfen. ErmertRevsen.

 2. Umut Yıldız,’ın Uğur Batı ile canlı yayınını eşim ve kızımla izledik. Kızım da 6. sınıf, çok umut verdi. Candan ve Nasa,’yı benimsemiş. İçten verdiği bilgiler Nasa ve abd ile ilgili güven verdi. Teşekkürler ABD, ye selam olsun. Bu inziva günlerinde adı gibi yaşıyor, ışık saçıyor. Gurur duydum. Ağabeyim de ABD, de yaşadı. Çok sever. Amerikalılardan iyi haberler verdi. Bu hayal, yaratıcılık umutla devam etsin. İnsanlık, varlıklar Umut gibi enerji versin. Hoşcakalın.

 3. benimde hayalim uzayla ilgilenmek uzay benim için yaşam sevincine dönüştü. ne kadar isterdim imkan tanınsın bana ve hayalimi gerçekleştiriyim… geç değil ama imkan yok, destekleyen yok.
  benim en büyük hayalim türkiyeyi uzay alanında geliştirmek uzay bir umut ve biz umudumuzu kaybetmemeliyiz…

 4. Çok güzel ve ilginç bir hikaye. Ben ne yazık ki hayallerimin asla gerçek olmayacağını düşünüyorum. Hayalim bilimle uğraşarak keşfetmek, ama okuduğum bölüm İngilizce Öğretmenliği :D :D :D Aslında bu yaşıma kadar zihnim tamamen kapalıydı, bırakın mantıklı düşünmeyi ben düşünemiyordum bile. Şimdi geri dönüp baktığımda bu ben miymişim diye soruyorum. Hayata yeni başladığım söylenebilir. Mezun olduktan sonra kyk borcunu kapatıp sayısal üzerinden tekrar hazırlanmayı düşünüyorum. Hayır bölümümden para kazanırım da umrumda olan para değil, gerçekten bilinmeyen birşeylerin peşinde koşanlardan olmak istiyorum. Değişiklik peşinde olanlardan. Dediğim gibi bunun gerçek olabileceğini zannetmiyorum ama hayırlısı. Dr. Umut Bey’i tebrik ediyorum.

 5. aynen arkadaşım bende senin gibi düşünüyordum bu yazıyı okuduktan sonra hevesim inanılmaz derece arttı artık benim için de bi engel kalmadı artık tüm hayallerimin arkasında duracağım inşallah ben de birgün NASA da bir uzay mühendisi olarak çalışmaya başlarım . HAYATTA HİÇBİRŞEY İMKANSIZ DEĞİLDİR.

 6. Gerçekten çok örnek alınacak bir hikayesi var Dr Umut’un. Bunu okumak benim hayatımda güzel şeylere neden olacak. Bazen uzay bilimci olup ne yapacağım diyorum fakat artık hayallerimin önünde bi engel kalmadı. İnşallah ben de Dr Umut Yıldız gibi uzay bilimci olup NASA’da çalışırım

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri Proje Yönetimi

Yeni Yazılar

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Antioksidan Nedir Görevleri Nelerdir

Canlı vücudu sürekli bir oksidatif stres altında bulunur. Oksidatif stres oksidan ve antioksidanlar arasındaki dengesizlik olarak tanımlanabilir. Bu dengesizliğe neden olan şey ise oksijenin vücutta ikiye ayrılması ve çift halde bulunamamasıdır. Bu...

Genetik Mühendisliğinin İnsanlığa Yarar ve Zararları

İnsanlığın, kalıtsal özellikleri kontrol altına alması ihtiyacından doğmuş genetik mühendisliği ilk kez 1972’de ortaya çıkmıştır ve gelişmiş ülkelerde oldukça değerli bir meslektir. Canlılarda bulunmakta...

RTX 3000 Serisi Ekran Kartlarının Başarısı

nVidia yeni nesil ekran kartlarında oldukça büyük bir başarı yakaladı. Her ne kadar ekran kartını dağıtan firmalarda bazı teknik detay sorunları yaşansa da performansın...

Mühendislik Maaşları

Meteoroloji Mühendisliği Maaşları

Kamu ve özel sektörde farklı olan meteoroloji mühendisliği maaşları hakkında net bir rakam söylemek oldukça zordur. Bu yalnızca meteoroloji mühendisliğinde değil hemen hemen diğer...

Biyomühendislik Maaşları

Bu yazımda biyomühendislik maşları hakkında internetten yaptığım araştırmalar sonucu edindiğim bilgileri size sunacağım. Biyomühendislik adını yeni yeni duymaya başlamış olduğumuz bir meslektir. Ülkemizde az...

Su Ürünleri Mühendisliği Maaşları

Su ürünleri mühendisliği son dönemlerin en ilgi çeken mesleklerinden biri haline gelmiştir. Son dönemler en sık ihtiyaç duyulan su ürünleri mühendisliği için ilgili üniversitelerin...

Seramik Mühendisliği‎ Maaşları

Seramik mühendisi kimdir? Türkiye' de yeni bir bölüm olan seramik mühendisliği hakkında genel olarak verilebilecek tanımlama şu şekildedir. Seramik mühendisliğinin uzmanlık alanı evler, iş...