Ana SayfaEğitimYarıyıl Tatilleri Nasıl Değerlendirilmeli

Yarıyıl Tatilleri Nasıl Değerlendirilmeli

Uzun bir dönemin bitmesiyle beraber yorgun ve heyecanlı olan gerek öğrenciler gerekse eğitimciler yarıyıl tatili heyecanını beklerken aileler de öğrencilerin karne sonuçlarını merakla gözlemektedirler. Bu zaman dilimi özellikle öğrenciler için vakit geçirebilecekleri en bekledikleri andır. Gezmek, oyun oynamak ve arkadaşları ile vakit geçirebilmek en çok istedikleri şeyler arasında yer almaktadır. Ailelerin sömestr zamanında çocuklarına yaklaşımları nasıl olmalıdır?

sömestr

Çocuklar için zaman yönünden esneklik tanınmalıdır. Çünkü eğitim zamanında yeterince bünyeleri yorgun kalmıştır. Aile birliği ile yapabilecek farklı faaliyet ve etkinlik alanları oluşturun. Moral ve motivasyonlarını arttırmak için deneyebileceği yeni ilgi alanları oluşturması için olanak sağlayın.

Öğretmenlerinin desteği sonucu ile yapılan eğitim organizasyonu hakkında yardımcı ve ilgili olun. Okul saatleri çocuklarınızın bünyesinde rutinleşmiş seviyede olduğundan onların kalkma saatlerini eğitim ve eğlenceye dönüştürün. Karne sonuçlarından tek sorumlu çocuklarınızı tutmayın ortak çözümlere yönelin. Daha başarılı olmaları için kaygı ve tehdit hissini uyandırmayın.

öğrenci

Sömestr zamanının daha verimli olması için mutlaka eğitim planları yapılmalıdır ve ihmal edilmemelidir. İnsanlar öğrendiklerini yüzde 54’ünü bir saatte, yüzde 66’sını 1 günde, yüzde 752inide bir haftada unutmaktadır. Bunun için planlı organizasyon ve tekrar etmenin büyük faydaları görülmektedir.

Sömestr Zamanını Verimli Geçirmenin Yolları

Kendinizi eksi ve artı yönlerinizde değerlendirin. Konular ile ilgili tatil boyunca pekiştirmeler yapın ve bolca soru çözün. Kitap okuyun oyuna ayrılan vakit kadar kitap okumaya da zaman ayrılmalıdır. Kitap ruha ve bedene iyi gelir ve kişisel gelişiminize katkıda bulunur. Hedefiniz her zaman hazırda dursun yeni hedeflere doğru adımlar atın.

Bilmediğiniz dersler hakkında ön yargılar oluşturmayın ve korkularınızı bir kenara bırak konuların üzerine gidin ve öğrenmeye açık olun. Keyif veren ve eğitici etkinliklere katılın.
Zamanınızı doğru yerde verimli bir şekilde harcayın. Başarıya giden yolda düşmekten korkmayın kendinize güvenin ve doğru adımlar için harekete geçin.

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?