Ana SayfaAlgoritma ve ProgramlamaKripto Paralara Yatırım Yapmadan Önce Okunması Gereken Bir Yazı

Kripto Paralara Yatırım Yapmadan Önce Okunması Gereken Bir Yazı

Son 20 yıldır borsa yatırımcısıyım. Bundan önce, üniversitede bir finans uzmanıydım. İster hisse senetlerine, ister altın ya da kriptoya yatırım yapın, yatırımın temelleri değişmez. Hangi mala (emtia) yatırım yaparsanız yapın, malın değeri; doğrudan etkileyen, bazı faktörler ve duygular tarafından yönlendirilir. Bu, her malın aynı metriklerle değerlendirilmesi veya duyguların faktörlere göre dağılımının her biri için aynı kaldığı anlamına gelmiyor.

Hisse senetleri ve kripto ile olan fark, duygudur. Etkileyici faktörlere oranla duygu, üç kat daha fazla etki etmektedir. Bununla birlikte, duygunun kısa vadeli bir etkisi vardır. Uzun vadede etkileyici faktörler ise; yatırım açısından yeterli coin, hisse senetleri, her ne olursa olsun, tüm dikkatini ürünlerine veren ve gelirlerini artırmak isteyen bir ekip liderliğindedir.

Kısa vadede; duygu, fiyatları yukarıya veya aşağıya çeker. Uzun vadede ise varlığın değerine yönlendirilir. Bu yüzden bitcoin, uzun yıllar sonra değer kazanmaya devam ediyor. Dalışlar ve yükselmeler var ama ilerleme hep yukarıya doğru.

yatırım yapmadan önce

Sormanız gereken soru şu: Siz uzun vadeli yatırımcı mısınız yoksa hızlı zenginleşebileceğini düşünen kısa vadeli mi? Uzun vadeli yatırımcılara tavsiyem; beğendiğiniz bir parayı, amacı ve ekibini temel alarak satın almaktır. Finansal değerleri görmezden gelin. Piyasa değeri, fiyat, dolaşım. Bunların hepsi saçmalık. Üzgünüm ama teknik analist olarak bu metriklerin değerini göremiyorum. Özellikle bu metrikler duygu ile beslendiğinde.

“Zengin olmak isteyen “(kısa vadeli) topluluğa gelince; size iyi şanslar. Saçma bir amaç içindesiniz. Bu konuda hata yapmayın. İyi seçtiğinizi ve araştırma yaptığınızı ve pazarı zamanladığınızı (yatırım için doğru zaman) söyleyebilirsiniz. Ancak pazar yılda 100 kat fazla değerlenince, bir getiri elde etmek çok zor olmaz. 100 kat para kazandığını söyleyen bu kişilerin sizi yönetmesine izin vermeyin çünkü siz uzman olduklarını düşünüyorsunuz ama DEĞİLLER. Pazar daha çok yeni ve bundan çok daha duygusal. Bu pazarı hesaplamak için profesyonel bir yatırımcıdan çok, neredeyse bir psikoloğa güveneceğim. Bazı etkili piyasa faktörlerine ve pazarı yönlendiren şeylerin üzerine olan varsayımlara gülüyorum çünkü PİYASA %90 DUYGUSAL.

Yükselen bir gelgit tüm gemileri alır. Böylece, uzun vadeli yatırımcı aynı başarıyı elde edecek. Fark? Beş yılda, uzun vadeli yatırımcıların çoğunluğunun kısa vadeli/günlük yatırımcılardan daha iyi bir geri kazanımı olacaktır. Dediklerime inanmıyorsanız, bugün kaç tane günlük yatırım yapan yatırımcı hala zengin? Kaç tane şirketleri var? Biraz, ancak pek fazla değil. Şu anda olanlar 2000 yılında yaşananlardı. Duygusal olan ve piyasaya zaman ayırabileceklerine inanan yeni insanlar sonunda her şeyini kaybetti.

Temel prensip 2008’deki krizden sonra yatırımlarımı tuttum. Yatırım yaptığım şirketlere inandım. Para kazanmanızı sağlayacak şey temel prensiplerdir. Burada herkes yüksek risk/yüksek kar ödülüne odaklandığından – son 30 günde pazarda % 10’luk bir artış elde ettim. Kaçınızın aynı dönemde (kripto piyasasının düştüğü ocak-şubat ayı) kriptolarda aynı kazancı elde edebileceğinden emin değilim.

Bu sene kripto pazarı yenecek mi? Muhtemelen. Ancak risk daha da yüksek. Bu benim son uyarım. Lütfen toplam portföyünüzü (mal varlığınızı) kriptoya koymayın. Yatırımın başka bir mutlak ana taşı, yüksek risk=yüksek ödüldür. Yüksek risk, kaybedebileceğiniz anlamına da gelir. Günlük yatırımcılar bu uyarıya dikkat etmedi ve birçoğu kaybetti. Kripto içinde mal varlığımın % 10’nunu tutuyorum. Bu şekilde olumsuzluklarım çok az, ancak x1000 geri dönüş olursa yine de kendim için çok iyi şeyler yapabileceğim.

Yazının orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz. reddit.com/r/Ripple/comments/7qtbxj

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?