Ana Sayfa Elektrik ve Elektronik Mühendisliği PLC Programlama Dilleri ve Sistemleri

PLC Programlama Dilleri ve Sistemleri

Endüstrimizde durmadan gelişen PLC’ler artık yavaş yavaş yerlerini IPC’lere (endüstriyel bilgisayar) bırakıyor, ama önümüzdeki 50 yıl daha kesinlikle kullanılacaktır kanaatindeyim. Bu cihazlar birkaç farklı dillerde programlanabiliyor, temel olarak 2 dili inceliyoruz.

 PLC Programlama Dilleri:

1- ST (Stacked Tex): C dili gibi bir PLC programlama yazım dilidir.

bm-institute

Bilgisayarcılar, programcılar bu dili severler ve hep Ladder kullananlarla siz program yazmıyorsunuz çiziyorsunuz diye dalga geçerler. :) Temel olarak yazarak programlama (şu şuysa, buda böyle olmuşsa, bu çıkışı 1 yap) gibi ama İngilizce işte. (uzatmıyorum araştırabilirsiniz)

ST de çok kolay yaptığınız bazı şeyler Ladder de zor olabilir ve aynı şekilde Ladder de çok kolay yaptığınız bazı şeylerde ST de çok zor olabilir. O yüzden iki dili de iyi bilen bir programcı gerektiğinde aynı program içerisinde bir ST bir Ladder ile devam edip hünerlerini sergiler ve sağlam programcı odur. (bence)

siber güvenlik

Stacked Tex

2- Ladder (Elektrikçi Dili J)

Genel olarak programcıların alaylılarının tercih ettiği bir dil, dediğim gibi kolaylık ve zorlukları var o yüzden bilmek her zaman avantaj, ST de yazıyor bu böyleyse böyle olsun diyorduk. Bunda da çiziyoruz, kontakları, bobinleri, zamanlayıcıları vs çizerek programlıyoruz.

Elektrikçi Dili ladder

1- Programlama tabanlı; Sistemdeki hafıza alanları programlayan kişi tarafından belirlenir, en yaygın olarak kullanılan ve güncel sistem budur.

Değişkenlerin adını yazıp, hafıza tipini seçtiğimiz, HMI (Operatör panel) de kullanacaksak orada ki değişkenlerde de görünmesi için seçimi yapabiliriz.

Retain (hafızada tut) tikini işaretleyip elektrik tekrar geldiğinde değerini hafızada tutmasını sağlarız. Vs

Öğrenecekseniz bu tarz da öğrenin adresleme tabanlı artık tarih oluyor arkadaşlar. Bunlar çok geniş makale konuları ben sadece başlıkları açıklıyorum şuanda sizlere kafanızda simülasyonunu yapabilin diye.

programlama tabanlı

2- Adresleme tabanlı; Sistemdeki hafıza alanları zaten programlanmış sabittir, programlayıcı seçip adresleme yaparak (bu hafıza alanını bu iş kullanacağım diyerek) çalışma yaptığı sistemdir.

Adresleme tabanlı

Burada gördüğünüz gibi fabrikasyon olarak bana hafıza alanları verilmiş, kalıcı alan (Latch Area) yazan yerdeki tikleri işaretleyerek istersem o alanların elektrik kesinde değeri hafızada tumasını sağlayabilirim.

Veya Timer (zamanlayıcı) kullanırken T0 ile T3999 arasındaki zamanlayıcılar 100 ms sayıyormuş, bunun seçimi ben yapamıyorum fabrikasyon öyle programlanmış.

Ama Programlama tabanlı sistemlerde zamanlayıcıyı seçecektim ve ms, s, saat istediğim zaman birimini seçip çözünürlüğü belirlemiş olacaktım.

Bu şu anda benim kullandığım sistem ama alışılmışlığım dan dolayı kullanıyorum mantıklı olan ve öğrenmeniz gereken programlama tabanlı sistemler, adresleme tabanlılar artık müzelik oldular diyebilirim.

Not: Hafıza alanlarını bilmiyorsanız internetten biraz araştırma yapmanızı tavsiye ederim, çok geniş makale konusu olacağı için şimdi sizlerle paylaşamıyorum ama vakit bulduğum zaman yazacağım.

Faydalı olabildiysem ne mutlu, bir sonraki makalede görüşmek üzere.

arıcılık malzemeleri

5 Yorum

  1. Tabii , iş öğrenmek veya yapmak için bir marka yeterli,

    Aynı marka ürünlerde de farklı programlama dilleri olabilyor , ve işlemci sınıflarına göre programlama tabanlı , veya adresleme tabanlı olarak imal edilebiliyor.

  2. Bir Mühendis Bir Marka PLC-nin Herşeyine Tamamen Hakim Olursa iş Yapabilir. binlerce marka ve model var. hepsini öyrenme zorunluluğu da gereksiz bişey.

    • Tabii , iş öğrenmek veya yapmak için bir marka yeterli,

      Aynı marka ürünlerde de farklı programlama dilleri olabilyor , ve işlemci sınıflarına göre programlama tabanlı , veya adresleme tabanlı olarak imal edilebiliyor.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol Yenilenebilir Enerji Teknolojileri arıcılık malzemeleri siber güvenlik

Yeni Yazılar

Takla Atarken Fotoğrafı Bulunan Jandarma Helikopteri Sikorsky S-70’in Hikayesi

Yabancı haber sitelerine kadar düşen bu meşhur fotoğrafla ilgili internette bir bilgi kirliliği mevcut. Doğrusunu dinliyoruz. İnternette sağda solda bu helikopteri takla atarken gösteren bir...

Osteoartrit Nedir Neden Olur Tedavisi Nedir

Osteoartrit; eklem kıkırdağında erozyon, eklem kenarlarında yeni kemik oluşumu, eklem aralığının kaybı, eklem kıkırdağında yumuşama ve incelme, eklem sıvısında ve kapsülünde biyokimyasal değişikliklerin eşlik...

Halide Edip Adıvar Handan Özeti

Halide Edip Adıvar’ın Handan adlı bu eseri, mektuplardan oluşan bir roman olma özelliğini taşımaktadır. Romanda, kitabında ismi olan başkarakter Handan isimli bir kadın bulunmaktadır....

Some Ethical Problems For Turkey

Examples of creating solutions to some of the ethical problems existing in Turkey, I wanted to share with you. I believe that we should...

Mühendislik Maaşları

Nükleer Enerji Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda nükleer enerji mühendisliği maaşları hakkında internetten araştırarak bulduğum bilgileri sizlerle paylaşacağım. Nükleer enerji mühendisliği; atom çekirdeğinin parçalanması sonucunda ortaya çıkan...

Enerji Sistemleri Mühendisliği Maaşları

Bu yazımızda sizlere enerji sistemleri mühendisliği maaşları hakkında bilgi vereceğiz. Enerji sistemleri mühendisliği bölümü, her cinsten enerjinin kaliteli, yeterli ve düşük maliyetli bir taraftan...

Özel Sektörde Mühendis Maaşları

Her gencin hayallerini süsler üniversite sıralarında okumak. Bazıları imkanlar nedeniyle buna sahip olamazken bazıları da baba parasını harcar ailesinden uzak diyarlarda. Ama bazıları var...

Devlet Memuru Maaşları

Yıllardır orta sınıf için en ideal meslek olan memuriyet, birçok kişinin hayalidir. Mesai saatlerinin normal olması ve hafta sonlarının tatil olması, resmi tatillerde izin...