Şirket Nasıl Kurulur

1307
Şirket Nasıl Kurulur

Bir fikriniz var, hayata geçirmek ve hedeflerinize ulaşmak istiyorsunuz. Nereden başlayacağınızı ve izleyeceğiniz yolu bilmiyorsunuz. Bu yazımda amacım fikri ve hedefleri olan girişimcilere şirket türlerini anlatarak hedeflerine uygun şirketi kurmalarına yardımcı olabilmektir.

Türk ticaret kanununda şirketler başlıca Şahıs şirketleri, Limited şirketler ve Anonim şirketler olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Şirket seçimi konusuna baktığımızda; ticari hacmin düşük olduğu, bir deneyeceğim tutarsa tutar tutmazsa bırakacağım fikri ön plana çıktığı durumlarda şahıs şirketi kurmalıyız, formaliteleri azdır, masrafları düşüktür ve işlemleri pratiktir, bir dilekçe ile kurulup bir dilekçe ile kapatılması mümkündür. Fakat ticari hacim beklentilerinin yüksek olduğu, stabil bir işleyişin benimsendiği ve desteklendiği bir fikirde kesinlikle tercihimiz Limited ve Anonim şirket kurmak olmalıdır.

şirket

Şirketleri yapısal olarak incelediğimizde;

  • Şahıs şirketleri ortakları ile şirketin mal varlığı açısından birleştiği şirket tipidir, şirketin borçlarından ortaklar tüm mal varlığı ile sorumludur. Kurarken sermaye şartı yoktur.
  • Limited şirketleri en az 1 ortak ve 10.000 TL sermaye ile kurulabilir, kuruluş aşamasında sermayenin ¼ ödenmesi yeterlidir, ortaklar sadece şirkete ait olan kamu borçlarından sorumludur.
  • Anonim şirketler en az 1 ortak ve 50.000 TL sermaye ile kurulabilir, kuruluş aşamasında sermayenin ¼ ödenmesi yeterlidir, ortaklar sadece taahhüt ettikleri sermayeyi ödemekle sorumludur.

şirket kurulumu

Şirketlerin faaliyeti geçme süreci; Limited ve Anonim şirketler ana sözleşme hazırlanarak ticaret sicilde tescil ettirilerek kurulmaktadır.

Şahıs şirketleri kuruluşu ise işletmenin bulunduğu yerdeki vergi dairesine işe başlama formu verilerek kurulmaktadır.

Şirket kurma fikrinizi faaliyete geçirme aşamasında anlaşmış olduğunuz Mali Müşaviriniz size destek olacak ve kuruluş işlemlerini sizin adınıza yerine getirecektir. Bir sonraki yazımda şahıs şirketlerinin adım adım vergi dairesi işlemlerini, sermaye şirketlerini ise ticaret sicil işlemlerini anlatacağım.

Önceki İçerikAlgoritma ve Akış Şemaları
Sonraki İçerikSağlık Hakkı Nedir
Armağan Yörük
Merhaba ben Armağan Yörük Serbest Muhasebeci Mali Müşavirim, 7 yıl Kurumsal şirketlerde Muhasebe Müdürü ve Maliyet Muhasebesi Uzmanı olarak görev aldım. Piyasadan gelen yoğun talep ve ideallerim doğrultusunda kendi ofisimi açarak birçok şirkete Mali Müşavirlik danışmanlığı, Muhasebe sisteminin kurulması, Yönetim raporlarının hazırlanması, maliyet sisteminin oluşturulması, gerçek ve tüzel kişilere mali konularda danışmanlık hizmetleri vermekteyim. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli, vakit ayırıp bıraktığınız yorumlar için çok teşekkür ederim. smmm@armaganyoruk.com

2 Yorum

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.