Ana Sayfa Eğitim Şirket Nasıl Kurulur

Şirket Nasıl Kurulur

Bir fikriniz var, hayata geçirmek ve hedeflerinize ulaşmak istiyorsunuz. Nereden başlayacağınızı ve izleyeceğiniz yolu bilmiyorsunuz. Bu yazımda amacım fikri ve hedefleri olan girişimcilere şirket türlerini anlatarak hedeflerine uygun şirketi kurmalarına yardımcı olabilmektir.

Türk ticaret kanununda şirketler başlıca Şahıs şirketleri, Limited şirketler ve Anonim şirketler olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Şirket seçimi konusuna baktığımızda; ticari hacmin düşük olduğu, bir deneyeceğim tutarsa tutar tutmazsa bırakacağım fikri ön plana çıktığı durumlarda şahıs şirketi kurmalıyız, formaliteleri azdır, masrafları düşüktür ve işlemleri pratiktir, bir dilekçe ile kurulup bir dilekçe ile kapatılması mümkündür. Fakat ticari hacim beklentilerinin yüksek olduğu, stabil bir işleyişin benimsendiği ve desteklendiği bir fikirde kesinlikle tercihimiz Limited ve Anonim şirket kurmak olmalıdır.

şirket

Şirketleri yapısal olarak incelediğimizde;

 • Şahıs şirketleri ortakları ile şirketin mal varlığı açısından birleştiği şirket tipidir, şirketin borçlarından ortaklar tüm mal varlığı ile sorumludur. Kurarken sermaye şartı yoktur.
 • Limited şirketleri en az 1 ortak ve 10.000 TL sermaye ile kurulabilir, kuruluş aşamasında sermayenin ¼ ödenmesi yeterlidir, ortaklar sadece şirkete ait olan kamu borçlarından sorumludur.
 • Anonim şirketler en az 1 ortak ve 50.000 TL sermaye ile kurulabilir, kuruluş aşamasında sermayenin ¼ ödenmesi yeterlidir, ortaklar sadece taahhüt ettikleri sermayeyi ödemekle sorumludur.

şirket kurulumu

Şirketlerin faaliyeti geçme süreci; Limited ve Anonim şirketler ana sözleşme hazırlanarak ticaret sicilde tescil ettirilerek kurulmaktadır.

Şahıs şirketleri kuruluşu ise işletmenin bulunduğu yerdeki vergi dairesine işe başlama formu verilerek kurulmaktadır.

Şirket kurma fikrinizi faaliyete geçirme aşamasında anlaşmış olduğunuz Mali Müşaviriniz size destek olacak ve kuruluş işlemlerini sizin adınıza yerine getirecektir. Bir sonraki yazımda şahıs şirketlerinin adım adım vergi dairesi işlemlerini, sermaye şirketlerini ise ticaret sicil işlemlerini anlatacağım.

Armağan Yörük
Armağan Yörük
Merhaba ben Armağan Yörük Serbest Muhasebeci Mali Müşavirim, 7 yıl Kurumsal şirketlerde Muhasebe Müdürü ve Maliyet Muhasebesi Uzmanı olarak görev aldım. Piyasadan gelen yoğun talep ve ideallerim doğrultusunda kendi ofisimi açarak birçok şirkete Mali Müşavirlik danışmanlığı, Muhasebe sisteminin kurulması, Yönetim raporlarının hazırlanması, maliyet sisteminin oluşturulması, gerçek ve tüzel kişilere mali konularda danışmanlık hizmetleri vermekteyim. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli, vakit ayırıp bıraktığınız yorumlar için çok teşekkür ederim. smmm@armaganyoruk.com

3 Yorum

 1. Şirket kurmadan önce
  1-Aylık ve Yıllık olarak giderlerinizi bir excele mutlaka yazın.( İyi -orta-kötü senaryo olarak )
  2-Giderleriniz konusunda mali müşavirinize ve/veya sizinle aynı sektörde bulunan arkadaşlarınıza sorun ( Sonradan sürpriz olmasın)
  3-Yapacağınız işte vergisel avantajlar var ise önceden bu konuları mali müşaviriniz ile netleştirin.( Yurtdışı yazılım ve mühendislik hizmetleri ise nasıl ilerlenmesi gerektiğini öğrenin ) -Admob v.b. ise hatalı işlem sakın yapmayın. Amazon FBA veya Dropshipping süreçlerinde de her adımı teyit ederek ilerleyin.
  4-Ne zaman, kime , ne kadar ve ne için ödeyeceğiniz ile ilgili elinizde her zaman bir takviminiz olsun
  5-Mali Müşavirinize aylık danışmanlık ve muhasebe ücreti dışında herhangi bir bedel göndermeyin. Vergilerinizi ve Bağ-kur primlerinizi kendiniz ödeyin.( Internet bankacılığı üzerinden son derece kolayca ödenebiliyor)
  6-Aylık gider ve gelir belgelerinizi son derece özenli tutun, yıllar sonra gerekebilir.
  7-Hangi tip şirketin size daha uygun olacağına 1.maddedeki gelir ve gider rakamlarına göre karar vermek gerekli.( isteyene hesaplama excelini gönderebilirim )
  8-Internet vergi dairesi şifreniz siz de olsun, ara ara girin borç sorgulayın. Unuttuğunuz var mı ? Atlama olmasın
  9-Mümkün ise ön muhasebe programı kullanın ( Web tabanlı ücretsiz olanlar var )
  Ek olarak
  1-18-29 yaş arası 3 yıl gelir vergisi muafiyeti var ( 75.000 tl ye kadar )
  2-18-29 yaş arası ilk 1 yıl bağkur primi yok.
  3- Yurtdışına hizmet satışı yapıyorsanız ( Yazılım v.b.) Kdv yok
  4-Yurtdışına hizmet satıyorsanız ( Yazılım-Raporlama-Tasarım v.b. ) % 50 si gelir vergisinden istisna
  Sorularınızı isterseniz bana mail atabilirsiniz.
  Mali Müşavir Evren ÖZMEN

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar