Ana SayfaElektrik ve Elektronik MühendisliğiPLC Programlama Dilleri ve Sistemleri

PLC Programlama Dilleri ve Sistemleri

Endüstrimizde durmadan gelişen PLC’ler artık yavaş yavaş yerlerini IPC’lere (endüstriyel bilgisayar) bırakıyor, ama önümüzdeki 50 yıl daha kesinlikle kullanılacaktır kanaatindeyim. Bu cihazlar birkaç farklı dillerde programlanabiliyor, temel olarak 2 dili inceliyoruz.

 PLC Programlama Dilleri:

1- ST (Stacked Tex): C dili gibi bir PLC programlama yazım dilidir.

Bilgisayarcılar, programcılar bu dili severler ve hep Ladder kullananlarla siz program yazmıyorsunuz çiziyorsunuz diye dalga geçerler. :) Temel olarak yazarak programlama (şu şuysa, buda böyle olmuşsa, bu çıkışı 1 yap) gibi ama İngilizce işte. (uzatmıyorum araştırabilirsiniz)

ST de çok kolay yaptığınız bazı şeyler Ladder de zor olabilir ve aynı şekilde Ladder de çok kolay yaptığınız bazı şeylerde ST de çok zor olabilir. O yüzden iki dili de iyi bilen bir programcı gerektiğinde aynı program içerisinde bir ST bir Ladder ile devam edip hünerlerini sergiler ve sağlam programcı odur. (bence)

stacked tex

2- Ladder (Elektrikçi Dili J)

Genel olarak programcıların alaylılarının tercih ettiği bir dil, dediğim gibi kolaylık ve zorlukları var o yüzden bilmek her zaman avantaj, ST de yazıyor bu böyleyse böyle olsun diyorduk. Bunda da çiziyoruz, kontakları, bobinleri, zamanlayıcıları vs çizerek programlıyoruz.

elektrikçi dili ladder

1- Programlama tabanlı; Sistemdeki hafıza alanları programlayan kişi tarafından belirlenir, en yaygın olarak kullanılan ve güncel sistem budur.

Değişkenlerin adını yazıp, hafıza tipini seçtiğimiz, HMI (Operatör panel) de kullanacaksak orada ki değişkenlerde de görünmesi için seçimi yapabiliriz.

Retain (hafızada tut) tikini işaretleyip elektrik tekrar geldiğinde değerini hafızada tutmasını sağlarız. Vs

Öğrenecekseniz bu tarz da öğrenin adresleme tabanlı artık tarih oluyor arkadaşlar. Bunlar çok geniş makale konuları ben sadece başlıkları açıklıyorum şuanda sizlere kafanızda simülasyonunu yapabilin diye.

programlama tabanlı

2- Adresleme tabanlı; Sistemdeki hafıza alanları zaten programlanmış sabittir, programlayıcı seçip adresleme yaparak (bu hafıza alanını bu iş kullanacağım diyerek) çalışma yaptığı sistemdir.

adresleme tabanlı

Burada gördüğünüz gibi fabrikasyon olarak bana hafıza alanları verilmiş, kalıcı alan (Latch Area) yazan yerdeki tikleri işaretleyerek istersem o alanların elektrik kesinde değeri hafızada tumasını sağlayabilirim.

Veya Timer (zamanlayıcı) kullanırken T0 ile T3999 arasındaki zamanlayıcılar 100 ms sayıyormuş, bunun seçimi ben yapamıyorum fabrikasyon öyle programlanmış.

Ama Programlama tabanlı sistemlerde zamanlayıcıyı seçecektim ve ms, s, saat istediğim zaman birimini seçip çözünürlüğü belirlemiş olacaktım.

Bu şu anda benim kullandığım sistem ama alışılmışlığım dan dolayı kullanıyorum mantıklı olan ve öğrenmeniz gereken programlama tabanlı sistemler, adresleme tabanlılar artık müzelik oldular diyebilirim.

Not: Hafıza alanlarını bilmiyorsanız internetten biraz araştırma yapmanızı tavsiye ederim, çok geniş makale konusu olacağı için şimdi sizlerle paylaşamıyorum ama vakit bulduğum zaman yazacağım.

Faydalı olabildiysem ne mutlu, bir sonraki makalede görüşmek üzere.

arıcılık malzemeleri

7 Yorum

guest
7 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
mstf

strach plc öğrenmek mi mantıklı tia portal öğrenmek mi mantıklı

ozan gündoğdu

Mail ile cevaplıyorum, keyifli forumlar

samet

Sevgili ozan niye buraya direk yazmayıp mail atıyorsun, bak araştırıyorum her yere bakıyorum ve tamda kafamdaki soru bu arkadaşın ki gibi ama sen gidip mail atmışsın olmamış. Buraya yazabilirsen veya bana da mail atabilirsen sevinirim :)

ozan

Merhaba ; peki kardeşim özür dilerim ST – yazılımcı altyapılı insanların kullanmakta rahat olduğu bir yöntem Ladder- Elektrik altyapısını bilip kumanda devresi mantığını oturtmuş insanların rahat olduğu bir yöntem Burda kara size ait , ben ladder ile yazıyorum , ladder de zor hamallık gelen programları st satırı açıp yazarak devame diyorum yani aynı programda hem ld hem st kullanabilirsiniz ( IEC li marka modeller de ) Şu mantıklı diyemem 2sininde pozitif ve negatif yönleri var zaten 2 yöntemi de öğreneceksiniz Mühendislik bir zaten bir programı veya tekniği bilmek değildir , gerek gördüğü zaman o tekniği , programı kullanmayı öğrenebilme becerisidir.… Read more »

aflatun nagiyev

Bir Mühendis Bir Marka PLC-nin Herşeyine Tamamen Hakim Olursa iş Yapabilir. binlerce marka ve model var. hepsini öyrenme zorunluluğu da gereksiz bişey.

yazar ol
arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?