Ana SayfaÜrün İncelemeSennheiser HD 820 Kulaklık İncelemesi

Sennheiser HD 820 Kulaklık İncelemesi

Sennheiser HD 820, sistemi kendine bağımlı olmayan kulaklıklarda bazı HiFiMAN ürünlerinden sonra en başarılı kulaklıklardan biri. Sennheiser tarafından arandım ve Muhteşem Kasım ve Black Friday indirimleri bir araya geldi ve 53999 TL’lik bu kulaklığı 3’te 2’si fiyatına 35999 TL’ye satın aldım. 3-4 yıl sonra satarken Euro bazında aynı fiyata satmaya çalışacağım.

Öyleyse incelememizi taçlandıralım ve detaylandıralım.

-Bas, Mid ve Tiz kalitesi
-HD 800’den ne kadar farklı? (Sahne)
-Daha uygun alternatifler neler?
-İncelemesini yaptığımız diğer kulaklıklardan çok mu farklı?
-SONUÇ

Bas, Mid ve Tiz kalitesi

Öncelikle böyle bir kulaklığı ortalama bir müzik çalarla veya telefonla heba etmemek gerekiyor. Uygun fiyatlı bir DAC alabilirsiniz. 500 dolar civarı bir DAC ve belki üzerine kaliteli sayılabilecek bir amfi performansını almak için yeterli bu kulaklığın. Yapılacak devasa yatırımları da yanlış buluyorum. Sonra aradaki farkın azlığına bakıp DAC için verdiğiniz 2500 doların hayal kırıklığı yaratabileceğini ön görebilirsiniz. Asla fark olmaz demiyorum, düşük Crosstalk ve yüksek SNR değerlerinde uygun bir DAC sizi mutlu edecektir.

Bas kalitesi gerçekten de muazzam. Ben Almanya’da denediğim Sennheiser Orpheus’tan bir farkını göremedim. Tabii telefonla dinlerseniz başta empedanstan ötürü düşük seviye bir bas alacaksınız, bunu belirtmem lazım. Herhangi bir Subwoofer’dan derin, geniş yayılımlı bir bas kalitesi var. Mid kalitesi daha önceden incelediğimiz Sennheiser HD 660S’ten bile iyi ama arada uçurum yok. Tiz kalitesi beklenilenden iyi, ben bir IEM de olsa Sennheiser IE 900 kadar iyi buldum.

kayrahd820

HD 800’den ne kadar farklı? (Sahne)

Kişisel tercihlere dayansa da ben HD 800’den daha iyi buldum HD 820’yi. Kimileri HD 820’yi beğenmese de bence bu kulaklık olmuş. HD 800 açık tarzda olduğu için daha geniş bir sahneye sahip ama aynı sürücüler kullanıldığı için HD 820’de daha derin bir sahne söz konusu. Ben bu bağlamda HD 660S’in çok ötesinde buldum HD 820’yi. Genel olarak iki kulaklığı art arda dinleyen birisi (HD 820 ve HD 660S) farkı anlayacaktır.

Daha uygun alternatifler neler?

En uygun alternatif HD 650 gibi duruyor. Sennheiser Orpheus 95 puan alırsa, HD 820 85 genel puan alır, ki Orpheus’la aynı derinliğe sahip ve HD 660S ve de HD 650, IE 900 gibi kulaklıklar ise 75 puan alır. Yani ortalama bir kulağın anlayacağı kadar fark söz konusu. Yine Grado’dan GS serisi iyi bir alternatif oluyor. Yanlış anlaşılma olmasın, elbette pek çok kulaklık markası var ama ülkemizde satış yapmaya çoğu üretici yanaşmıyor. Bu bağlamda Sennheiser en iyi alternatiflerden biri oluyor.

İncelemesini yaptığımız diğer kulaklıklardan çok mu farklı?

Şahsıma göre Sennheiser HD 820 54000 TL’yi hak edecek bir kulaklık değil. Daha uygun fiyata HD 800 veya bulunuyorsa HD 800S alınabilir. Ben 54000 TL vermez ve Focal ürünlerine yönelmeyi tercih ederdim. Ki 36000 TL de bütçemi çok zorladı ülkede kalan son orta-üst gelirli kesimlerden biri olarak. HD 660S tercih edilebilir, HD 650 tercih edilebilir, Grado GS serisi tercih edilebilir veya HiFiMAN’in giriş seviyesi ürünleri de tercih edilebilir. 6000 dolar + KDV’ye gelen en pahalı HiFiMAN kulaklıklarından olan bu ürünlerin de 90-95 puan alacağı düşünüldüğünde bir yerden sonra fiyatta yukarı çıkmamız anlamsız farklar elde etmemizi sağlıyor.

hd820

SONUÇ

Tekrarlayalım, bu kulaklık 54000 TL etmez, bu fiyatlarda Focal veya HiFiMAN ürünlerine yönelmekte fayda var ama bu fiyatlar ortalama bir ABD’linin bile bütçesini zorlayabilecekken, Türkiye’de alan çok küçük bir kesim kalacaktır. İncelemelerimiz devam edecektir, PC topladım, muazzam bir inceleme gelebilir belki. Keyifli okumalar!

Kayra Rıdvan ÖZCAN
Kayra Rıdvan ÖZCAN
Hi-Fi, bilgisayar donanımı ve robotik konusunda sürekli olarak bilgi edinen, güncel bilgilerden kendini mahrum bırakmayan, fen bilimleri ve felsefe sevdalısı, müziğe tutkun Mühendis Beyinler yazarı. YTÜ EHM 2020. 8 yıldır Mühendis Beyinler yazarı.

5 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
5 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?