Platon’un Beş Katı Cismi

8378

Platon bir felsefeci kimliğinin yanı sıra matematik ile de yakından ilgilenmiştir. Eski dönemlerde sadece bir alanda uzman kişileri görmek pek mümkün değil. Kimisi felsefe ile ilgilenirken astronomi, sanat, müzik gibi konularda da çalışma imkanı bulmuşlardır.

Eflatun ya da diğer ismi ile Platon katı cisimlerinin kenarları, düzgün eş çokgenler oluşturur. Bunlar dışbükey cisimlerdir. Yalnızca beş katı cisim bu kurala uyar. Katı sözcüğü kaya, çekirdek, küre, piramit, kutu, küp gibi üç boyutlu herhangi bir cisim için kullanılır. Katı cisimlerin özel bir çeşidi olan düzgün katı cisimler eski yunanlı düşünür Eflatun tarafından bulunmuştur.

5 katı cisimDüzgün katı cisimlerin bütün yüzleri aynı boy ve biçimdedir. Mesela küp düzgün bir katı cisimdir çünkü bütün yüzleri aynı büyüklükte olan karelerdir fakat dikdörtgenler prizması düzgün bir katı cisim değildir. Çünkü yüzleri aynı büyüklükte olan dikdörtgenlerden oluşmamıştır.

Eflatun yanlızca 5 düzgün cisim olduğunu ya da geometrik şekil olduğunu söylemiştir ve kanıtlamıştır. Bunlar dört yüzlü, altı yüzlü yada diğer adıyla küp, sekizyüzlü, oniki yüzlü ve yirmi yüzlüdür.

1 Yorum

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.