Florürün Zararları

16432
Florürün Zararları

Flor “F” ile ifade edilir. 1771 yılında Scheele tarafından bulunmuş olsa da, 1886 da Fransız kimyacı Henri Mousissan tarafından elde edilebildi. Flour elementini -23°C derece de elektroliz yaparak Floru elementel olarak elde etti.

Flor tüm elementlerin içinde elektronegatif ve reaktif olarak aktifliği en yüksek lementlerdendir. Flor gazı ile camı biraz ısıttığınız zaman büyük şiddetle yanar. Hemen hemen tüm organik bileşikler hidroflorik asit ve CF4 bileşikleri açığa çıkararak yanarlar. Yani Flor ısı ile tepkimeye girince şiddetli bir şekilde yanar.

Flor, oksijen, sodyum, potasyum ya da kalsiyum oksitler ile tepkimeye girmez. Oksijenle tepkiye girince florür olurlar. Florürün solunması çok tehlikelidir. Kronik olarak alındığı zaman diş minelerinde çıkmaz lekelere, diş dökülmelerine ve eklemlerde kireçlenmelere neden olmaktadırlar.

FlorürSon zamanlarda ilk okullarda bazı Flor uygulamalarına onay verilmesi için velilerden imza alınması olayı da olduğunu duyuyoruz. Avrupa da Flor uygulaması yasaklandığı halde ülkemizde halen uygulanmaya çalışması da garip bir durumdur. Buradaki Flor Sodyum Florür yani bağırsakta yüksek derece emilimi olan zararı yüksek olan Flordür.

Özellikle diş fırçalama ile 2-3 dakikalık Florun bir etkisinin olmadığını uzmanlar da söylemektedir. Florun dişe faydalı olması için kan yolu ile dişe ulaşması gerekmektedir.

Flor, lokal uygulama ile ağızdan emilerek tiroid deki iyodu yerinden sökerek kendisi geçmekte ve hipotiroidiye sebep olmaktadır. Hipotiroidide kolesterol yükselmekte ve onun için statin kullanılmakta ve kas nekrozu, depresyon, kas zayıflığı, hafıza bozuklukları meydana gelmektedir. Antidepresant ilaç kullanımları iştah açıp kilo aldırdığı için insülin direnci artmakta ve diabet riski ortaya çıkmakta, kas zayıflıkları ile vücut direnci düşmekte, Alzheimer tarzı hafıza bozukluklarına yol açmakta Ayrıca erkek üreme sistemini de etkileyerek üreme bozukluklarına sebep olmaktadır.

Kısacası Florün sanayi üretimi olup olmaması ve yoğun alınıp alınmaması durumuna bağlı olarak kendimizi zehirlemeye sadece hazır gıdalar ile değil, sağlıklı olmak için de zehirliyoruz. Bu yüzden kendinizi ve çocuklarınızı flor tabletlerinden uzak tutunuz.

Saygılarımla.

2 Yorum

  1. merhaba, Ben mühendis değilim öğretmenim ama iki oğlumda mühendis .Mühendislikle ilgili kendi alanım olan biyoloji ve gıda mühendisliği ile yayınlarınızı beğeniyorum. Kendi sayfamda paylaşmak istiyorum ama paylaşım butonunu göremedim.rubumda paylaşım yapabilirsiniz.Başarılar..

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.