Otomotiv Mühendisliği

5492
Otomotiv Mühendisliği

Otomotiv mühendisliği nedir? Motorlu taşıt araçları olan otomobil, minibüs, otobüs ve kamyonu planlayan ve üretimini denetleyen iş dalıdır. Otomotiv mühendisi olabilmek için birtakım özelliklere sahip olunmalıdır. Bunlar arasında akademik yeteneği gelişmiş olmak, şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneği, matematik ve fizik alanında başarılı olmak, mekaniğe karşı ilgili olmak, yaratıcı ve tasarım konusunda yetenekli olmak yer almaktadır.

Otomotiv mühendisliğinin görevleri nelerdir?

Otomotiv Mühendisliği nedir

Otomotiv mühendisliği yaptığı görev açısından makina mühendisliğine çok benzemektedir. Görevleri arasında;

  • Motorlu taşıt araçlarının projelerini yapmak
  • Araçların kullanım yerine göre denge hesaplarını yapmak
  • Teknik hesaplar yaparak aracın güvenliğini azami duruma getirmek
  • Aracın fren takımlarını ve imalatını yaptırmak
  • Üretilen parçalarda aksaklık olup olmadığının kontrolünü yaparak aksaklıkları gidermek yer almaktadır.

Otomotiv mühendisliği ülkemizde gelişmiş sektörler arasında yerini almaktadır. Özellikle İstanbul, İzmir ve Bursa’da otomotiv motor ve parçalarının üretimi yapılmaktadır. Bu yüzden bu bölgeler otomotiv sanayinin geliştiği bölgeler arasında yer almaktadır. Otomotiv mühendisliği üretimin başından sonuna kadar olan süreçlerde tasarım, mühendislik hesapları, yönetim ve üretim stratejilerine hakim olmalıdır. Ayrıca yabancı dil bilmek son derece önemli olmaktadır. Bu İngilizce olabileceği gibi farklı bir yabancı dil de olabilir. Yabancı dil rakiplerin önüne geçmek için bir kriterdir. Otomotiv sektöründe daha iyi bir konuma gelmenin de şartlarından biridir.

Otomotiv mühendisinin çalışma alanları nelerdir?

Çalışma alanları arasında otomotiv fabrikaları, yan sanayi fabrikaları, yetkili servisler, tedarikçiler, araç muayene istasyonları, askeri savunma ve destek kuruluşları, DSİ, TCDD, THY, MKEK ve büyükşehir belediyeleri gibi devlet kurumları yer almaktadır.

Otomotiv mühendisliğinin maaşları nasıldır?

Her firma için maaş politikası farklıdır. Aynı zamanda aynı firmada farklı görevler üstlenen mühendislerin maaşlarında da farklılıklar gözlenmektedir. Araştırma geliştirme departmanında çalışan bir mühendisin maaşı 5000 liraya kadar çıkabilmektedir. Yabancı otomobil firmalarında ise bu rakam 5000 dolardan başlamaktadır. Yeni mezun otomotiv mühendisleri için iş imkânları özel sektörde daha fazla olmaktadır.

Otomotiv mühendisliği eğitiminin verildiği yerler nerelerdir?

2007 yılından beri ülkemizde sadece Hacettepe Üniversitesinde eğitim verilmektedir. Ancak makina mühendisliği mezunları yüksek lisans yaparak bu ünvanı alabilmektedir.

İlginizi çekebilir: otomotiv mühendisliği maaşları

3 Yorum

  1. Donanımsız ve yeni mezun, yabancı dil bilmeyen bir otomotiv mühendisinin iş alanı oldukça düşüktür. Bu diğer mühendisliklerde de zaten böyledir. Otomotiv sanayisinin bu kadar geliştiği bir ülkede yazdığın yorum gereksiz bir yorum olmuş. Hangi ülkede yaşıyorsun?

    Üstteki yorumu yazan %90 makine mühendisi bir arkadaş olması lazım. :)

  2. Konuyu güncellemek gerek. Otomotiv mühendisliğini birçok üniversite vermektedir. İş alanı da oldukça düşüktür…

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.