Nasıl Sınıf Öğretmeni Olunur

0
10
öğretmen

Öğrenciye, ailesinden sonra hayatı ve okul şartlarını öğretmeyi meslek edinen kişi ya da kişilere sınıf öğretmeni denilmektedir. Eğitim biriminde çok eskiden beri süre gelen öğretmenlik görevlerinden biridir. Yaygın bir rağbet olarak bu mesleği kadınların daha fazla yaptığı söylenilebilir. Bugünün koşullarında bu mesleğe erkeklerin de ilgili olmaya başladığı gözlemlenmiştir.

Türkçe Öğretmenliği

Sınıf Öğretmeni Neler Yapar?

Eğitim sisteminde oluşan değişiklerle birlikte bir sınıf öğretmeni, şimdiki sisteme göre temel eğitimin ilk 4 yılı, önceki sisteminde ise ilk 5 yılı süresince, öğrencinin hem genel hayatını etkileyen hem de eğitimi için gerekli olan bilgileri öğrenciye aşılamaktadır. Öğrenci temel eğitiminin ilk 4 yılı boyunca sınıf öğretmenini kendine yakın görmektedir.

Dolayısıyla aileden sonra öğrenci için bir sınıf öğretmeni, hayat örneği gibi düşünülebilir. Öğretmen olmak bir sanat olarak düşünülürse, öğrencileri de o sanatın eseri gibi kabul edilebilir. Sınıf öğretmeni önce kendini yetiştirmelidir ki bu sayede öğrencilerine de pozitif örnek olabilir.

Nasıl Sınıf Öğretmeni Olunur

Bir sınıf öğretmeni MEB’nın da hazırladığı müfredata göre;

  • Öğrencinin ders ve eğitimine dair haftalık program düzenlemelidir. Bu sayede konu karmaşası yaşanması önlenmektedir.
  • Öğrenci değerlendirmesi yaparak başarı durumlarını tespitle birlikte bu durumlara göre önlem almalıdır.
  • Öğrenci velileriyle haberleşme konusunda aktif olmalıdır.
  • Öğrencinin gerek aile kaynaklı gerekse sosyal anlamdaki sorunları için öğrencisiyle şahsen ilgilenmeli ve bu durumu gizli koşullarda yerine getirmelidir.

Sınıf Öğretmenliği İçin Gerekli Şartlar

Bir eğiticinin sınıf öğretmeni olabilmesi için; önce lise mezunu olup üniversite sınavlarına katılması gerekmektedir. Bu bölüm eşit ağırlık puanı baza alınarak alım yapmaktadır. 455 ile 381 arası taban puan ortalaması farklılık göstermektedir. İlköğretim müfredatına uygun temel ders konularından eğitim almaktadır. Bu dersleri alan bir sınıf öğretmeni, öğrendiği kadar öğretmeyi de öğrenecektir.

Lisans eğitimi de bittikten sonra memurluk için Kamu Personel Seçme Sınavı için başvuru yapması gerekmektedir. Bu sınavda alınan puanın yeterli gelmesi halinde atama, puan derecesine göre otomatik olarak yapılmaktadır.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.