Tedarikçi Kalite Geliştirme Bölümünün Sorumlulukları

6882
tedarikci-kalite-gelistirme

Tedarikçi kalite bölümü, satın alınan ürünlerin müşteri isteklerine ve beklentilerine uygunluğunu sağlar ve denetler. Bölümün sorumlu olduğu satın alınan ürünler genellikle üretimde kullanılan hammalzemeler ve montaj hatlarında kullanılan bileşen/kompozan parçalardır. Bazı satınalınan hizmetler de aynı zamanda hizmetin kalitesinin müşteri memnuniyetini direkt olarak etkileme oranına göre tedarikçi kalite bölümünün sorumluluğu altında olabilir. Kalite problemlerine dikkatin sürekliliğini sağlamak için, tedarikçi kalite geliştirme mühendisleri tedarikçilerle odaklanmış iletişim çabasına girmek durumundadır. Bu doğrultuda, tedarikçi kalite geliştirme mühendislerinin doğru bilgi ve tecrübeye sahip olması önem arz eder. Tedarikçi kalite performası, müşteri firmanın yeterlilik seviyesiyle doğru orantılıdır. En etkili tedarikçi kalite geliştirme mühendisleri, derin teknik ve kalite uzmanlıklarını ve tedarikçilerinin operasyonlarındaki ve yönetim uygulamasındaki değişimi etkin bir şekilde yönlendirmek için güçlü bir iş zekası ile birleştirebilen insanlardır.
Kalite Geliştirme

Denetim ve Değerlendirme

Yeni tedarikçi seçimlerinde, tedarikçi kalite bölümü imalatçının prosesini ve yeteneğini değerlendirmek üzere onu denetler. Bu denetimler imalatçının tesisinde gerçekleşir. Tedarikçi kalite geliştime mühendisi üretim proseslerini inceler, iş talimatlarına, kontrol planlarına ve istatistiksel proses kontrol kayıtlarına göz atar ve personelle mülakat gerçekleştirir. Denetim raporları tedarikçinin güçlü ve zayıf yönlerini yansıtır. Yeni tedarikçi kalite denetiminin amacı, imalatçının onaylı ya da onaysız bir kaynak olduğunu belirlemektir. Tedarikçi kalite geliştirme mühendisleri aynı zamanda imalatçıların onaylanmış pratiklerini, yasal düzenlemelere uyum sağlamaya devam ettiklerini ve diğer istekleri karşıladıklarını doğrulamak adına, onları periyodik ve sistematik olarak denetlemeye devam eder.

Performans Takibi

Tedarikçi kalite bölümü tedarikçinin performasını takip eder. En yaygın ölçüm metodu, hata bildirimlerinin sayısıdır: hatalı ürünler, teslimat hataları ve tedarikçi kaynaklı müşteri isteklerini karşılayamama durumları. Tedarikçi kalite bölümü aynı zamanda her tedarikçinin kalitesizlik maliyetini de takip eder. Kalite maliyetleri değişim, onarım ve hurdalamaları içeren iş ve malzeme kaynaklarıyla ilişkilidir. Maliyetler, garanti ve iade durumlarında inanılmaz derecede büyüyebilir. Tedarikçi kalite performansı ve maliyetler, satınalma, yönetim ve diğer iç paydaşlara yayınlanmaktadır.

Düzeltici Aksiyonlar

Tedarikçinin problemi çözmesi beklediği durumlarda, tedarikçi kalite geliştirme ekibi tedarikçi personeliyle çalışarak kök nedenlerin belirlendiğinden ve düzeltici aksiyonların alındığından emin olur. Düzeltici aksiyon alınan problemler bir ürüne ya da bir prosese mahsus olabilir. Proses – temelli problemler daha çok tedarikçi kalite denetimlerinde ortaya çıkar. Müşteri firmanın tedarikçiyle ilişkisine bağlı olarak, tedarikçi kalite geliştirme mühendisi tedairkçinin problem çözme takımında yer alabilir, ya da basitçe hata bildirimlerini tedarikçiye yayımlar, sonra alır, inceler ve onaylar ya da tedarikçi aksiyon planı üzerinden reddeder.

Tedarikçi Proje Yönetimi

Tedarikçi kalite geliştirme mühendisleri imalatçı tarafından yeni projeler için sağlanacak alt kompozanların projelendirme aşamasından, ilk numune ve ürün dosyası hazırlama aşamalarına kadar takip eder. Bu esnada müşteri firma organizasyonuna göre ürün testlerinin ve ölçümlerinin takibini yapar, kalıpların iyileştirilmesi ve kontrol fikstürlerinin tasarımlarını imalatçı tesislerinde kontrol eder. En son aşamada ürün dosyasının uygunluğunu müşteri isteklerine uygunluk açısından değerlendirerek PSW onayı verir ve ürünün seride devreye alınmasını sağlar.

Tedarikçi Kalite Sıralaması ve İyileştirme

Bir tedarikçi kalite geliştirme mühendisi imalatçılarını iyileştirmek adına onlara öncelik sırası verir. Tedarikçi sıralaması, müşteri firmayı kötü anlamda en çok etkileyen tedarikçiyle başlar. Etkiler değerlendirilirken, bütün tedarikçilerden alınan toplam parçaların oranı ve satınalma ve kalite maliyetlerini hesaba katarak toplam maliyetlerin oranı temel alınır. Müşteri firmayı en çok etkileyen tedarikçi firmalar tedarikçi kalite geliştirme mühendisleri tarafından iyileştirme hedefleri arasına alınır ve doğrudan imalatçı personel ile iç prosesler sürekli bir biçimde iyileştirilmeye çalışılır.

Kaynak:

  1. work.chron.com/responsibilities-supplier-quality-department-21344.html
  2. assets.mckinsey.com/practice-clients/operations/supplier-quality-management-a-proactive-and-collaborative-approach
Önceki İçerikMatematik ve Gen Hareketi
Sonraki İçerikAsal Sayıların Dağılımları Üzerine Bir Çalışma
Utkay Nesim Gögebakan
1984 senesi Bursa doğumluyum, Bursa'da yaşıyorum. 2010 senesinde Atılım Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği bölümünden lisans diplomamı aldım. Otomasyon dalında uzmanlık eğitimimi tamamladıktan sonra 2 yıl boyunca Dijital Tekstil Baskı Makineleri sektöründe Teknik Servis Mühendisi olarak baskı makinalarının mekanik, elektronik ve yazılım kurulumlarını ve bakımlarını gerçekleştirdim, renk kalibrasyonu dalında uzmanlaştım. Makine sektörünün ardından otomotiv sektörüne yönelerek Kaynak Prosesinde Yalın Çalışmacı olarak 2 sene hizmet verdim ve son durağım olan Kalite alanında görevimi sürdürmeye devam ettim. Güncel olarak yurtiçi ve çoğunlukla yurtdışı birçok Tier 2 firmadan sorumlu Tedarikçi Kalite Geliştirme Mühendisi pozisyonunda çalışmaktayım ve Bursa Teknik Üniversitesi'nde Uluslararası Ekonomi Politikası alanında yüksek lisansıma devam etmekteyim. İngilizce, Almanca ve Fransızca bildiğim yabancı diller arasındadır.

1 Yorum

  1. Merhabalar. Yazınızı okudum tebrik ederim. Ülkemizde malesef vasıflı olmayanların pratik olarak yetiştiklerini düşünerek bir şekilde sistem oturtmaya çalıştıkları fakat pek çok problemlerin olduğu, üretimle nerde ise aynı riskleri taşıyan bir bölüm olduğuna inanıyorum. Ülkemizde en kısa sürede değerini bulması dileği ile. İyi çalışmalar diliyorum.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.