Ana SayfaEğitimPazarlama Karması 4P Nedir

Pazarlama Karması 4P Nedir

Üretim öncesinden başlayan, üretim sonrasında devam eden, satış yapıldıktan sonra da faaliyetini sürdüren pazarlama günümüzde tamamen yanlış anlaşılmaktadır. Türkiye’de bu durum yıllardır seyyar satıcılarla, kapıdan satış ile karıştırılmış halen karıştırılmaya devam edilmektedir. Bunun özündeki yanlış ise pazarlamanın sadece ürünü satmak için var olduğu düşüncesidir. Pazarlamanın amacı sadece ürün satmak değil, doğru ürünü üretebilmektir. 1900’lü yıllardaki ne üretirsem onu satarım düşüncesi artık iş göremeyince, işletmelerin sorduğu sorular pazarlamanın doğuşuna neden olmuştur.

O dönemde ortaya çıkmış olan pazarlama ne üretirsem onu satarım düşüncesini tamamen yıkıyor ve işletmelere neyi nasıl üretmeliyim ki satabileyim? Sorusuna cevap veriyordu. Zaman içerisinde üretilen ürünlerin tek başına yeterli olmaması farklı çalışmaların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Burada ise devreye pazarlamanın kurucusu Phılıp Kotler’in 4P’si devreye girmiş ve pazarlamaya 4P’yi kazandırmıştır.

4p nedir

4P Nedir

  • Product (ürün)
  • Price (fiyat)
  • Place (dağıtım)
  • Promotion (tutundurma)

Burada en dikkat çeken konu ise, tutundurmadır. Çünkü tutundurma faaliyetinin en önemli çalışmaları reklamlar, halkla ilişkiler ve tanıtımdır. Bilinenin aksine pazarlama reklamın değil, reklam pazarlamanın tutundurma faaliyetidir. Reklamcılık ve halkla ilişkiler pazarlamanın alt çalışması olarak yapılır. Reklamcılık tarihine bakıldığı zaman pazarlamadan eski gibi görünür. Ama reklam, bir ürünü piyasaya sunmak için en önemli etken değildir. Pazarlama reklam öncesinde ergonomi, tasarım, hammadde tedarik etme, fiyat belirle gibi rakipleriyle rekabet edecek ürünler piyasaya sunarak reklamı daha avantajlı ve daha etkili kılar.

Asıl noktamız ise, kapıdan satış ve seyyar satıcılar. Kapıdan satış pazarlama değildir. Kapıdan satış sadece pazarlamanın dağıtım ve satış faaliyetidir. Ürünü müşteriye ulaştırmak için daha hızlı davranmanın yoludur. Üretilen ürünün tüketiciyle daha hızlı buluşturmayı sağlar, tüketiciye ürünü kullanma fırsatı verebilir. Ürünleri garantilidir.

Önemli olan nokta ise kapıdan satış yapan kişinin bir firmaya bağlı olmasıdır. Kendi inisiyatifini kullanma yetkisi pek yoktur ve ürün hakkında her şeyi bilmek zorundadır. Seyyar satıcılar ise bir firmayla bağlantılı değildir. Ürünü kendi keyfine göre seçer ve istediği kadar inisiyatif kullanır, garanti veya ürünü o an için deneme kullanma gibi işlemleri yaptırmayabilir.

Kitap Özeti
Kitap Özeti
Ünlü yazarların kitap özetlerini ele alıyorum. Umarım kitap özetleri sizlerin hoşuna gider.
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?