Ana Sayfa Tekstil Mühendisliği Tıbbi Maske Kumaşları: Spunbond ve Meltblown Nedir

Tıbbi Maske Kumaşları: Spunbond ve Meltblown Nedir

Spunbond Kumaş Nedir: Spunbond (tela) tekstil sanayisinde çok çeşitli uygulamalarda kullanılan %100 polipropilen hammaddeden elde edilmiş ve diğer kumaşlardan farkı dokusuz (non-woven: örülmemiş, dokuma işlemi yapılmamış veya keçemsi) olarak tanımlan bir tekstil kumaş türüdür.

polipropilen
%100 Geri dönüştürülebilir ham polipropilen granüller

Tamamen geri dönüştürülebilir olan spunbond kumaşı 90°C sıcaklığa kadar dayanıklıdır. Tela kumaşlar hidrofobik (su geçirmez) ve hidrofilik (su tutan) türleri mevcuttur. Ayrıca UV dayanımı sağlayacak ilave katkılar ile güneş ışınlarına karşı dayanıklılığı arttırılabilir. Spunbond kumaşlar antibakteriyel özellikte olup 8 gramdan 200 grama her renkte üretilebilir.

Renkli Maskeler

Tıbbi maskelerin renkli olması daha kaliteli veya daha koruyucu özelliği olduğunu göstermez. Ayrıca yüzeylerine logo baskı yaptırmakta mümkündür. Maske kalitesi ile alakalı merak ettiğiniz hususları buradaki yazımdan ulaşabilirsiniz.

Spunbond (Tela) Kumaşının Kullanım Alanları

Çok katlı yapısından dolayı 3 mikrona (insan saçı yaklaşık 50 – 70 mikron) kadar %99.8’e varan alerjen ve toz tutucu özelliğine sahiptir. Dokusu sentetik olduğu için su ve nemden etkilenmez.

Elektrikli Süpürgesi Torbası
Enerji tüketimini azaltacak yüksek verimli emiş yeteneğine sahiptir

Meltblown Kumaş Nedir

Meltblown (melt: eriyik, blown: üfleme), bir polimer eriyiğinin yüksek hızlı üfleme gazı ile çevrili küçük nozullardan ekstrüde edildiği bir mikro ve nanofiber üretim yöntemidir. Meltblown kumaşlar genel olarak filtre, tıbbi maske, ses yalıtım, endüstriyel temizlik gibi alanlarda kullanılmaktadır. Tela kumaşında olduğu gibi %100 Polipropilen (PP) malzemeden üretilen meltblown 10 gramdan 500 grama kadar imal edilebilir. Benzer şekilde UV katkılı, anti statik, hidrofilik ve yanma geciktirici gibi özellikleri bulunmaktadır. Polipropilen dışında termoplastik poliüretan (TPU) ve PBT (polibutilen tereftalat) meltblown kumaşlar da üretmektedir.

Meltblown kumaşlar spunbond kumaşlara göre daha pahalıdır. Çoğu maske üreticileri 3 katmanlı olarak tıbbi yüz maskelerini üretmektedir. İlk ve son katman spunbond, ortadaki katman ise meltblown olmaktadır. Mikrofiber yapısı sayesinde daha sık lif yapısına sahiptir. 0.5 – 5 Mikron çaplı mikrofiberler spunbond malzemeye göre daha yüksek filtreleme kabiliyeti göstermektedir. Meltblown maske nasıl anlaşılır yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Üç Katmanlı Meltblown spunbond Maske
Üç Katmanlı Maske SMS kumaş olarak da geçmektedir. SMS kısaltmasının açılımı Spunbond – Meltblown – Spunbond

Tıbbi Maskelerde Kumaşın Filtreleme Özelliği

İplik (lif) sıklığına bağlı olarak kumaşların geçirgenliği veya filtre edebilme kabiliyeti ortaya çıkmaktadır. Özellikle N95 olarak isimlendirilen maskeler, 0.3 mikron boyutundaki partiküllerin en az %95’ini bloke etmesi gerekmektedir. Bu da çok sık dokunmuş bir kumaş yapısının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. İplik yoğunluğunun artması nefes almayı daha zor hale getirmesine karşın daha iyi bir filtreleme kabiliyeti sunar.

Gramajına Göre Kumaş Ağırlığı
Gramajına göre kumaş kıyaslaması (Birimi: gram/m2 veya gsm)

Kumaş üreticileri gramaj değerine göre geçirgenlik oranını test ve analizler ile beyan edebilmektedir.

Kumaş Dokuları

Kumaşlar çoklu doku yapılarıyla farklı uygulamalarda kullanılabilmektedir. Tek kullanımlık yüz maskelerinde çoğunlukla düz örgü ve ağ şeklindeki örgü yapısı kullanılmaktadır.

arıcılık malzemeleri
Nurseli Eraslan
Nurseli Eraslan
Istanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Radyo Tv Sinema bölümü mezunu. Araştırma yapmayı seviyorum. Birlikte öğrenelim!

22 Yorum

 1. Merhaba Nurseli Eraslan Hanım,
  Dokusuz kumaşların (Melt-Blown) özelliklerini biraz daha detaylandırabilir misiniz?
  Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.
  Yazılarınız da çok aydınlatıcı nitelikte.

  • Merhaba, meltblown maske kumaşı nasıl anlaşılır makalemde biraz daha fazla detaylara yer verdim. Maske kalitesi ile alakalı yeni bir yazı daha yazdım. Umarım istediğiniz soruların cevabını bulabilirsiniz.

 2. Maalesef çok güvenebileceğimizi düşündüğümüz,büyük firmaların markalarında bile orta filtre yok..İbarelerde var denilmesine rağmen yok..5 farklı marka maskeyi kesip biçtim,evet 3 katlı ama hiç birinde filtre yok..Bugün 6.olarak büyük bir firma olan H…K…’nın ….Y marka maskesini aldım..Bütün belgelere sahip,sağlık bakanlığı onaylı, ”ÜTS” kaydı var,şu var bu var ama maske, olduğu iddia edilen özellikleri taşımıyor..Her 3 katmanda da Spunbond malzeme kullanılmış..Her 3 katmanda su damlalarını emici özelliğe sahip,hiçbir katmanda sıvı engelleme özelliği yok.Yanlış anlaşılmasın suya batırmadım,yıkamadım, sadece parmağımın ucuyla bir iki damla su damlattım ve diğer elim alttan ıslandı..Firmaya bu konuyu dile getiren bir mail yazdım ve neden yanıltıldığımızı sordum..Sadece merdiven altı değil,merdiven üstü firmalarda para hırsı nedeniyle insanların sağlığıyla oynuyor..
  Sizden ricamız şu ; Çok güzel,çok açıklayıcı bilgiler veriyorsunuz..Bu bilgiler bizi aydınlatıyor ama yetmiyor..Çünkü anlattığınız özelliklere sahip maskelere bir türlü ulaşamıyoruz..Toplum sağlığını ilgilendirdiği için bize direkt ”Marka” verin..Yada siz ne kullanıyorsunuz ? Reklam olur diyebilirsiniz ama büyük kitlelerin sağlığı söz konusu olunca sanırım reklam gözardı edilebilir..Başarılar..

 3. Derlememiz için teşekkürler. Meltblown katmanın koruyucu olabilmesi için en az kaç gram/cm2 ya da m2 olması gerektiğini düşünüyorsunuz?

  • Meltblown kumaşların 25-35 gr/m2 aralığında olması tercih edilir. Maske kalitesi ile alakalı yazımı inceleyerek daha fazla bilgiye ulaşabiliriyazımı

  • Filtreleme kabiliyetini yükseltirsiniz ancak nefes almayı daha zorlaştıracağı için çok bir anlam ifade edeceğini sanmıyorum. Spunbond kumaşlarında gramajına göre geçirgenlikleri değişiyor. Üç katlı maskede 3 mikron boyutundaki bakterilere karşı level 1 için filtreleme verimi azami %95 iken level 3 için en az %98 oluyor. Covid-19 boyutu ise 0.12 mikron olduğuna göre bence kendinizi üst üste maske takarak boğmanıza gerek yok. Filtrelemeye karşı bir tereddüt yaşıyorsanız N95 kullanabilirsiniz.

 4. merhaba; meltblown ve spundbond kumaş üretiminde yapılması gereken kontroller hakkında da bilgi verebilir misiniz?

 5. Bir bilgi rica ediyorum. Maskelere güvenemiyoruz artık. Meltblown kumaş aleve tuttulduğunda, alev almaz, erir dendi doğru mu bilemiyoruz.
  Meltblown kumaş olduğunu evde nasıl test edıyoruz?

  • Bu konu hakkında yakın zamanda paylaşacağım detaylı bir yazı hazırlıyorum. Maskenizi kesin ve orta katmandaki kumaşı ortaya çıkartın. Elinizle yırtmaya çalışın. Kağıt gibi kolayca yırtılıyorsa bu meltblowndur. Diğer iki katman olan spunbond kumaş ise ıslak mendil gibi çekiştirdiğinizde kolayca yırtılmayan, sağlam bir yapıya sahiptir.

 6. Paylaşımınız çok güzel. Bir maskenin orta katmanında meltblown kumaş kullanılıp kullanılmadığını bir son kullanıcı olarak nasıl anlayabiliriz? Koruyuculuğu yüksek olan maskeleri tespit etme çalışıyorum.

  • Meltblown kullanıp kullanılmadığını en kolay maskeyi kesip orta katmandaki kumaşın kağıt gibi kolayca yırtılıp yırtılmadığını test ederek anlayabilirsiniz. Piyasada kullanılan meltblownların çoğu bu şekildedir. Koruyuculuk özelliğini sizin test etme gibi bir durumunuz yok maalesef. Bunun için bir dahaki yazımda detaylı olarak maske alırken nerelere bakmanız gerektiğini anlatan bir derleme hazırlayacağım. Özellikle merdiven altı maske üretim ve sertifikaların nasıl kontrol edileceğine dair son tüketicinin bilmesi gereken önemli hususlar var.

 7. Eczanelerden üç katlı diye aldığım bir kutu maske iki katlı çıktı, başka yerlerden az miktarda alıp evde kesip inceledim.. iki katın arasına konan kumaş çok ince dokuluydu.. bizler halk olarak o kumaşın meltblown olup, olmadığını anlıyamayız.. Hiçbir yerde okumadığım değerli bilgileri paylaştığınız için teşekkürler..

  • Denetim yeterli olmadığı için maalesef merdiven altı üretim yapan yerler bu şekilde piyasaya sürebiliyor. Maliyeti düşürmek için özellikle çok düşük gramajlı kumaşları kullanabiliyorlar. Son kullanıcının bunları anlaması o kadar kolay değil. Ancak üretici firmanın yasal gereksinimleri yapıp yapmadığını kontrol edebilirsiniz. Özellikle ÜTS (ürün takip sistemi) kaydının var olup olmaması, barkodunun olması ve satışa sunulan kutuda beyan edilen ile eşleşmesi ve en önemlisi maskenin test raporlarının olması. Bunları detaylandırdığım bir yazı hazırlıyorum.

 8. teşekkür ederim emeğinize sağlık, çok önemli bilgiler paylaşmışınız özellikle şu zamanda maske alırken bu bilgiler ışığında alacağım

 9. Aferin. İyi arşatırmışsın ve güzel anlatmışsın. Senden gazeteci, yazar, tv programcısı olur. Bu memlekete senin gibielr lazım.

 10. Anlatımınız çok bilgilendirici olmuş tebrik ederim ve bir kısmını sosyal medya paylaşımımda kullandığımı bilginize sunarım.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri Proje Yönetimi

Yeni Yazılar

Otonom Araçlar

Otonom araçlar, sahip olduğu donanımsal ve yazılımsal sistemleri kullanarak çevresini algılayabilen ve insan müdahalesi olmadan çalışabilen araçlar olarak tanımlanabilir. Otonom aracın çalışması sırasında, bir...

Maskenin Kalitesi Nasıl Anlaşılır

Tıbbi amaçlı olarak kullanılan birçok maske türü mevcuttur ancak hepsinin ortak bazı özellikleri bulunmaktadır. Bu yazımızda medikal maskelerin kalitesi nasıl anlaşılır, medikal maske alırken...

Meltblown Maske Kumaşı Nasıl Anlaşılır

Pandemi döneminde önemi giderek artan maskelerin bizi ne kadar koruyabildiğine dair herkesin aklında belirli başlı sorular gelmektedir. Bu makalede genel olarak en çok tercih...

Kolonya mı El Dezenfektanı mı?

Kolonya ve el dezenfektanları arasındaki fark nedir? Antiseptik özelliği hangisinde daha fazladır? Kolonya Kolonya, su ve çeşitli esans karışımları ile yüzde 60 ile 80 arasındaki oranlarda...

Mühendislik Maaşları

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği maaşları hakkında internetten araştırdığımız bilgileri sizlere sunacağız. Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği, sık sık...

Ulaşım Mühendisliği Maaşları

Ulaştırma günümüzde başlı başına bir mühendislik endüstrisi haline gelmiştir. Bu nedenle ulaşım sektöründeki gelişmeler için ihtiyaç duyulan iş gücü potansiyeli de artmıştır. Özellikle ulaştırma...

Elektrik Mühendisliği Maaşları

Elektrik mühendisliği ülkemiz için son derece önemli olan mesleklerden bir tanesidir. Bu mesleğe adım atılması için ilgili üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümlerinden mezun olunması...

Hidrojeoloji Mühendisliği Maaşları

Mühendislik dünya çapında önem kazanmış ve eğitim alanında da kendisini kanıtlanmış bir olgudur. Mühendis olabilmek için öncelikle analiz ve devinişsel, motor beceriye sahip olmak...