Ana SayfaEğitimNasıl İstifa Edilir

Nasıl İstifa Edilir

İnsan yaşamını devam ettirmek için çalışmak zorundadır. İş hayatının, işe alım ve çalışma süreçleri olduğu gibi bazı durumlardan dolayı işten ayrılmak gibi süreçleri  de vardır. İnsanın, belirli nedenlerden dolayı gerek iş hayatı gerek aile sorunları gerek hak ve sorumluluklarından ötürü işten ayrılma diğer adıyla istifa etmek gibi bir hakkı vardır. İstifa, kişinin çalıştığı kurum veya kuruluşla ilişiğinin kesilmesi olarak tanımlanabilir.

i̇stifa

Tabi iş hayatında diğer süreçler gibi bu süreçler de belirli prosedürler izlenerek gerçekleştirilmektedir. Bu evrede iki tarafta anlayışlı davranmalıdır ve süreç sorunsuz geçmeli ve tarafların mağdur olmamalıdır. Çünkü unutulmamalıdır ki, profesyonel hayatta önceki sorunlar bir sonraki iş hayatında engel olarak çıkabilmektedir.

Neden İşten İstifa Edilmeli?

Bu karar insan hayatındaki en önemli kararlardan biridir. Bundan dolayı bu karar verilmeden önce tüm senaryolar düşünülmeli ve mantıklı bir şekilde karar verilmelidir. Anlık sinir veya panikle istifa etme  yoluna giren kişiler, fazla zaman geçmeden verdiği kararın yanlış olduğunu görür. Bu durumlarda istifa yoluna gitmeden önce tüm planlar ve kararların doğruluğundan emin olunmalıdır. Kişi kendinden emin bir şekilde istifa etmek isterse bunu uygun bir şekilde istifa dilekçesini doldurarak çalıştığı kuruma bildirmelidir. Bu aşamalarda kesinlikle kötü ve olumsuz bir izlenim bırakmamalıdır.

güçlü

Kötü Bir Şekilde İşten Ayrılma

Genellikle istifalarda hep bir sorundan dolayı bu süreç yaşandığı için, taraflar birbirlerinden oldukça kötü bir şekilde ayrılmaktadır. Fakat kişiler iş hayatının geri kalanında kendisine engel olarak karşısına çıkacağını unutmaktadır. Bir sonraki iş başvurularındaki mülakatlarda bir önceki iş deneyimi, ne gibi sorunlar yaşandığı ve neden istifa ettiği sorulacaktır.

Ayrıca unutulmamalıdır ki, işe alma aşamasında referans olarak eski çalışılan kurumdan bilgi alınacaktır. Bu durumda eski kurumdan olumsuz bir geri dönüş gelmesi işe alım sürecinin olumsuz bir şekilde etkilenmesine yol açacaktır. Bütün bunların önüne geçmek için istifa süreci anlayışlı ve sorunsuz bir şekilde geçilmelidir.

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?